TrackerSSL ile "açık kapıları" görün!

Bu yeni ve bedava eklenti, Chrome kullanıcılarına göremedikleri "açık kapıları" apaçık gösteriyor...

  • Cem Şancı
TrackerSSL ile "açık kapıları" görün!

Chrome için geliştirilen yeni bir eklenti, kullanıcının şifrelenmemiş bağlantı üzerinde veri alıp göndermesi durumunda kullanıcıyı uyararak, hata yapmasını engellemeye yardımcı oluyor.

Aslında pek çok web sayfası, şifreli veri gönderimi yaptığını iddia ediyor ancak siteye ekledikleri, reklam amaçlı takip uygulamaları, kullanıcıların verilerini şifresiz olarak kendi sunucularına gönderebiliyor. Bu durumda, kullanıcıların verileri, iletişimi izleyen kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor. Ayrıca Edward Snowden'in ortaya çıkardığı Prism skandalında farkına vardığımız üzere, NSA gibi istihbarat kurumlarının insanları yıllarca Cookie'ler üzerinden takip ettiği de artık biliniyor.

Chrome için geliştirilen yeni eklenti TrackerSSL ise bir web sitesinin güvensiz bir izleme aracı kullanması durumunda kullanıcıyı uyararak verilerinin mahremiyetinin risk altında olduğunu hatırlatıyor. Bu aşamadan sonra kritik, riskli verilerinizi o web sitesi üzerinden geçirip geçirmemek artık sizin seçiminize kalıyor. TrackerSSL, Open Effect isimli dijital bir güvenlik takipçisi ile geliştirilmiş. Open Effect, Toronto Üniversitesi'ndeki bir dijital düşünce derneği olan Citizen Lab'ın halka açık olarak geliştirdiği bir güvenlik platformu.

TrackerSSL ile bir web sitesinde, sizin dijital izlerinizi takip etmek için kullanılan tüm araçların bir listesini ve bunların hangilerinin güvenlik bağlantı kullandığını, hangilerinin güvensiz olduğunu görebiliyorsunuz.

TrackerSSL eklentisine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Chrome çok yavaş ve pc yi kasıyor hangi açıklarını kapatıcağıma uğraşmaktansa ya ie yada yandex browser kullanırım chrome nin pisliklerini temizlemekle uğraşmam bu Google nin,işi

@03 Şub 2015 18:54 Birader Yandex de Google'a ait Chromium tabanını kullanıyor. Yani Chrome'un farklı temalısı. Sleipnir, Opera vs. bunlar da Chrome tabanlı... Madem Google'dan uzak duracaksın o zaman Chromium tabanlı olmayan, kendi tabanına sahip Maxthon'u kullan. Veya Firefox kullan. Maxthon kraldır. Yıllardır varsayılan tarayıcım, tavsiye ederim.

Artık Chrome kullanmıyorum. İyice suyunu çıkardılar.

Google Chrome, Google'n bir markası değil. Google bu açık kaynaklı yazılıma kendi ismini yapıştırıp yayınlamıştır. Yani: Herhangi bir chrome tabanlı bir tarayıcı kullanmanız demek bu açaklara maruz kalmanız anlamına geliyor!(Yandex, Google, Tourch BR vs...)

Chrome kullanmaya başladıktan 5 dk. sonra portalsepeti.com adlı bi lanet virüs yüklendi bütün tarayıcılarıma. Artık Chrome a güvenim kalmadı. Ne eklenti eklerlerse eklesinler değişen bir şey olmuyor. Şu an Opeda nın yeni tarayıcısı Vivaldi nin full sürümünün çıkmasını bekliyorum. Hadi hayırlısı...

@03 Şub 2015 19:50 vivaldi operanın değil,esk,i ceo sunun.

en güveniliri firefox chrome çok kullanıyorum artık firefoxa geçeceğim.google herşeyimizi izlemeye başaldı

İe candır ??

siz chrome kullanınca izleniyonuz diyelim siz cumhurbaşkanımısınız , özel ajanmısınız adamlar sizi izleyipte napacak işleri güçleri yokmu onların. özel timajanları düşünsün bunu siz değil.

Hız, gizlilik ve esneklik istiyorsanız Firefox kullanın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play