Trollstation: YouTube videosundan hapse...

YouTube'da 700.000 abonesi olan kanalında yayınlanan videonun sonu kötü bitti!

  • Levent Öztürk
Trollstation: YouTube videosundan hapse...

YouTube kanalı Trollstation'ın dört üyesi, prestijli iki Londra galerisini içeren sahte bir hırsızlık videosu sebebiyle cezaya çarptırıldı. Grup, sahte bir adam kaçırma gösterisi ile 2015 Temmuz tarihinde National Portrait Gallery ve Tate Britain'da panik yaratan tehdit edici kelimeler kullanmak veya davranışta bulunmak suçlarıyla yargılanıyordu.

Daniel Jarvis (27), Endrit Ferizolli (20), Ebenezer Menzah (29) ve Helder Gomes (23) başlarına maske geçirerek ve bir hoparlörden alarm sesleri çıkartarak, daha önceden satın alınmış olan resimleri National Portrait Gallery'den kaçırma taklidi yaptılar. Bu etkinlik sonucunda bir kadın bayılırken olay, Londra polisinin terör saldırıları ardından dikkatli olduğu bir döneme denk gelmişti.

Jarvis hapishanede 20 hafta geçirecekken, Ferizolli genç suçlular enstitüsünde 16 hafta geçirecek. Gomes ve Menzah ise 18 haftalık cezalar almış durumdalar. Trollstation'ın kurucusu ve kameramanı Danh van Le ise sahte bir bombayı içeren başka bir suç ve galeri olayındaki görevi sebebiyle 9 aylık bir hapis cezasına çarptırıldı.

YouTube'da şaka kanalları büyük bir iş alanına dönüşmüş durumda. Hatta Google, bu şaka kanallarından birini, Prank vs Prank'ı, daha da popüler hale getirerek kendi orijinal serisini oluşturmasına yardım etmişti. Trollstation 700.000'in üzerinde üyeye sahip ve daha önce de kamusal alanlarda şakalar yapmıştı.

Ancak Yargıç Mike Snow, grubun bunları şaka olarak görmesine ve düşünmesine rağmen, internete yüklenen görüntülerin, özellikle yakın zamandaki terörist saldırıları ardından, kolaylıkla gerçek olarak algılanıp korku yaratmasının mümkün olduğunu belirtmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

işte İngiliz adaleti... tanıdık geldi dimi...

@grezimonk dikkatinizi çekerim biri korkudan bayılmış. ya orada biri kalp krizi geçirseydi. bir mekanda yüzünü soyguncuların kullandığı türden maske takmış kişileri gördüğünüzde kendinize ne dersiniz; kesin şakadır mı? benim yüzüm bembeyaz olurdu. bu şakayı yapan arkadaşlar keşke toplum içinde kamerayı yabancılarla kullanacaksa valilikten izin alınması gerektiğini araştırsalardı. televizyonlarda yayınlanan kamera şakalarının hepsi güvenlik gerekçesiyle düzmecedir, yani hepsi anlaşmalı şakalardır

Şakanın da bir zamanı vardır. Eğer siz diğer insanların can mal varlığını tehlikeye atabilecek şakalar yapıyorsanız doğal olarak o şekilde muamele görürsünüz. YouTube gibi sitelerde artık şakanın foseptiği çıkarılan bu tip kanallara örnek bir ceza olması için yapılan bir uygulama.

Bence doğru karar, internette sırf insanlar popüler olmak için acımasızca şakalar yapıyorlar. Bu şakarın birilerinin hayatına mâl olması işten bile değil. Çokta acımasız olmamak kaydı ile bir kaç aylık hapis cezaları ile çoğu kendini bilmez şakacıların önüne geçilebilinir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play