Trump ve Xi, ZTE'yi ABD'ye Geri Döndürüyor

ZTE'nin ABD'deki kapanma haberinin ardından ABD başkanı Donald Trump, sürpriz bir açıklamayla herkesi şaşırttı!

  • Zeynel A. Öztürk
Trump ve Xi, ZTE'yi ABD'ye Geri Döndürüyor

ZTE'nin ABD'de maruz kaldığı engellerin ardından ülkedeki işlemlerini durduracağını birkaç gün önce sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise ABD başkanı Trump, Çin'in başkanı Xi ile "ZTE'yi hızla işe geri döndürmek için" çalıştıklarını söyledi.

İki başkanın beraber çalıştığı haberi, Trump'ın insanlarla iletişim kurmak için sıkça tercih ettiği Twitter'da ortaya çıktı.

ZTE'nin ABD'den donanım satın alması, zamanında yaptırımlara tabi tutulan İran ve Kuzey Kore'ye donanım sattığı ve bu konuda yalan söylediği için engellenmişti. Firma geçen senenin Mart ayında 1,19 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmiş ve çalışanlarının bir kısmının işini sonlandırmış, bir kısmını cezalandırmıştı. Temmuz'da ise firmanın yaptığını iddia ettiği bu hareketleri aslında yapmadığı ortaya çıkmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bence dünya tamamen uyanmalı artık abd nin egemenliğinden çıkıp yeni dünya çapında tlf için yazılımlar geliştirmeli hepsi abd ye bağlı bence çinli ve diğer tlf üreticileri abd nin tekelindne çıkmak zorundalar abd yasaklarsa tlf firmaları batar ı yüzden pamuk eller cebe deyip tüm dünya ülkeleri abd olmadan yazılım çıkarmalılar ortak yoksa abd ambargo koyarsa satış ve diğer bir sürü işlemleri yapamazlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost