Transistörler yerine DNA'lar geliyor!

Bu çalışmalar bittiğinde işlemcilerdeki transistörlerin yerini bakın hangi maddeler alacak!

  • Gökay Özbudak
Bilgisayarlarda DNA dönemi!
İlerlemesi gereken daha çok yolu var...

Bilgisayar devrinde silikonun karşısına artık DNA'lar çıkmaya hazırlanıyor. Caltech'ten araştırmacılar silikonun üzerindeki transistörlerin yerine biyokimyasal devreler kurarak küçük işlemleri yapmayı başardı.

"Bildiğiniz gibi bilgisayar endüstrisinde sürekli daha da iyi bilgisayarlar yapmak istersiniz. Biz de bunu yapmak istiyoruz. Daha karışık görevler için daha da iyi biyokimyasal devreler yapmak amacımız" diyen Caltech araştırmacıları, elektronik devrelerde transistörlerin yaptığı işleri DNA'lara yaptırdıklarını açıklıyor.

Biyokimyasal devreler, bir test tüpünün içerisindeki tuzlu suda yüzen moleküllerden oluşuyor. DNA tabanlı devreler molekülleri sinyaller olarak alıyor. Bu moleküler sinyaller, tuzlu suyun içerisinde sanki kablo içerisinde ilerlermiş gibi ilerliyor.

Tabii ki araştırma henüz çok başlarda ve yapılan en büyük devei 74 ayrı DNA molekülü içeriyor. Bu devreyle araştırmacılar 15'e kadar olan sayıların kare kökünü hesaplayabiliyorlar ancak bu da yaklaşık 10 saatlik bir zaman alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

o zaman yapay DNA yerine, akıllı birilerinin DNA' larını kullansınlar, maliyet / performansa etkisi olacaktır... hahahahahaaaa...

sonunda sayber robotlar gerçek oluyor...!!!
yaşasın...!!!

SAYgılarr.r.r.rRRR...

zaten transistör sınırlara geliyor en fazla 10-15 yıl daha bizi idare eder.

İğrenç bir şey, ben kullanmam fare hücreli devre filan...

ve robotlar gelecege hakim olur matrix :D

peh boşuna uğraşııyorlar dünyanın sonu yakın :)

Haber Flintstones'daki gibi canlı ev aletlerini aklıma getirdi :)

benim DNA' mı da vereyim de, ortalığa bir sürü EDİP dolsun...!!!

hahahahahaaa...!!!

saygılarr.r..rr

Hazır başlamışken biyo RAM - Harddisk - anakart ve ekran kartıda yapsınlar yok yok kesmez, bir biyo bilgisayar yapsınlar, canlı bişey olsun ısındıkça su içirelim soğusun yazın bizimle birlikte klima ve vantilatörün yanında otursun, birde özel bi mide ekleyelim batarya zahmetinden kurtulallım.

Yukarıda yazdığım bu yarı mizah yarı gerçek mesajı iyi okuyun. böyle giderse anca çok değil 75 - 100 yıl sonra önce askeri saha (Savaş sanayii) sonrada sivil sahada satışı olan biyo bilgisayarlar inşa edilmiş olur.

Eğer becerebilirlerse (ki bu projenin üstünde çok çalışılacak gibi duruyor), çığır açacak gelişmelere yol açacaktır. İyi veya kötü gelişmeler..

I will be back...

benim DNA' mı da vereyim de, ortalığa bir sürü EDİP dolsun...!!!

hahahahahaaa...!!!

saygılarr.r..rr
..........
Hayıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııır !!! Olamaz!

benim DNA' mı da vereyim de, ortalığa bir sürü EDİP dolsun...!!!

hahahahahaaa...!!!

saygılarr.r..rr
---------------------------------------
:D))))))))))

Sen de yorum yaz