Translate artık çevrimdışı da çalışıyor!

Kullanmak için mutlaka internet gerektiren dev Google hizmeti, artık çevrimdışı da çalışıyor!

Google Translate artık çevrimdışı da çalışıyor!

Google'ın çeviri araçlarını cebinizde veya tabletinizde sık sık kullanıyorsanız, yeni sürümdeki çevrimdışı çalışabilme işlevi işinize yarayabilir.

Android 2.3 ve üzeri için yenilenen Google Translate uygulamasındaki en önemli yenilik, dil paketlerini indirmenize ve çevirileri çevrimdışı olarak gerçekleştirmenize izin vermesi. 50'nin üzerinde dil paketinden birini indirebilmek için Menü > Çevrimdışı diller yolunu izleyip dillerin yanındaki simgeye tıklamanız yeterli. İndirdiğiniz çevrimdışı paketi hızla test etmek için cihazınızın veri bağlantısını kesebilir veya onu uçak moduna alabilirsiniz. Translate'i çevrimdışı modda kullandığınızda, çevrilen metinin altında "ÇEVRİMDIŞI" ibaresini göreceksiniz.

Çevrimdışı çevirinin çevrimiçi çeviriye göre bazı eksiklerinin olduğunu belirtelim. Örneğin çevrimdışıyken metinleri sesli olarak okutmanız mümkün olmuyor. Translate'in iOS sürümü, çevrimdışı paketlerden (muhtemelen şimdilik) mahrum kalıyor.

Google Translate uygulamasındaki diğer bir yenilik ise Korece, Japonca ve Çince metinleri kameranızla okutabilmeniz ve tercüme edebilmeniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bu 2009'dan beri Windows Phone ve Bing kullancilarinda var olan bir ozellik. Android her zamanki gibi diger platformlardan birşeyler toplamaya calişiyor.

@28 Mar 2013 20:51 tamamda arkadasım bing falan hepsi cevrimici translate onların hepsinden önce vardı ve onlar gibi cevrimiciydi. Simdi cevrımdısıda kullanılabilir AKILLIM :)

@29 Mar 2013 06:43 ZEKA KUPU ARKADAŞİM Bingin cevirisini cevrimdişi calişabildigini bilmeden yorum yapma bence

Bazılarının mantığına göre düşünecek olursak Windows'ta arama özelliği olduğu için diğer tüm sistemlerde arama özelliği kullanılmamalı. İos'un marketi var diye Android'in marketi olmamalı. Google da var olan hiçbir özelliği Yandex sunmamalı. Vesaire vesaire... Bazen ne boş konuşabiliyor insanlar!

@29 Mar 2013 07:19 Yalnız orda bahsedilen o özellik olmasın değil, diğer platformlardan çalınması. Hala android'in iPhone görünümlü windows phone'dan da uygulama çalan biri olduğunu bilmeyen var mı? Yakında MS, Google'a dava açarsa şaşırmayın

@29 Mar 2013 16:24 Hoş da farklı yöntemlerle dahi benzer özellik dahil edildiğinde ''hah gördün mü çalıntıyı, aynısı falanda var'' şeklinde oldukça da yaygın olan zihniyete benim sözüm. Birisinin ürettiği özellik veya uygulama kendine has kalacak değil herhalde! Diğer platformlarda kullanıcılarına eşdeğer hizmetleri vermek isteyecektir. Bu mantıkla gidersek teknoloji her alanda, ne donanımsal olarak ne de yazılımsal olarak asla bugünkü hızıyla ilerleyemezdi. Şirketler yeni yeni şeyler üretmek, bir fazlasını yapmak zorunda hissetmezdi bu derece.

Apple olmaması çok şey ifade etmiyor benim için çünkü jeal break sayesinde bunun gibi bir sürü çeviri var. Artı tunes mağazada da var bunun gibi translate

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir