Toyota, uçan arabaları gerçek yapacak!

Ortaya çıkan ilginç patentler, Toyota'nın uçan araba hayalini gerçeğe dönüştürmek için hazırlandığını gösteriyor!

  • Levent Öztürk
Toyota'dan yeni uçan araba patenti...

Toyota, güvenilir otomobilleriyle tanınıyor olabilir ancak görünene göre, firmanın derinliklerinde bir yerde, çılgınca uçan arabalar üretme hayaline sahip birileri var. Böyle düşünmemizin sebebi ise, Toyota'nın gizliliğine düşkün Kook Bölümü'nden bir kez daha yeni bir uçan araba patenti çıkmış olması.

Toyota'nın iki uçan araba patentinde de aynı isim bulunmakta: Umesh M. Gandhi. Patent imzasının "Gandhi et al" olarak görüldüğü düşünülürse, Bay Gandhi'nin bir ekibinin de bulunduğu ve bu ekibin uçan araba kavram tasarımları ile ilgilendikleri kesin olarak söylenebilir.

Ortaya çıkan ilk patent, genişletilebilir, üst üste konulabilir çok kanatlı tasarımı ile Prius-benzeri bir uçan arabaydı. 2016/01766256 numaralı yeni patent ise benzer bir gelecekçi Toyota arabayı temel alarak tasarlanmış gibi gözüküyor ancak bu araç, arka kısmında bulunan bir itici pervane ile uçuyor ve "kara modundan uçuş moduna geçiş yapmasını sağlayan bir şekil değiştirme yöntemine" sahip.

Göründüğü kadarıyla bu şekil değiştirme yöntemi, geri çekilebilen kanatları, uçuş modundayken aracın vücudunu sıkıştırabilecek üyelere sahip esnek bir kasayı ve bütün bunları kaplayacak "gerilebilir bir deriyi" içermekte.

Toyota'nın gizli kısımlarında neler olup bittiği tam belli olmayabilir ancak eğer Toyota, Gandhi'ye şirketin kaynaklarını ve üretim tesislerini yeteri kadar sunabilirse, yakın gelecek oldukça ilginç olabilir!

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Sen once bizi kaziklamayi birakta sonra ucan araba yap. Ayiptir bee 1.4 motora ve ilkel teknolojiye ragmen corolla"yi kac paraya satiyorsunuz. Japonlarda gelenektir intihar edin :)))

arkasına bi pervane takmakla araba uçuyormuş biz neden daha önce bunu düşünemedik?

@07 Temmuz 2016 18:42 bu yorumunda ciddi olamazsın?

Yüzen araba olmasın o lütfen biraz beyin.

Yukardaki şemalar umarım tasarıma ait değildir! Mantığa ve bilime aykırı arkadan küçük bir pervanenin impulsu ile uçması hayli zordur. Olduğunu varsayalım bu durumda aracın ultra hafif bir materyalden yapılması ve aerodinamik bir yapıya sahip olması lazım modelle uyuşmuyor. Toyota mühendisleri elbette aptal değil hesaplamışlardır, prototipler yapıp denemişlerdir. Uçan otomobillerin günlük yaşamımızda yerini almasına hayli zaman var, Toyota bundan şu an ekmek yiyemez.

Türkiye'de olmaz o . bizimkiler ön kısıma karpuz doldururlar taşımak için burnu aşağı çakılır onun :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost