Toshiba'nın yeni laptop'larında Blu-ray yok

Toshiba, HD-DVD'yi tarihe gömen Blu-ray'i kolay kolay affedecek gibi görünmüyor.

Toshiba'nın yeni laptop'larında Blu-ray yok
Toshiba, yeni laptop'larında da Blu-ray'e zeytin dalı uzatmıyor.

Toshiba'nın Avrupa CEO'su Alan Thompson, şirketin yeni laptop serilerine Blu-ray sürücü eklemek gibi bir niyetlerinin olmadığını açıkladı. Thompson, Blu-ray yerine standart çözünürlüğü upscale etme yolunu tercih ettiklerinin, Blu-ray'in HD çözünürlük için tek alternatif olmadığının altını çizdi.

Upscaling, yani standart çözünürlüğü HD kalitesine taşıma işlemi, Toshiba'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı bir konu. Uscaling teknolojisinin temelinde, şirketin 4 çekirdekli HD işlemcisi yer alıyor. CPU ile bir arada çalışan bu işlemci, görüntünün normalden çok daha kaliteli olmasını sağlıyor,

CHIP Online yorumu:
Görünen o ki, Toshiba, büyük zarar etmesine neden olan HD-DVD hüsranının sorumlusu olarak gördüğü Blu-ray teknolojisini kolay kolay affetmeyecek. Birçok laptop üreticisi, en azından üst seviye modellerinde Blu-ray teknolojisine yer verirken, Toshiba'nın Blu-ray'i görmezden gelip upscaling üzerine yoğunlaşması da bunun en güzel kanıtı. Ama şurası da gerçek ki, eğer Toshiba bu teknoloji ile umduğu ilgiyi görürse, bu kez Blu-ray'in yolunu biraz olsun tıkayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bence bu aşamadan sonra "4 çekirdekli HD işlemcisi " bu teknolojiyi konuşmak tartışmak. son kullanıcı nasıl yararlanır bu önemli. format yarışında sağlam olan kaznsın önemli olan da bu.. kalite..TNC

ben yandım o da yansın.
rekabet bu sanırım

bence bundan gene Toshiba zarar görür.Upscaling uzunca zamandır tartışılan ve çoğu zaman da dalgası geçilen bir yüksek çözünürlüğe ulaşma yöntemi.Kimse sahte HD istemez.İnadı bırakmazlarsa ilerde notebooklar da ellerinde kalır mecburen fiyatları indirirler.Bu şekilde sony'nin canını mı yakıcaklar yani.İşte bu kafa yüzünden yatırımlarınız boşa gitti.Gemiyle batmak anlamsız.Standart için beraber çalışılmalı yoksa herkes kaybediyor.

Bence beyhude bir çaba.

ben kesinlikle bunun bir beyhude calisma oldugu fikrine katilmiyorum...
hatta bir devrim olarak bile goruyoruum..
cunku olaya sadece blueray ile rekabet konusunda bakmamak gerekir.. burada bahsi gecen konu bir goruntunun cozunurlugunun yukseltilmesi..
bu ne demek.. bu zamana kadar kaliteli ama cok yer kaplayan bir goruntu ripping yontemi ile kalitesiz ve daha az yer kaplayan bir formata cevrilmesine karsilik bu islemin tersi maalesef mumkun degildi.. fakat simdi bu yontemle eskiden cekilmis goruntu kalitesi dusuk filmelerin daha kaliteli bir sekilde izlenmesi belkide mumkun kilinacak..
bunu blueray ile yapmaniza imkan yok..
onun icin
iyiki varsin toshiba...

bence toshba en iyisini yapıyor. herkesin kittiği yoldan gitmiyor, yeni teknolojiler peşinde koşuyor ve belkide buyolla daha iyiyi bulacak ve bu özellik sadece onlarda olmuş olacak. yaparsa TOSHIBA yapar.
TOSHIBA in touch with tomorrow ;-D

Blu-ray sadece HD kalitesinde film izlemek için kullanılmıyor. Yeni oyunlar, programlar DVD'ye sığmayınca napıcak Tosihiba? Oyunları, programları da mı upscale edicek

soninin işi kamera müzik ses sistemi toşhibanın işi bilgisayar televizyo kısacası eliyin hamuruyla her neyse herkes kendi işine baksın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir