Torrent düşmanlarına karşı yeni site...

Torrent devi Pirate Bay kapanabilir da satılabilir de. Ama bu yeni site her şeyin ilacı olacak...

Bildiğiniz gibi telif hakları savunucularını karşı büyük bir hukuksal mücadele veren The Pirate Bay ilk duruşmada mahkum olmuştu. Hakimin taraflı olduğu iddiaları da The Pirate Bay'in temyiz duruşmasından olumlu bir sonuç almasına yeterli olmadı. Üstüne üstlük bir de ünlü torrent sitesinin satılı gündeme gelince korsanları da bir telaş aldı. Ama korsanlar hiçbir şeyi şansa bırakmak istemiyorlar. Olası ters bir karara karşı atılacak adım şimdiden hazır.

Bildiğiniz gibi The Pirate Bay sadece torrent dosyalarına erişebileceğiniz bir site olmanın ötesinde tracker'lar sayesinde torrent'lerin sağlıklı bir şekilde indirilebilmesini sağlıyor. Pek çok torrent sitesi 1,7 milyon torrent dosyası için The Pirate Bay'in tracker'larını takip ediyor. Sitenin kapatılmasının en büyük zararı ise bu tracker'ların kaybolacak olmasıydı.

Neyse ki OpenBitTracker adıyla The Pirate Bay'den bağımsız bir oluşum kuruldu ve tüm bu tracker'ları bire bir olarak kendi sunucusunda yedekledi. Böylece eğer The Pirate Bay kapatılacak ya da gerçekten satılacak olursa, tracker'ları takip eden sitelerin tek yapmaları gereken Pirate Bay yerine OpenBitTracker üzerinden tracker'ları takip etmek.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Torrent i Bu Şekilde Ortadan Kaldırabileceklerini Sanıyorlar Ama Yanılıyorlar Çünkü İş Tracker ı Kapatmakta Değil o Tracker a Sürekli Bağlı Paylaşımın Önüne Geçmekte Yatıyor

O da Pek Mümkün Olmadığından piratebay kapansa Bile Sadece FArklı Bir Tracker a Geçerek Yine Milyonlarca Dosya Paylaşılmaya Devam Edilecek Önemli Olan İstemci Yazılımların Yapımı ve Dağıtımının Önüne Geçmek Ama Burda da Paylaşılan Her Dosyanın İllegal Olmaması Gibi Bir Durum Ortaya Çıkıyor ki Buda En Büyük Dezavantaj Oluyor Çünkü Kimi Zaman Paylaşılan Şey Telif Hakkı İle Alakası Olmayan Veriler Oluyor

Merka etmeyin bunlarıda kapatırlar.Çok güzel paylaşımlar var ama torrent siteleri nedense zararlı oluyormuş.

hahahahaha al işte bu kadar basit neyi kapatıyosun internet devrinde hakim amca :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir