TT'den Sabit Hatlara Süpriz İndirim

Herkes ADSL indirimi beklerken, Türk Telekom sabit hatlarda şehirlerarası ücrete son verdi

Türk Telekom'un resmi web sayfasında bildirildiği üzere sabit hatlarda şimdiye kadar ki en büyük indirim gerçekleştirildi. Yeni tarifeye göre şehirlerarası görüşme ücreti kalkıyor ve bu görüşmeler şehir içi tarife üzerinden değerlendiriliyor.

Aslında Türk Telekom bu indirimi 27 Aralık 2006'da açıklayacaktı ve bu konuda hem dergimizde hem de Editörümüz Cem Şancı'nın Blog'unda yazılar yer aldı. Hatta TT bu indirim ile birlikte ADSL'e gelecek olan bir başka büyük indirimi açıklayacaktı fakat açıklamalar ertelendi.

Yeni tarife 1 Mayıs 2007'den itibaren geçerli olacakken firma resmi sitesinde indirm ile ilgili şunları bildirdi:

Türk Telekom yeni ev ve iş telefonu tarifelerini açıkladı:

Şehirlerarası ücretler tarihe karışıyor, görüşmeler şehiriçi fiyatına geliyor.

Türk Telekom ulusal, uluslararası ve cep telefonu görüşmelerinde şimdiye kadar yapılmış en büyük indirimlerden birini hayata geçiriyor: 1 Mart 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni fiyat tarifesiyle şehirlerarası aramalar şehiriçi ile aynı fiyata getiriliyor. Bundan böyle İstanbul – Ankara veya Edirne – Ardahan arasında yapılan telefon konuşmaları şehiriçi tarifeden ücretlendirilecek.

Türk Telekom 2004 yılından bu yana ilk defa fiyat tarifelerinde değişikliğe gidiyor. Yeni tarifelerde sabit ücret ve şehiriçi aramalarda genel olarak enflasyon seviyesinde bazı artışlar ; şehirlerarası, uluslararası ve cep telefonu görüşmelerinde ise devrim niteliğinde indirimler hayata geçiyor.

Türk Telekom açıkladığı yeni fiyatlandırma politikaları ile Türkiye'de telekom hizmetlerini yerleşik uluslararası sektör pratiği ile uyumlu hale getirmeye yönelik bazı uygulamalar başlatıyor. Şehirlerarası ve milletlerarası görüşme fiyatlarında yapılan indirimlerle ev ve iş telefonlarının kullanımının artması hedefleniyor. Sabit ücretlerdeki artışla ise hizmet kalitesinin sürdürülebilirliğini teminat altına almayı amaçlayan Türk Telekom çok yüksek seviyedeki mevcut erişim maliyet açığını kısmen de olsa azaltmak imkanına kavuşabilecek. Ayrıca, Türk Telekom uzak mesafe hizmetlerinden elde edilen gelirle şehiriçi aramalar lehine gerçekleşen çapraz sübvansiyonu azaltarak maliyete dayalı fiyatlandırma sistemine geçişte çok önemli bir adım atmış oluyor. Böylece Türk Telekom Türk telekomünikasyon pazarında uluslararası standartlarda adil rekabet koşullarının gelişmesi konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koymuş oluyor.

Türk Telekom ayrıca bu değişiklikler sayesinde yakın dönemde kullanım saatleri ve sıklığı gibi kriterleri göz önüne alarak oluşturulacak kişiye özel hizmet paketlerini hazırlamak için gerekli altyapıyı sağlamış olacak.

StandartHATT, HesaplıHATT, KonuşkanHATT, ŞirketHATT ve YazlıkHATT tarifelerinde yapılan düzenlemeler, 2004'ten bu yana hiç değiştirilmeyen sabit ücretler ve şehiriçi görüşmelere yönelik enflasyon oranında bazı artışları içerirken, Türkiye'de ilk defa şehirlerarası arama fiyatları şehiriçi konuşmalar seviyesine inecek.


Böylece Türk Telekom'un yaklaşık 19 milyon ev ve iş telefonu abonesi, yani 50 milyon kullanıcısı, şehiriçi fiyatına şehirlerarası görüşme yapabilecek. Bu değişiklik ile Türk Telekom'un şehirlerarası aramaları yaklaşık olarak yüzde 57 oranında ucuzlayacak. StandartHATT'ta şehirlerarası görüşmelerin fiyatı dakikada 17,5 kuruştan 8,1 kuruşa, HesaplıHATT'ta ise 27,5 kuruştan 11,8 kuruşa kadar düşecek. Böylece Türkiye'nin herhangi bir yerini aramak aynı fiyata mümkün olacak.

Türk Telekom 2006 yılında ev ve iş telefonlarından cep telefonlarını arama tarifelerinde indirime gitmişti. Geçtiğimiz Ağustos ayında yüzde 39 ile başlayan indirimler yeni tarifede de devam ediyor. Yeni düzenlemelerle birlikte geçtiğimiz beş ay içerisinde ev ve iş telefonlarından cep telefonlarını aramak toplamda yüzde 53'e varan oranlarda ucuzlamış olacak.

Yeni tarifelerde en büyük indirim ise uluslararası aramalarda gerçekleşiyor: Uluslararası aramalarda Türk Telekom'un yaptığı indirimin oranı yüzde 60'a ulaşıyor. Buna göre ev veya iş telefonlarından gerçekleştirilen uluslararası görüşmelerin dakikası StandartHATT'ta 10,6; HesaplıHATT'ta 16; KonuşkanHATT'ta 9,8; ŞirketHATT'ta ise 8,1 kuruş olarak fiyatlandırılacak.

Yeni tarifelerde 2004 yılından bu yana hiçbir değişiklik yapılmayan sabit ücret ve şehirçi aramalarda maliyetler ile orantılı ve genel olarak enflasyon seviyesinde artışlar gerçekleşiyor. Ev ve iş telefonları için alınan sabit ücretlerde en fazla 2.7 YTL'lik artış gerçekleşirken, şehiriçi aramalarda ise ortalamada 1.4-1.8 Ykr seviyelerinde bir artış oldu.

Türk Telekom ayrıca yeni tarifelerde StandartHATT sahiplerine, sabit ücretteki artışı karşılamaya yönelik ve aylık değeri 8,1 YTL'yi bulan 100 gece kontörü veriyor. Aynı şekilde HesaplıHATT kullanıcılarının 100 ücretsiz kontörü ise gece kullanımına kaydırılarak ilave 60 gece kontörü ile toplam değeri 18,9 YTL'yi bulan konuşma imkanı sunulacak. Türk Telekom sunduğu bu ücretsiz kontörler ile müşterilere sabit ücret ve şehiriçi aramalarda yapılan gerekli yapısal artışları dengeleme imkanı sağlanacak.

CHIP Online Yorumu: Darısı ADSL kullanıcılarının başına....

Türk Telekom'un resmi web sayfasındaki açıklama ve fiyat tablosu.

Recep Baltaş

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Zaten millet şehirlerarası görüşmelerini cep telefonlarıyla yapıyor ki. Bunlara ne oluyor...

TT bizi hiç şaşırtmadı. Yine zam. Zammın yeni adı 'Tarife değişikliği'

Bana ne sabit hattan..
Ben 30YTL'ye en az 2.0 Mbps ADSL istiyorum..Çok bir şey değil bu..En kısa zamanda yapmaları lazım,olmayacak şey değil..

yalnız haberde 1 mayıs 2007 diyor ben TRT2de 1 mart 2007 olarak izledim. bilglerinize...(ne lazımsa...) ttden bir ilk daha ''adslciler avucunuzu* yalayın kampanyası'' *modem de olabilir::::)))))

süper oldu VALLA ARKADASLAR TURKCELL 2 AYDIR ZAM YAPIYOR KIMSENIN GIKI CIKMIYOR TELEKOM İNDİRİM YAPIYOR HERKESA SALDIRIYOR BUNU BİR TURLU ANLAYAMADIM

tolga2207'nin dediğine katılıyorum.İndirimin amacı insanların tekrar şehirlerarası konuşmalarını normal telefonla yapmalarını sağlayıp kazanç sağlamaktır.Yani aslında çoğu insan zaten cepten yapıyor çünkü pek çok tarife cepte turk telekomun şehirlerarasından daha ucuza geliyordu.Yani tüketicinin cebine giren birşey yok satılmayan ürünün fiyatı azaltılmış.Asıl olması gereken şehiriçi görüşmenin ücretsiz şehirlerarasınında çok ucuz bir miktar olmasıdır ve her ay zorunlu ödenen miktarların hiç olmamasıdır.Telefon görüşmeleri yüzyılımızda lüks tüketim olmaktan çıkmıştır.Ailemle zamanında şehirlerarası konuşurken 5 dakkayı aş(a)madığım zamanı düşündükçe Türk Telekoma sevgim(!) büyüyor.

ARKADAŞLAR GUNAYDIN AMA BILMIYORUM BILIYOMUSUNUZ BUGUN TARIHLI BI HURRIYET GAZETESINDE TT %26 KUSURLUK BI ZAM ILAN ETMIS YANI BILMIYORUM BURDAN NE ÇIKARIRSINIZ AMA MILLETI KEKLIYORLAR RESMEN YAZIK YA VALLA YAZIKK...

türk telekomun bü güne kadar bindirimlerine göre bu indirimmi şimdi ben anlamadım devlet bile bizi kazıklamasına ses cıkarmıyor tt nin çünkü yüzde 32 si direk devletimize gidiyor halkını koruması gereken baştakiler kazıklıyorki bizi tt neden kazıklamasın yani tüylerimiz çıkmadan devletle ortaklaşan çalışırmışlar gibi tüylerimizi yoluyorlar bizde tepki gelmediği sürecede yolunacağız kaz gibi arkadaşlar

Yine zam!,sözde indirim:@

Bize telefon görüşmesinde indirim değil ADSL'de indirim lazım..Cep telefonu varken Sabit hat ile bir yer aramam ben..Yıllarca Telekom
(B)İNDİRİMLİ Tarifeden bizleri soydu.

Ne güzel ya şu zam yapanlara helal olsun.kardeşim zaten sabit üzceri alıyosunuz haa azmı geldi yoksa doyamadınız mıı. tabi kaymak tatlı geldi biraz daha varmı diyosunuz helal olsun yaaa

ne indirimi arkadaşaım sizde başlık atmişsiniz indirdim diye adamlar kazıklıyor
şehirler arası konuşan az ya onda indirim yapıyor uyanıklar
yakında donumuzuda alırlar

benimde türk telekomdan bir isteğim var . oh hesaplı tarifeyi geceye kaydırmış millet gece mi konuşacak telefonunla. adsl tarifesini de gece hesaplı yapsın mesela limitsiz falan yapsın. sınırsız kullanalım .... millet imza falan toplamak lazım ......

Ya ne indirimi hesaplı hatta 100 kontür ücretsiz görüşmeyi geceye alarak 7,20 ytl ödeyen bir kişi 20 ytlye yakın fatura ödeyecek sizce bu indirimmi bindirimmi?

Ben 2.0 Mbps ADSL'yi aylık 10 milyona 6 GB kota kullanmak istiyorum (tabiki kişisel görüşümdür)....TELEKOM NERDESİNNNNN? işine gelmez tabiii..

bu durum aslında şehiriçi konuşmanın zamlanması olarak algılandı... pek çok ilgili çevre böyle değerlendirdi.. bu görüşe ben de katılıyorum.. şehirlerarası görüşme azalınca, tt, düşen kazancını, bu alanı zamlandırarak kapamayı hedefliyor..

ya ben evde kullandığım hattımda 13 ytl lik görüşmeye 30,75 ytl fatura geliyor o görüşmeyide cepten yaparım evdeki sabit hattımıda kapatırım olur biter aslında biz millet olarak birleşsek şöyle 300.000-500.000 sabit telefon kapatma dilekçesi versek bakalım ne oluyor asalaklar

Basit bir şekilde ücret kullanım süresi/kontür süresi*kontör ücreti olarak hasaplanıyor .sahir içi görüşmede 1Dk=1kontör iken şehirler arası görüşmede1dk =4 kontör olursa ve kontör fiyatı eşit olursa siz indirimden ne kastedildiğini anlarsınız Web sayfasından kontör süre ve ücretlerini arastırmanızı tavsiye ederim. sevgiler

tahmin etmesi çok zor degil simdide sehirler ici arama fiyatlarını sehirler arası fiyatına cekerler ve hersey biter. mutlu konusmalar :)

yaw bu türk (israil) telekom sonuçta takipsiz alternatifsiz bi şirket istediği gibi indirip kaldırır en iyisi cep telefonu kullanmak ne ferek var bi ton para vermeye

Bu TTnet ADSL nin kota izleme sayacı ne sıklıkta yenileniyor?? bir dosya indirdim, sonra kota kontrolü için sitelerine girdim, baktım SAYAÇ yerinde sayıyor. Çaktırmadan daha sonra kafalarına göre mi yazıyorlar ne? Aralık başında yani 8 Aralık 2006 da bağlatmıştım, 31 aralığa kadar girişleri gösteren fatura göndermişler. yani 23 günlük fatura göndermişler, sonuç felaket: 3 GB lık kotayı 938 MB aşmışız ve 29 YTL lik hesap 65 YTL olmuş. Valla biraz PAVYON hesabı gibi oldu. Hiç de öyle filim milim indirmedik. Bu nasıl iştir bilen beri gelisin.
Arkadaşlar; Allah rızası içün şu sorularıma bilen cevap versin 1) ttnet'in sitesindeki ADSL kota bildirimi (kullanım bildirimi) ne sıklıkta yenileniyor? 2) İlk ay ücresiz diye duymuştum, bu yanlış mı? 3) Günlük kullanım 8 saati aşınca hesaba fazla mı yazıyor? kullanım süresi diye bir şey varmı? 4) Herşeyimizi yabancılar satın alıp bizi donsuz mu bırakacaklar?

Sevgili Arkadaşlar,
HERŞEYİMİZİ YABANCILAR SATIN ALIRSA SONUÇ BU;
NE İNDİRİMİ KARDEŞİM, KALDIRIM, HEMDE İYİ KALDIRIYORLAR.
Yakında şeyimiz açıkta iç çamaşırsız gezeriz.
Umarım birileri DURRR der. Fakat biz koyun oldukca istediklerini yedirirler. Verelim telefon kapatma dilekçelerini, bakalım ne oluyor. Birçok Avrupa ülkesine imreniyorum çünki oralarda kamu oyu çok etkili. Hemen herkes tepkisini ortaya koyuyor, ama öyle demokratik yollarla. Çok iyide de oluyor sonuç ve öyle herşeyi yemiyorlar. Avrupa da zaten bu demek. Şimdi kapatma dilekçesi vermek bizim demokratik hakkımız değilmi? Öyleyse yapalım, fakat millet yine umursamaz atıl bir millet. Bir süre sonra unutur gider.
Hürmetler..

ben evimdeki sabit hattı kapattım . pek bir rahat ettim her ay hiç konuşulmadan 15 ytl geliyordu biraz konuşulsa 25 ytl oluyor . odeyemesen ceza veriyolar 30 ytl oluyordu . tam bir yıl oldu kapatalı
ortalama 25 ytl den 300 ytl bir para cepte ... 300 ytl ye 21 kez 100 kontör alınabilir . buda yılda nerde ise ayda 2 kez yüz kontör demek . daha iyi bir uygulama yaparsak ayda bir 250 lik kontör alırız ... hepside bedava gibi olur

türkler kendi kendilerini sömürüyor..........tek yorum buuuuuuuuuuu

AMAM BOOS İŞLER BUNLAR ARKADASLAR SIZ DEVAM EDIN CEP TLF NA

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir