Toshiba'dan gözlüksüz 3D notebook'lar!

Toshiba, 2 boyutlu ve 3 boyutlu içeriği aynı anda sunabilen gözlüksüz notebook bombalarını patlattı!

Toshiba'dan gözlüksüz 3D notebook'lar!

Toshiba Bilgisayar Sistemleri, bugün ilk gözlüksüz 3D notebook modelini piyasaya sürdü. Qosmio F750 3D iki yeni çığır açıcı özelliği bir arada sunuyor: dünyanın ilk tüketiciye yönelik piyasada satılan gözlüksüz 3D notebook'u olmanın yanı sıra tek bir ekranda aynı anda hem 2D hem 3D içerik gösterebiliyor.

Qosmio F750 3D kullanıcıya tamamen yepyeni bir 3D deneyimi sunuyor, öyle ki kullanıcı bir pencerede 3D içerik izlerken, aynı anda diğer bir pencerede internette gezinti yapabiliyor.

Yeni notebook ayrıca mimarlar, bilim insanları, ürün tasarımcıları ve doktorlar gibi profesyoneller için sınırsız imkanlar sunan gerçek zamanlı olarak 2D'den 3D'ye DVD yüksek kaliteli görüntü dönüştürme özelliğine sahip.

Qosmio F750 3D ve 3D özelliği olmayan Qosmio F750 Türkiye'de farklı renk seçeneğiyle 2011 Temmuz sonu satışa sunulacak.

3D unplugged: notebook ortamında 3D keyfini çıkarmanın en kolay yolu

Toshiba Europe Dijital Ürünler Birimi Genel Müdürü Marco Perino, yaptığı açıklamada, "Qosmio F750 3D modeli yenilikçi teknolojiler ve uygulamaları gerçek ürünlere dönüştüren araştırma ve geliştirmedeki olağanüstü uzmanlığını mükemmel bir şekilde gözler önüne seriyor. Bu yeni özel model multimedya tutkunlarının ve teknoloji aşıklarının aradıkları en gelişmiş teknolojileri sunuyor." dedi.

3D modunda kör noktaları ortadan kaldırıyor

Yüz-izleme özelliği 3D modunda kör noktaları ortadan kaldırıyor

Toshiba, değiştirilebilir görüntüyü ayırmak ve sağ ve sol göze yönlendirmek için iki adet paralaks aktif mercek kullanır. İzleyicinin notebook ekranı önünde konumunu değiştirebilmesine imkan vermek için Qosmio F750 3D yüz izleme teknolojisine sahip bir HD web kamera kullanır. Kamera sürekli olarak izleyicinin yüzünün konumunu takip eder. Böylece kör noktalar olmadan geniş bir izleme alanı sağlar.

Ayrıca Qosmio F750, bir HDMI kablosu aracılığıyla kolayca herhangi bir 3D TV'ye bağlanabiliyor. Bu sayede bu mükemmel 3D deneyimi arkadaşlar ve aile ile de paylaşılabiliyor.

2D ve 3D içerik aynı anda gösteriliyor

Değişebilir aktif lens aynı anda hem 2D hem de 3D içeriği gösterebiliyor- bu özellik yalnızca gözlüksüz 3D teknolojisinde bulunuyor. Örneğin, kullanıcı şimdi 3D film izlerken dilerse 2D olarak internet üzerinde filmin tanıtım bilgilerini okuyabiliyor.

3D film izlemenin ve 3D oyun oynamanın ötesinde

Dahili Harman Kardon stereo hoparlörleri ve Dolby Advanced Audio ses sistemi kullanıcılara hem 2D hem 3D modunda gerçek bir sinematik deneyim yaşatıyor. Ancak, notebookta gözlüksüz 3D yalnızca film izlemenin ve oyun oynamanın çok daha ötesinde yeni ve heyacan verici fırsatlar sunuyor.

Örneğin turizm sektöründe otel odalarının, müzelerin veya şehir görüntülerinin canlı üç boyutlu görüntülerinin olduğunu düşünün.
Ayrıca profesyonelleri de günük iş yaşamlarında destekleyici özelliklere sahip: mimarlar, dekoratörler ve ürün tasarımcıları fikirlerini gerçekçi bir ortama taşıyabiliyor ve modelleme için 3D teknolojisini kullanabiliyorlar.

2D görüntülere gerçek zamanlı olarak üçüncü boyutu katan 2D'den 3D'ye dönüştürme özelliği sayesinde, cerrahlar da müdahalelerinden önce 3D'den yararlanabiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Normal'in fiyatı 2.500 - 3000 TL'den başlıyo. Kim bilir bu kaç para olur ! :/

zaten toshiba'nın gözlüksüz 3d teknolojisi üzerinde çalıştığına dair haberler çıkıyordu. böylece ilk, tüketiciye yönelik ürünüde toshiba sunmuş oldu. güzel gelişmeler bunlar.

Bu nasıl şey böyle ekran iki boyutlu iken nasıl üç boyutlu yapıyor?

Aklım durdu, kafam tavana vurdu...

işte teknoloji diye buna derim...

İnanması zor gerçekten denemek lazım nasıl görüntü veriyor ,merak ettim.

bu teknoloji gundemdeydi zaten .şimdi gözluklu 3d tv vs alanlara üzülüyorum

Galasına gittik Sony'deki move desteği gibi yüzünü tanıyor saga sola ve dık durduktan sonra sıze gore 3 boyutu ayarlıyor ama sadece tek kısıye gore ayarlama yapabılıyor en buyuk eksıklıgı bu ama olsun guzel bir kokteydı ayrıca.
Selçuk,

Bu bilgisayarın fiyatı ne kadar olur? Gözlüksüz 3d led tv' lerin çok pahalı olduğunu biliyorum.

acaba pili ne zaman bitiyo?!? yoksa hep "adaptörüyle(!)" mi taşıycaz?!?

bu bilgisayar bende var ama bir kere kapattım bu özelliği nasıl bi daha açarız

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play