Toyoya'dan yapay zekaya 1 milyar dolar!

Toyota, yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımla sadece bir otomotiv devi olmanın ötesine geçiyor!

  • Onur Seven
Toyoya'dan yapay zekaya 1 milyar dolar!

Japon otomotiv devi Toyota, ABD Silikon Vadisi'ne kuracağı Yapay Zeka (AI) araştırma merkezine 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Yeni Toyota Araştırma Enstitüsü (Toyota Research Institute), Silikon Vadisi'ndeki Stanford yakınlarında yer alacak ve 200 çalışanıyla sadece otomobillerle sınırla kalmadan robotik ve yapay zeka üzerine bir dizi araştırmalar üzerine çalışacak.

Ocak 2016'dan itibaren faaliyete geçecek olan tesisin başkanı Giles Pratt: "Şirketin robotik ile hedefi sadece açık havada değil, evlerinde de yaşlı insanlara destek olmanın yanı sıra kaza yapmayan otomobil oluşturma ve herkesin yeterliliği ne olursa olsun araba sürebilmesi" dedi.

Herkes Apple ve Google'ın otomobilleri hakkında spekülasyon yaparken, Toyota da bu hamlesi ile sessizce elektronik devlerinin sahasına giriş yapmış gibi görünüyor. Tesis dışında ne zaman gerçek bir ürün göreceğimiz belirsizliğini korusa da gerçek olan tek şey 1 milyar dolar nakitin "yan branş" için biraz fazla olduğu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

arkadaşım arama motoru araba mı yapar :) toyora yapsa tutabilir de Google/apple biraz arabada zor tutar bence arabadan ziyade arabaların müzik sistemi ve yol bilgisayarları üzerine çalışmalılar sonra foxconnda motor ürettirip takarlar herhalde :D

@ttbpc google sadece arama motoru olmayalı çok oldu kardeş sen bunca zamandır nerede yaşıyordun? afganistanda falan mıydın acaba google teknoloji şirketidir ve araba da yapar telefon da yapar gözlük de yapar ve bu yaptıklarını uygun bir firmaya ürettirir. kısacası bizim dışımızda herkes araba yapabilir(!)

Arcelik ne zaman otomobil cikaracak nrk ediyrm

Sen de yorum yaz