TraceMonkey, Firefox 3.1'i hızlandırıyor

Mozilla geliştiricileri Firefox'un 3.1 nolu sürümü için yepyeni bir JavaScript motoru kullanacak.

TraceMonkey, Firefox 3.1'i hızlandırıyor
Firefox 3.1: Test sürümünde daha hızlı olan JavaScript derleyicisini öncelikle etkin hale getirmelisiniz.

Firefox web tarayıcısının çıkacak olan sürümü JavaScript'i belirgin bir şekilde daha hızlı çalıştıracak. Mozilla bunun için şimdiye kadar kullanılan JavaScript motoru MonkeySpider'ı, Just-in-Time derleyici TraceMonkey ile değiştiriyor. İlk bütünleştirme çalışmaları güncel test sürümlerinde başladı.

Şu ana kadar kullanılmış olan SpiderMonkey motoru ile karşılaştırıldığında TraceMonkey, JavaScript'i 40 kat daha hızlı çalıştırıyor. En azından yayımlanmış olan benchmark sonuçları öyle olduğunu kanıtlıyor. TraceMonkey, Apple'ın popüler SunSpider testini selefine göre iki kat daha hızlı bir şekilde bitiriyor.

Hız avantajı sadece JavaScript'in yoğun olduğu web siteleri ve web uygulamalarında ortaya çıkmıyor. Tarayıcının arayüzünün kendisi de JavaScript kullandığı için tarayıcının tepki süresinde de performans kazanımı meydana gelebilir. Son kullanıcılar Firefox 3.1 ve yeni JavaScript motoru için sene sonuna kadar beklemek zorunda kalacaklar.

Download: Firefox 3.1 Alfa 2 Pre (Win32)

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

firefox 3.0 o kadar şatafatlı tanıtıldı anlatıldı edildi pekte bi halt yoktu, fos yani bekledigim gibi olmadı. buna bakıcaz artık...

bence firefox 3 diğer sürümlere göre farkettirecek kadar hızlı ve ram problemi çözülmüş.

FF 3 Serisi 'ni Bende Beğenmedim. 2 'den Devam (:

açık kaynaklı programların gücü her geçen gün artıyor.. Fanatik operacı olsamda açık kaynak kodlu, ÖZGÜR çalışmaları her zaman tüm gönlümle destekliyorum.
FF nin sistem tüketim değerlerinin rakiplerine göre yüksek olduğu aşikar ,hele ki opera ya karşı.. Zamanla umarım bu sorunlar da aşılır. Rekabet bir adım daha ileriye taşınır.

oohoo harika firefox 3.0.1 kullanıyordum
bunu yükleyince büyük bir hız artışı oldu teşekkürler CHip/Halil abi

gerçekten gözle görülür bir hızlanma oldu firefoxda..

mence firefox3 cok hizli explore ve opera nal topluyorlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir