Torrent hızınızı artırmanın 5 yolu!

Torrent indirme hızınızın süründüğünü mü düşünüyorsunuz? İşte onu iyileştirecek ipuçları!

  • Zeynel A. Öztürk

Dosya paylaşımında aradığımızı bulmak için en sık kullandığımız araçlardan bir tanesi de BitTorrent. Eşten eşe dosya paylaşımının en popüler yollarından birini sunan torrent'ler, bize eşi benzeri bulunmayan engin bir kaynak sunuyor. Ancak BitTorrent kullanmak, ortaya çıkabilen bazı sorunlar nedeniyle özellikle yeni başlayanlar için bir sıkıntıya dönüşebiliyor.

Eğer sahte dosyalar arasında kaybolduysanız veya bağlantı sorunları yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalemizde torrent indirme hızınızı artıracak ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Gerekli portları açın

Portları açın

İlk adım olarak diğer eşlere bağlanabildiğinizden emin olmalısınız. uTorrent'in son sürümü bunu sizin için sınayabiliyor. Options'dan Setup Guide'a tıklayın. Eski bir uTorrent sürümüne sahipseniz bu aracı da kullanabilirsiniz.

uTorrent varsayılan olarak birçok derde deva olan uPnP yoluyla otomatik yapılandırma yoluna gidecektir. Router'ınız uyumlu değilse ayarları aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

Komut satırını açın ve ipconfig yazın. 192.168.x.x ile başlayan IPv4 adresini bulun ve bir yere not edin.

uTorrent'i açın, Options > Preferences > Connection'a gelin. Kendi port numaranızı yazın veya yazılı olanı bir yere not edin. "Randomize port each start" seçeneğini seçmediğinizden emin oldun.

Router'ınızı yapılandırın

Router yapılandırma sayfanızı açın ve "Port Forwarding" veya "Port yönlendirme" sayfasını arayın. Bu sayfa router'dan router'a farklılık gösterebilir. Bir yönlendirme kuralı oluşturun, ilk ve son port olarak aynı port numarasını girin. Son olarak kendisine yönlendirilecek IP adresini girin.

Ağınız otomatik adres şeması kullanıyorsa, PC'nizi kapatıp açtığınızda ve yeni adres aldığınızda bu ayarları tekrar yapmanız gerekebilir. Bu nedenle router'dan PC'niz için statik bir IP atamanız doğru bir tercih olacaktır.

İşiniz bittiğinde sınama işlemini tekrar gerçekleştirin. Router'ınızı baştan başlatmanız gerekebilir.

ISS ayarlaması, trafik şekillendirme ve VPN çözümü

ISS ayarlaması ve trafik şekillendirme

Eğer herşeye rağmen bir yavaşlık yaşıyorsanız ve internet servis sağlayıcınızın size bir kısıtlama uyguladığından şüpheleniyorsanız, Glasnost tarafından sağlanan bu araç ile durumu açıklığa kavuşturabilirsiniz. Araç, belirli bir porta kısıtlama uygulanıp uygulanmadığını sınıyor.

İkinci seçeneğiniz ise bir VPN kullanarak servis sağlayacınızın ne yaptığınızı görmesini imkansız hale getirmek olabilir. Ancak ücretsiz hizmetler torrent trafiğine izin vermemektedir. vpntunnel.se ve torrentsecurity.com, torrent trafiğine izin veren ücretli VPN hizmetleri arasında bulunuyor.

DHT, özel bir Tracker'lar

DHT'yi etkinleştirin veya özel bir Tracker'a katılın

Özel tracker'lar size olağanüstü indirme hızları ve yüksek kaliteli torrent'ler sağlayabilir. Ancak özel tracker'ların eş değiş tokuşuna genellikle izin vermediğini ve indirme/gönderme oranını doğru hesaplamak için DHT'nin etkin olması gerektiğini aklanızda bulundurun.

Connections ekranında DHT ve peer exchange özelliklerinin etkinleştirilmiş olması, tracker çalışmasa bile eş bulmanızı sağlayacak ve hızınızı olumlu etileyecektir.

Windows Firewall'u

Windows Firewall'u

Firewall'da uTorrent için izin sağladığınızdan veya Windows firewall'unu tamamen kapattığınızdan emin olun. Bunun uTorrent seçeneklerinden Connections ekranından yapmanız mümkün.

"Leecher" olmayın

Torrent istemcinizin gönderme hızını aşırı bir biçimde kısıtlandırır ve dosyaları "emmmeye" başlarsanız, birçok özel tracker indirme hızınıza kısıtlama getirecektir. Dosya paylaşım topuluğunun yararı için aldıklarınızı geri vermeye çalışın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

"Özel tracker'lar size olağanüstü indirme hızları ve yüksek kaliteli torrent'ler sağlayabilir. Ancak özel tracker'ların eş değiş tokuşuna genellikle izin vermediğini ve indirme/gönderme oranını doğru hesaplamak için DHT'nin etkin olması gerektiğini aklanızda bulundurun."

Özel trackerlarda DHT etkin olmayacak.

8 mbit internetim var.Torrentte 800 ile sabit indiriyorum.Birde iyi torrent olursa indirdiğim 900 le bile indiriyor.Bunlarıda deneyeceğim bakayım.Kaçla indirecek

torrent güzel bir şey ama ileride kulanacağım...

saygılarrr..r.rr

8 MB İLE 1000 İ BULDUM GEÇELERİ MODEM PORTLARINI TAMAMEN AÇIN...

seed yapılmamış bir torent olduktan sonra istersen internet hızın 1000/mb olsun ! :) 8 mb lie kaliteli torentleri 950/1000 kb ile indirdğim oluyor torentle, ama torentsizde olduğu var :D adobe cs5 i kendi sitesinden indirirken yaşadım :D (idm Kullanmadan)

süper oldu bu makale benim için...

indirme hızınız servis sağlayıcınızın size verdiği hız + yol-mesafe uzaklığından kaynaklanan kayıplar+ sitenin trafiği ve sitenin trafik hızı olarak şekillenir.

Torente indirme hızım 65 kb yani 512 kbt torent tek bileşende dosya paylaşımını iyi yapsada hızı paralı olmadıkca kısıtlamalı.

16 mbt ile internete bağlanırken 65 kb ile dosya indirtmesinin nedeni trafiğin free sürümlere verdiği hızdan kayanklanır..

torrent güzel bir şey ama ileride kulanacağım...

saygılarrr..r.rr
-------------
Sanada saygılar canım :)

valla 78 gb lik bir blueray indiriyorum şuan :D:D 950 den aşağı düşmüyor hızım 8 MB limitsiz kullanıyorum :D sorun yok non stop download :D

Antalya'da sözüm ona 16 MB hızda internetim varken en fazla 350KB hıza ulaştım.Burada internet hızı salyangoz'dan hallice :-)
Ben de internet sağlayıcımı değiştirdim bakalım şimdi ne olacak :-)

Torrent programları port açıyor zaten... ayrıca hızınızı önce servis sağlayıcınıza olan uzaklık belirler daha sonra server yoğunluğu seed oranı leech oranı vs. Seed oranı yüksek Leech oranı düşük olması hızı arttırır ancak rationuzu yüksek tutun torrent siteleri düşük ratiolu üyeleri banlar... Bir örnek vereyim 8 Mbit'e kadar Limitsiz paketi kullanıyorum hızım 2 Mbit (Gelde sinirlenme) seed edilmiş torrenti 200 kbit'le anca indirebiliyorum gece 12den sonra ...

"DHT'yi etkinleştirin veya özel bir Tracker'a katılın

Özel tracker'lar size olağanüstü indirme hızları ve yüksek kaliteli torrent'ler sağlayabilir. Ancak özel tracker'ların eş değiş tokuşuna genellikle izin vermediğini ve indirme/gönderme oranını doğru hesaplamak için DHT'nin etkin olması gerektiğini aklanızda bulundurun."
Aksine özel trackerlarda dht nın acık değil kapalı olması lazım ratio denen birşey varken dht'nin açık olması demek intihar etmek gibi bir şey ;)

Hiçbir ayar yapmadım! utorrent in son versiyonu var. 16 MBit nette indirme hızım ortalam 1.2 MB saniyede. 11 mbit internet yani. YYNET o kadar veriyor. Hiçbir ayar yapmadım sadece gönderme hızını kestim o kadar. birde zamunda çok işe yarıyor :P

@PcMaKeR zamunda üyeliği verebilecek varmı ya.çok lazım.s

Elinzde zamunda hesabiniz varsa hic birinne gerek yok herşeyi 800 900 le cekiyorum daha ne olsun :)

BU DOSYA BENDE AÇILMIYOR BEN NE YAPABİLİRİM ŞİMDİ ÇALIŞTIR YERİNE YAPIŞTIRIYOM AÇILIYO KAPANIYO

20 mbit sınırsız fibernet kullanıyorum,fakat torrentte download ım 20 kbit ile 40 kbit arası ... anlamadım birtürlü,yardımcı olursanız sevinirim...

kaynak indirme az kişi olursa okadar hızlı indirir uraşmayın kaynaktan

@18 Kas 2012 14:11 indirme az olursa yavaş iner arkadaşım bir torrenti ne kadar çok kişi aynı anda indirirse o kadar çok hızlı iner

BAKIN MAFİA 2 Yİ İNDİRİYORUM WİNDOWS 8 DE ÇALIŞIYO WİN8 KULLANIYOM MAFİA2 TRACKERLERİ BULDUM DAKKİKALAR SONRA İNİYO VAR

Profesyonellere yönelik bir yazı olmuş benim gibi amatör bilgisayar kullanıcıları için pek açıklayıcı değil.

selam arkadaşlar call of duty ghosts oyununu indiriyorum hızım 60 70 kb geçmiyor günlerdir uğraşıyorum arttırabilme i sayısına göremi indirme hızı oluyor

Türkçe yazamıyonuz mu , insanların anlayacağı dilden

polanyada yasiyorum indirme hizim 24 mb arkadaslar 180mps turkiyede 1 mb ile indirme yapinca dunya bizim oluyor bilirim zor isler kolay gelsin

(ALINTI)GÜZEL AÇIKLAMA DHT açıksa eğer, torrent programı, senin bu siteden çektiğin filmi sitenin dışındakilere de ilan eder.yani "hey millet bakın ben bu filmi çekiyorum, isteyen varsa gelsin ona da vereyim" der.ancaak. "aa bu filmi ben de indiriyorum, şu parçayı da senden alayım bari" diyen kişi, B... üyesi olmayabilir.Çünkü DHT açıktır ve sen DHT'sı açık olan herkese bunu ilan etmişsindir bir kere.Bu yüzden, gereksiz yere, B.... dışındaki yabancılara dosya verirsin,sana hiçbir fayda sağlamaz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost