Trump'tan Apple'a: Kim olduklarını sanıyorlar

ABD Başkan Adayı Donald Trump, şimdi de hedef tahtasına Apple'ı ve CEO'su Tim Cook'u oturttu!

  • Levent Öztürk
Trump'tan Apple'a: Kim olduklarını sanıyorlar?

ABD Başkan adayı Donald Trump'ın yeni hedefi, Apple oldu. Apple CEO'su Tim Cook, Salı günü yaptığı açıklamayla firmasının federal yargıcın emrine uymayarak, iPhone'lar için "arka kapı" yaratmayacağını duyurmuştu. FBI, Aralık ayında San Bernardino, Kaliforniya'daki terör saldırısının ardından Apple'ın şifre-kilitli telefonlarının kırılmasının kolaylaştırılması için imkan tanınmasını istiyordu. Ancak Cook, bu tarz bir hack'in Apple'ın şifrelenmiş tüm telefonlarına uygulanabileceğini söylemiş ve talebe karşı durmuştu.

Trump ise, Cook'un bu açıklamasından pek de memnun olmuş gibi görünmüyor. Başkan adayı "Fox and Friends" programında yaptığı konuşmada, Apple'ın bir mahkeme emri ile tartışmasına inanamadığını söyledi: "Kim olduklarını sanıyorlar? Bunu açmak zorundalar. Açılması gereken bir şey ve aklımızı kullanmamız gerekiyor. Sağduyulu düşünmemiz gerekiyor."

Trump'ın yeni sloganı "sağduyulu bir muhafazakar". Ancak Cook, Apple'ın sitesinde sunduğu açık mektupta gerçek sağduyunun "hükumetin koruması gereken özgürlükleri ve bağımsızlıkları koruması" olarak açıklamıştı.

Apple'ın yargıç kararına itirazı, ciddi bir mahkeme savaşına dönüşmek üzere. Cook, sürekli olarak Apple kullanıcıları için şifrelemenin önemini belirtmekte ve iyi taraf için açılacak bir arka kapının, kötü taraf tarafından da kullanılabileceğini iddia ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yargıç bi halttan çakmıyormuş...

güzel reklam güvenli apple pehh

ben anlamiyorum bizim kadikoyde gayet uygun fiyatlara sifrsini kirabiliyorlar, bunlar neden bu kadar takildilar bu konuya hayret :)

ne kadar güvenli olduklarını icloud ile ıspatladılar zaten.

Peki sen kim olduğunu sanıyorsun? Yabancı devlet görevlisini (örneğin Alman Başbakanını) dinleyebiliyorsun? Sana bu hakkı kim veriyor? Bu Amerikalı bazı yöneticilerinin salak, saçma sapan konuşmalarını bir türlü anlamıyorum.

@lterlemez Mantık dışı da olsa Dünyadaki 'şu an'daki siyaset içerisinde pek anlaşılmayacak bir şey değil; çift taraflı, çıkarcı... politika işte :-)

@lterlemez Üzgünüm. Önceki yorumda bir yazım hatası yapmışım. Doğrusu: "...çok taraflı, sürekli değişken..." şeklinde olacaktı.

arkalarında illuminati varsa; kendilerini herkesten üstün görebilirler

Apple, kendi kölelerini başkalarıyla paylaşmak istemiyor...

Apple'ın bu konularda ki tutumu hoş karşılanmalı.

Büyük bir dilemma ve insanlar bilişim teknolojisinde ki güvenliklerini önemserken hatta hukuk üstü bile korunmalarını savunurken ah birde reel hayata baksalar keşke, Savcılık veya mahkeme kararı hatta bunlar olmadan bile Polis yetki ve selahiyetlerini abartarak yurttaşın konutu otomobili işyeri aranabiliyor, bilgisayarın Harddiskine cep telefonuna el konuluyor, bizim katılımcılar diren Apple diye iç geçiriyor. Önce kendi hayatını ve haklarını sorgula, banane Sam Amcanın ülkesinden ve Apple'dan.

Sen de yorum yaz

Turhost