Toshiba: MP3 çalarlar için minik diskler

Toshiba laptop'ları dev kapasiteli minik disklerle donattı; şimdi sırada daha küçük cihazlar var!

Toshiba: MP3 çalarlar için minik diskler
Toshiba MKxx34GAL serisi: Diskler 60 ila 160 GB arasında sunuluyor.

Toshiba, laptop'lar için ürettiği dev kapasiteli mini sabit disklerden sonra şimdi gözünü küçük cihazlara dikti. MP3 ve medya oynatıcılarda kullanılmak üzere 1,8 inçlik dört adet yeni sabit disk resmi olarak duyuruldu. Tek plakalı sabit diskler 60, 80, 120 ve 160 GB kapasite seçenekleriyle sunuluyor.

MKxx34GAL serisi diskler inç-kare başına 467 Gbit veri yoğunluğu sunuyor. Toshiba'nın verdiği bilgilere göre disk, boştayken 14 dB, çalışırken 15 dB ses çıkarıyor.

Ağırlık maksimum 48 gram. Firmaya göre sabit disklerin konsepti çevreye zarar vermeyecek bir yapıyı baz alıyor. Tüm sabit diskle Avrupa Birliği'nin RoHS çevre ilkelerine uyuyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ÇOK iyi 4 yada 5 yıl içinde umarım payasada olur bunlar

bunlar altın gümüş kaplama mini diskeler yapmışlar yıkılıyoooo

ipodlardaki 160'lık disklerden daha mı küçük? daha doğrusu aralarındaki fark nedir birisi açıklayabilir mi lütfen?

bu konuda uzman değilim ama sabit disklerde disk üzerinde gezinen okuyucu bir mekanizma bulunuyor. eğer bunda da o tasarımı kulllanılarsa taşıma sırasında oluşan sarsıntı veri kayıplarına neden olur gibi geliyor bana. gerçi bu okuyucu kafalar çihaz çalışmaz iken diskin üzerinde beklemiyor ama çalışırken disk üzerinde geziniyor.

ya ne gerek var flash disklerin boyutları aldı başını yürüdü ,ayrıca hafıza kartları da gümbür gümbür geliyo ,bi cihaza ikisi yeter ne gerek var mekanik parçalı hard-disk'e :(

sabit disk teknolojisinin bir zıplamaya acilen ihtiyacı var 1-2 tblık diskler bile yetersiz kaldı. bluray desen pc fiyatında. tek umudum katı hafıza belleklerindeki gelişme... bir bluray film 25 gb iken 1 tb alana ancak 40 film koyabiliyoruz, riplersek orta kalite 200 film nerde oyun nerde programlar. artık bizi 4gblık dvdler de kurtarmıyor :(

yaa onların kaç para oldunu bilen var mı?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir