Torrent'in kalesinden şaşırtan şok uygulama

Yasa dışı dosya paylaşımcılar için cennet olarak bilinen ülkeden herkesi şaşırtan şok uygulama...

Torrent'in kalesi Rusya'dan beklenmedik karar
Torrent'in kalesi düştü...

Rusya, internet konusunda oldukça esnek yasaları ve uygulamaları nedeniyle yasa dışı dosya paylaşımcıları için özel bir konuma sahip. Interfilm adlı web sitesinin merkezi Moskova'da bulunuyor. Yasa dışı film torrent'lerini ilk elden dağıtması ile ünlü olan Interfilm'in Moskova'daki merkezine geçtiğimiz günlerde Rus polisi bir baskın düzenledi ve iki kişiyi tutukladı.

Interfilm'in sunucularına da el konulan baskında tutuklanan iki kişinin, internette Ripper ve Nadezhda takma adlarıyla tanındıkları açıklandı. Diğer yandan Interfilm şu anda Hollanda'daki sunucularından yayına devam ediyor. Tutuklanan iki kişinin ise 6 yıl hapis isteğiyle yargılanacakları açıklandı.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Mistik çağlarda ölüm bile ölüyor. Korsan niye ölmesin???

Torrent biterse,tüm oyunserverlde azalabiliri. Mesela tüm işlerimi ben torrentten ilerletiyorum.

Bir ara Rus hapishaneleriyle ilgili bir belgesel izlemiştim.Hapishanelerdeki insanlar salya sümük ağlıyorlardı ama Rus mafyası ile ilişkileriniz iyiyse sizi istediğiniz yere uçururlar.Türkiye'de olduğu gibi Rusya'da da herşey satılıktır.Çeçen mafyası bağlantılı bir çocuk varmış.2 sene yatmış.3. sene uçurmuşlar.
Dünyada Rus hapishaneleri kadar kötü hapishaneler yoktur.
Ne diyebilirim ki.
Allah rahmet eylesin!

6 yıl hapis acaba cinayetmi işlemişler?

korsan ölmez neden?
1- arz talep döngüsü
2- oyun olsun film olsun bunları oynamak yada izlemek için donanım satın almanız lazım ve hepsi kendini güncelleyerek daha fazla donanım satın almanızı sağlıyor yok RAM gerek, işlemci gerek, ekran kartı gerek, HD ekran gerek, Full HD gerek, UltraFull HD gerek gibi ve biz tüketicikler bu aletleri kullanmak için bi dünya para verdikten sonra bide üstüne film için ve oyun için bi dünya para verirmiyiz (parası olan verir) ama ben vermem

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Torrent biterse,tüm oyunserverlde azalabiliri. Mesela tüm işlerimi ben torrentten ilerletiyorum.
Bugün 00:13:39

o zaman sen korsan cd'cisin . esas dükkandaki dolapların arkasına gizli bölmeler yapıp beleşe torrentten çektiğiniz oyunların dvd'sini 5 liraya satan vergi kaçakçılarını hapse atmak lazım ya nerde benim zabıtamda o görev bilinci .

Adam oldurseler bu kadar ceza istemiyle yargilanmazlar :( Yazik cok yazik...

Firmalar, oyun müzik film sektörünün büyük bir hesap yanlışı var.
-Bedava olmasa herşeye para verse insanlar kaç kişinin bilgisayarında 10.000lerce mp3 olur? Bu albümlere hadi para verdik be aldık desek 1000 tane cd yani 10 metrelik bir cd kulemiz olur ki duvarın birtanesini cd kütüphanesi yaptırmamız gerekir.
-Ayda 20-30 film indirip izleyen insanlar bunlara para verse 2-3 taneden fazlasına para verir mi? Peki parasını verip izlerse filmleri vcd ya da dvd varken biraz daha iyi çözünürlük için 3-4 kat fazla para verir mi?
-Bedava müzik albümlerini internetten bulamasa, böyle bir erişim şansı olmasa arkadaşlarımla cd takasına başlayıp o cdleri evimde kopyalamaz mıyım?
-Oyunları bedava edinemesem neredeyse orta segment bir ekran kartı fiyatına oyun alır mıyım? Anne-babamı bunu için para vermeye ikna edebilir miyim?
-İnternetten bedava indiremessem Yeni Zelandalı ya da Hintli bir müsizyen benim ilgimi nasıl çekebilecek? Şili'li ya da Moğol bir sanatçı tüm dünya da sesini eserlerini bu kolay paylaşım sistemi olmasa dünyaya yayabilecek mi? Şahsen dinlediğim yabancı albümleri bana torrent tanıtıyor bir yerde.
-Televizyonda bedava para vermeden izlediğim bir klibi (bu klipleri yayınlatmak için onbinlerce dolar ödeniyor hatırlatırım), youtube üzzerinden izleyince neden telif hakkını çiğnemiş oluyorum.
-DVD player'lar ülkemize bu kadar kolay girebilir miydi acaba, bir dvd 20 lira ilken? Ya da mp3 yasal değilse bu kadar Creative Ipod Zune satılabilir miydi?
Sonuç olarak örnekleri abartılı vermekle beraber, bunların hepsine para verecek olsam hiçbirini izlemez, arkadaşlarımla eskiden olduğu gibi cd, dvd takasına başlar, elimdeki eski oyunlara ya da bedava sunulan oyunlara yönelir, 300-350$'a Windows 7 alacağıma Linux'a yönelir, tanesi 60 lira civarı olan bluray disklerin standına bile uğramazdım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir