Torrent'in kaleleri bir bir düşüyor

Torrent'in kaleleri bir bir düşüyor: Pirate Bay'den sonra diğer bir torrent devi de topun ağızında.

Torrent'in kaleleri bir bir düşüyor
Mininova'ya ağır ceza geldi!

Mininova artık resmen ateş hattına girdi. The Pirate Bay'in yaşadıklarına maruz kalmak istemeyen site sahipleri kendilerine gelen telif hakları korunan eserlere ait torrent dosyalarını siteden temizlemeye başladılar bile. Fakat bu çaba yeterli olmadı. Mininova'yı mahkemeye veren Stichting Brein'ın talebi üzerine sitenin tamamen kapanma veya çok ciddi bir para cezası ödeme riski bulunuyor.

Stichting Brein, sitenin bilerek ve isteyerek telif hakları korunan eserleri dağıtmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor. Mininova ise kendisini site üzerindeki her bir torrent dosyasının telif yasaları ile korunup korunmadığını kontrol etmenin imkansız olduğu şeklinde savunuyor. Buna rağmen mahkeme Mininova'dan üç ay içerisinde sitedeki tüm telif hakları korunan dosyalara ait torrent'leri kaldırması ya da 5 milyon Euro, yani yaklaşık 10,7 milyon TL'lik cezayı ödemesi istedi. Mininova bu sürpriz kararın ardından şimdi temyize gitmeye hazırlanıyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Rapidshare'ye de dava açılır mı dersiniz? En basitinden 20 part halinde oyunlar bulunuyor Ya da filmler. Ya da programlar... Torrentten farkı yok yani.

Telif hakkı diyip hakkımız yeniliyor diyip mahkemelere verip ve kazanınca kim bilir ne eğlenceler yapip paralari savuruyolardırlar... insanların bişeyler paylaşmasını yasaklayip yalandan yere şu cezası bu cezası diyip milyon dolarlar para almaları acaba helalmi...

olmadı şimdi seni öldürmeyen şey güçlendirir bunu unutuyorlar

Tüh en çok kullandığım torrent siteside topu hava dikti

"Rapidshare'ye de dava açılır mı dersiniz? En basitinden 20 part halinde oyunlar bulunuyor Ya da filmler. Ya da programlar... Torrentten farkı yok yani."

Hiç sanmam çünkü Rapidshare ye dosyanın illegal olduğu bildirildiğinde indirilmiyor ve dosyayı upload eden kişinin onun legal olduğuunu kanıtlaması gerekiyor eğer kanıtlamazsa ya da kanıtlayamazsa Rapidhare o dosyayı siliyor bu da kendisine dava açılmaması için iyi bir neden oluyor :)

rapid e bişey olmaz, ama mininova ya bişey olursa ben kafayı yerim.

@MG42
RapidShare'a dava açmak MiniNova'ya dava açmak kadar kolay olmaz...
Sonuçta MiniNova ücretsiz(çok sağolsunlar). Ama iş rapid'e gelince yıllık 120 lirayı bayılıyoruz. Yani rapidshare'de parasal güçte var.Ayrıca ihbar edildiği takdirde anında siliyorlar dosyları. MiniNova silse olmaz silmese olmaz...

Yurdumda bu yabancıların hakkını onlardan daha önce koruyanlar olduktan sonra bu yabancıların sırtı yere gelmez. Çünkü torrent sitelerini kapatmasalar bile bizde bunlara girmeyi yasaklamaya hazırlanan büyüklerimiz !!! var

aynen ben artık açıcam bi ste sonunda aaaaaaaaaaa :)

osmanefe merak etme mininova kapatılırsa. Onun yerine her gun yeni torrent sitesi açılıyor. Belki mininova.org kapatılır ama mininova yöneticileri yeni bir site açıp mininova.org sunucularındaki verileri yeni sitenin sunucularına aktarırlarsa belki davadan yırtabilirler. Tabi ki yeni açılan siteyi de dava etmezlerse:)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir