TTNET'in kota uygulaması için soru önergesi!

MHP Milletvekili Yılmaz Tankut, TTNET kotalı internet hakkında meclise soru önergesi sundu...

  • Ali Güngör
TTNET'in kota uygulaması T.B.M.M.'de!
MHP Milletvekili Yılmaz Tankut'tan soru önergesi

MHP Milletvekili Yılmaz Tankut, TTNET kotalı internet hakkında meclise soru önergesi sundu.

Yazılım geliştiricisi Serhan Çelik'in ilk olarak CHIP Online forumlarından duyurduğu isteği, MHP milletvekili Yılmaz Tankut'un da dikkatini çekti ve bir soru önergesi hazırladı.

Serhan Çelik'in 12 Ekim tarihinde Akşam gazetesinde yer alan, TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz'ın açıklamasına istinaden bir soru yöneltmişti. Bu haberde TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, TTNET'in kotalı internet kullanıcılarının kota limitinin yüzde 90'ına ulaşıldığında, ailelerin bundan haberdar edileceğini aktarmıştı. Serhan Çelik bu konuda MHP Milletvekili Yılmaz Tankut'a soru önergesi sunması yönünde teklifte bulunduğunu ve sonuçta T.B.M.M.'de TTNET'in bu kotalı internet bildirimini uygulama yöntemine dair bir soru önergesi sunulduğunu aktarıyor.

Soru önergesi özetle vatandaşın kotalı internet kullanımında yaşadığı sıkıntıları dile getiriyor ve direkt olarak Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını yasal olarak arz ediyor. Soru önergesinde kota mağduriyetine, cep telefonu servis sağlayıcılara ve Türkiye'de internet kullanıcılarının uzun zamandır sorduğu sorulara yanıt isteniyor.

Soru önergesini ve Serhan Çelik'in bu soru önergesine kaynak olan yazısını haberin devamında okuyabilirsiniz...

İşte kotalı internet hakkında soru önergesi!

Bu önerge direkt Başbakan'dan cevap istiyor

MHP Adana Milletvekili, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Yılmaz Tankut'un 16/11/2009 tarihli soru önergesi aşağıdaki gibidir:
"16/11/2009

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa'nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Ülkemizde internet erişimi sağlayan TTNET ve diğer İnternet Servis Sağlayıcılarından (İSS) hizmet alan vatandaşların büyük bir çoğunluğu kotalı internet tarifelerini kullanmaktadırlar. Bu tarifeye kayıtlı vatandaşların çoğunluğu ev kullanıcılarıdır. Bu ev kullanıcılarını oluşturan ailelerin çocuklarının bilgi edinmesi ve diğer amaçlarla yoğun olarak veya farkında olmadan interneti kullanması sonucunda istemeyerek kotayı aşmakta ve aileler mağdur olmaktadır."

Soru önergesi devam ediyor

Bu önerge direkt Başbakan'dan cevap istiyor

"TTNet tarafından yapılacak bir uygulama ile bu mağduriyet konusuna çözüm getirilmek istenmekle birlikte, kotanın % 90'ı aşılınca abonenin bilgilendirilmesinin nasıl yapılacağının belli olmaması dikkat çekicidir. Bu yöntemde kota aşımının takibini vatandaşlar bilmekle birlikte bunu kullanmayı değişik nedenlerle unutmaktadırlar.

Burada önemli olan TTNet veya diğer İSS'lerin abonelerine sunacağı bir seçenek ile kota aşımının geçilmesi durumunda bildirilecek e-postaya elektronik posta gönderilmesi, bildirecekleri cep telefonlarına kısa mesaj geçilmesi ve kota aşımında internet erişimin o ay sonuna kadar kesilmesi seçenekleri sunulmalıdır.

Ayrıca benzer şekilde cep telefonu şirketlerinin müşterilerinin kullanımına sunduğu internet erişimi sonucunda benzer sorunlardan ve yüksek erişim fiyatlarından dolayı çok sayıda abone mağdur olmaktadır. Burada cep telefonu şirketlerinin müşterilerine bazı seçenekleri net ve açıklayıcı bir şekilde sunması gerekmektedir. Abonelere ay sonunda sürpriz olacak ve mağdur edecek bir faturanın gelmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir."

Cep telefonlarına da değiniliyor

Bu önerge direkt Başbakan'dan cevap istiyor

"Cep telefonu şirketleri, abonelerine aylık ne kadar veri alış-verişi yapacağı, gerekirse günlük, haftalık veya 15 günlük kullanım miktarlarını ve tahmini maliyetini kısa mesaj ile bildirecekleri cep telefonlarına göndermeleri konusunda seçenek oluşturması gerekmektedir. Benzer şekilde abone isterse belli bir miktar üzerinde kullanım olduğu zaman o ay sonuna kadar internetinin kesilmesi seçeneğinin sunulması gerekmektedir.

Bazı cep telefonu şirketleri müşterisinin kullanımına sunduğu internet erişim paketinin süresi veya kullanım limiti (kota) doldurulduğu zaman internetini kesmektedir. Bu uygulamalar ile vatandaşın bilinçsiz olarak mağdur olmasının önüne geçilecektir.

Bu bilgiler çerçevesinde;
1- Vatandaşlarımızın yaşadığı bu sorunlardan haberdar mısınız?
2- Eğer haberdar iseniz vatandaşların bu sıkıntıdan kurtulması için ne gibi çalışmalar yapacaksınız?
3- Bu konulardan sorumlu olan ilgili şirketlere yönelik olarak, kullanıcıların bilgilendirilerek mağduriyetlerinin önlenmesi için, kısa zamanda ne gibi düzenlemeler yapılabilecektir?
4- Vatandaşlarımızın bilgi ve bilinç eksikliğinden dolayı bu ve benzer sıkıntılar karşısında şirketlerin insafına terk edilmesinin önüne geçmek için, konu ile ilgili bir kanun tasarısını hükümet olarak gündeme getirebilir misiniz?"

Soru önergesine kaynaklık eden yazı

Yazılım geliştiricisi Serhan Çelik'in konuyla ilgili yazısı

Bu soru önergesine kaynaklık eden yazılım geliştiricisi Serhan Çelik'in yazısı da aşağıdadır.

"TTNET'in kota uyarı sistemi yetersiz bulundu

Türkiye'de internet abonelerinin büyük kısmı, kota aşımında yüklü fatura şokuyla sarsılıyor. Ülkemizde yoğun bir şekilde kotanın limiti üzerinden devam eden tartışmalar, bu denli önemli bir sorunun gündeme gelmesini engelliyor.

Kotalı internet abonelerinin yüzde 80'i ev kullanıcısıdır. Evlerde interneti aile bireylerinin tamamı kullanabiliyor. Özellikle gençler çok kullanuyor. Kablosuz modem kullananların kablosuz ağ şifreleri kırıldığında kota aşımıyla karşılaşabiliyorlar. Aileler kota aşımı yaptıkları için yüksek fatura ödemek zorunda kalıyor. Yıllardır bu soruna sessiz kalan TTNET, çözüm için harekete geçti.

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz: "Bir evde interneti aile üyelerinin tamamı kullanabiliyor. Dolayısıyla kotanın dolup dolmadığını tahmin tahmin etmek kolay olmuyor. Bunun önüne geçmek için aboneleri uyaracak sistem üzerinde çalışıyoruz. Örneğin kotanın yüzde 90'ı dolduğunda abone uyarılacak ve aşımdan sonraki tarife bilgisi verilecek" dedi. (Kaynak: Akşam gazetesi, 12 Ekim 2009)"

"Tercihli kayıt seçeneği sunulsun"

Bu önerge direkt Başbakan'dan cevap istiyor

"TTNET'in uygulamaya geöirmek istediği sistemin mağduriyetleri engelleyemeyeceğini birçok uzman vurguluyor. Aboneler kota kullanım bilgilerini TTNET web portalı üzerinden öğrenebiliyorlar. Buna rağmen kota aşımı oluyor. TTNET'in uygulayacağı yeni sistemin, bugünü kurtarmaktan öteye geçemeyen, hizmet değil menfaatin ön planda tutulduğunu gösteriyor.

Uzmanlara göre mağduriyet şu şekilde engellenebilir: TTNET ve diğer ISS'ler tercihli kayıt seçeneği sunsun. Bu tercihte, abone kullanım limitini doldurduğunda, sistem otomatik olarak internet erişimini kessin. Bu uygulama isteyen abonelere sunulsun.

Uzmanların önerdiği sistemin benzeri Turkcell Faturasız 3G tarifesinde bulunuyor. TTNET'in aynı sistemi uygulamasıyla mağduriyetlerin ortadan kalkacağı belirtiliyor. Uzmanlar "Altın yumurtlayan tavuğumu niye keseyim" mantığının terk edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Serhan Çelik
Yazılım Geliştiricisi"

Okuyucu Yorumları

Toplam 48 Yorum

Hiç yoktan birileri ttnet'in bi şekilde yetersiz olduğununun farkına varmış. Asıl sorulması gereken ttnet'in kazandığının kaçta kaçını yatırım olarak TR'ye döndürülmesidir altyapı çalışmalarıdır. Veya TTNET'i özelleştirdekten sonra TTNET'in ne kadar kâr elde ettiği yani devletin ne kadarlık zarara uğradığı. Para alındı Araplardan ama onların bizden kazandığı ne kadar?? Devlet bu parayı kendi kazansa daha iyi olmaz mıydı??

sayın millet vekili galiba kota aşımına uğramış galiba :D

aynı bize uygulanan kazık tarifeden ücretlendirilip mağdur olmuştur kesin.
helal be ttnet.milletvekili bile tanımıyor adamlar.çifte tarife yok.
böyle misafir misafir yorum yapmak zevkli olmuyor .durun bir üye oluyim ben :D

kotalıyken birkaç mb geçmeme rağmen 60-70 tl (üglük 8 saat var birde)geliyordu şimdi 1 yıldır sınırsız yaptım kafam rahat aylık 45 tl kota 70-75 GB geliyor aynı fiyat

Hiç yoktan birileri ttnet'in bi şekilde yetersiz olduğununun farkına varmış. Asıl sorulması gereken ttnet'in kazandığının kaçta kaçını yatırım olarak TR'ye döndürülmesidir altyapı çalışmalarıdır. Veya TTNET'i özelleştirdekten sonra TTNET'in ne kadar kâr elde ettiği yani devletin ne kadarlık zarara uğradığı. Para alındı Araplardan ama onların bizden kazandığı ne kadar?? Devlet bu parayı kendi kazansa daha iyi olmaz mıydı??
------------------------------
Devlertin yaptığı özelleştimreler kısmen doğrudur ben R. Tayyip ERDOĞAN'ın fikirkirlerine sağı duyuyorum ama filirlerini uygulamaya koyarken çok büyük yanlışlıklar yapıyor . TT'özlleştirilmesi ile beraber tt köhne işe yaramaz bir kurum olmaktan ıkıp daha revajda olan bir kurum olmuşltur ama biriz bu şekilde 50 yıl boyunca özelleştirmeye konulmuş kurumlarımızda bu kurumları satın alanlar devletimizin bu süreç boyunca son damlasına kadar kanını emer gibi parasını emicektir ve en az zarar ve az hizmet çok para politikasıyla çok yüksek haksız kazanç elde ederek devletimizi ve milletimizi sömürüp gidicekleridir bence özelleştime yerine bu tarz paranın kaynadığım kurumlarda iyileştirme yapılarak daha güvenilir daha kullanılır kurumlar haline getirmelidir ve bu şekilde bu tarz satışlarla kazanacağı paranın 100 lerce mislini güzel bir iyileştirme sonucunda aynı bir devlet fabrikası tarlası gibi hem sonsuz bir fon açmış hemde vatandaşını mutlu etmiş olurdu. KISACASI: ÖZELLEŞTİRME DEĞİL İYİLEŞTİRME YAPILMALIDIR VE EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE ADSL FİYATLARINDA BÜYÜK İNDİRİMLER YAPILMALI VE YURT DIŞINDAKİ SITANDARTLAR AZDA OLSA YAKALANMALIDIR EĞER FİYATLARDA İNDİRİM YAPILMAYACAKSA HİZMET EN AZINDA 2 3 KAT ORANINDA İYİLEŞTİRİLİP ALINAN PARANIN ÜCRETİ VERİLMELİDİR SON OLARAK BUNLARIN HEPSİ İMKANSIZ İSE DEVLET Türk Telekomu TEKRAR SATIN ALIP KENDİ HİMAYESİNDE İŞLETMELİDİR.
------------------------------------------------------------------------
49 TL nin karşılığı en az 8 mbps downlaod ve 2 mbps upload ve adile olan sınır ise en azında 15 yerine 150 GB gibi bir miktara yükseltilemekidir basit bir matematik hesapla 45 tl lik 1024 sınırsız adsl ile saate 372,65 mb indirilebiliyor günlük ise 8943,75 MB download edilebiliyor yani adil olayan 15 gb nin yarısından fazla ve bir ayda ise 262 GB gibi yüksek bir veri akışı sağlanabiliyor bence 49 tl nin karşılığı en azıda 8 mbps downlaod ve 2 mbps ve en az 150 GB adil kullanım olmalı bunun yapmak onların elinde alt yappıyı güçlendirsinler bu kadar basit alt yapının parasını bizden yıllardır misli misli alıp çeplerine attılar birazda ellerini çeplerine tekrar sokup aldığı parayı çıkarsınlar vakalım.

bide kullanılmayan kotalar neden devir olmuyor, oda inş. sorularda vardır, kota aşımını hesaplayabilen , kullanılmayan kotanın devrinide yapabilir !

Çoğu insanın farkında olduğu fakat dile getirmeyi beceremediği veya üşendiği bir meselede atılmış küçük bir adım. Bir insan için küçük bir adım olabilir ama kotalı internet kullanıcıları için büyük bir adım. Şimdi TTNet'in gelirlerini nerede kullandığını açıklamasını bekliyoruz. Ödediğimiz faturalardan elde ettikleri gelir yatırım için mi kullanılıyor yoksa yurt dışına mı kaçırılıyor. 10 sene sonrada aynı bant interneti mi kullanıyor olacağız?

inş. kota sistemi kalkar ve internet ucuzlar :(

amin diyin sizde bakem :)

"Aboneler kota kullanım bilgilerini TTNET web portalı üzerinden öğrenebiliyorlar." mış. Ay sonuna doğru kota sorgulama sitesi açılmıyor ki nasıl sorgulayacağız???

adaylığını koysun oyun onadır

Kotalıları kızdırmayın sakın... :) Kotalı kullanıcılar olmaz ise kotasız internet de olmaz...

özelleştirmelere destek demiş arkadaşın biri ama özelleştirmelerin köstek oldugu zamlarla çıkıyor devlet elindekı parayı özelleştirmeden geln ve uzanlar dan gelende bitince hazine çöktü zamlara başladılar
tek sorun bu değil dava sonuclarında 600 milyon tl halktan sabit ücret karşılıgı alınan parayı ttnet geri halka versin diye sonuç çıktı....
başbakan bunu bilmiyormu biliyorsa herşeye bağıran başbakan tayyip neden tnete israile olduıgu gibi yda vatandaşına bağırdıgı gibi bağıramıyor bağırmak saçmalık ve şakası tabiki ama neden yasalar ösedin dediği halde ve kaç defa sait ücret kalsın denildiği halde devlet kaldırılmasına bile izin vermedı gereklı dedi bunu sebeplerı ne neden başka ülkelerde yok bu sabit ücret ülkemizde başka ülkeleri örnek gösteren devler bunları neden göstermekten duymaktan ve söylemekten çekiniyor

çoğu insan bilmiyorki pc yi çocuğu için alıyor interneti çocuğu için alıyor çoğu insanımız sms çekmesini bile bilmiyor pc yi açmasını bilmiyor nerde bilsin limiti geçtiğini bencede böyle uygulanmalı limit 4 gb sa 4 gb dolunca internet gelcek aya kadar kapatılmalı.

vay vay gözlerim yaşardı peki kesin çözüm getirmeye nedersiniz kotoli int yasaklıyalım endüşük hız 4lük olsun ve limitsiz yapalım fiyatıda 17tl olsun 3.dünya ülkelerinden bir farkımız olsun tabi ttnet ve diğerleri mileti yolmayı bırakmaz ama bir öneri quiknet buda tr olan bir şirket ve 10 luk hat 49tl kazanıyorsa bunlarda kazanıyor demekki fiyat kurtarıyor kar ediyor adamlar fiberoptik döşüyorlar bu fiyata ttnet ve diğerleri hazır hatları kulanıyor ve faiş fiyat uyguluyor birilerinin dur demesi lazım artık int özel birşey deyildir bu ötv ne oluyor ayrıca hani kısa süre için konuyordu kalkacaktı bu ötv.

inş. kota sistemi kalkar ve internet ucuzlar :(

amin diyin sizde bakem :)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

tabi işimiz amin ne kaldıysa hep beraber 3kuluf bir elham hadi bakım kotasız int açılımı istiyoruz fiyatların fiyatların 4te bir oranına inmesni veya 30tl ye 10luk net isteriz fiyatı kurtarır ttnete kar bile kalır.

kota lı nın yıne bir onuru var, sözde sınırsızları bile tırpanladılar artık 15 gb tı gecene ka nı gibi baglantı 8 mp süratle 512 mb da cakılıyor milletle kafa yapıyorlar resmen,kullanmadıgım telefona sabıt ucret!ye kürküm ye...western88

şu ktoa tamamen kalksa daha neee isterim :D

Kota dolmaya başlayınca kuru kafa çıksın ki interneti kullanırken verilen hizmetten çektiğimiz çileler anlaşılsın.

ya arkadaşlar kafayı takmışsınız gidiyosunuz yok ttnet tekel özel kurum özelleştirildi felan filan anlamadığınız nokta devletimizin bizim sıkıntılarımızı göz ardı ederek türk telekom adam ol şu standartlardan aşşağıya burada hizmet veremezsin dememesi. yoksa devlet bir düzenleme yapsa minumum 10mbit dese bizde sıkıntılarımızda kurtulsak, başımızdakiler daha bizi anlamıyor veya anlamak istemiyorken biz daha çook bekleriz... (G3.TR)

Ülkemde şu devirde hâlâ kotalı interneti nasıl daha fahiş fiyata daha rezil satarız mantığında olan ISS (ler!!!)* olduğu müddetçe, kota aşımı uyarısı devede kulak kalır. Kota aşımı uyarısıymış... Peehhh... İçimde, kalbimin bir köşesinde "bir gün kotanın kalkacağı, internetin ucuzlayacağı" umudu vardı, anlaşıldı ki umudetmek de kotayla...

Bu mağduriyetin çözümü var sayın milletvekili, sayın başbakan.
Kotayı kaldır, altyapıyı güçlendir. 4 kelime. Ha bir de "Müşteri Memnuniyeti" vardı, artık onu da 2025'teki dersimizde bilahare işleyeceğiz. Daha uzun yazamayacağım, kotadan yiyor meret.

* ttnet - K O T A L I İNTERNET!

Finlandiya, İsveç (Japonyayı söylemiyorum bile) bu ülkelerde ki kullanıcıların yasal haklarına bakın ve internet hizmetinin kalitesine bakın bi de Türkiye'de ki hizmet anlayışına... Kalitesiz hizmet, yüksek ücret!

Trdeki en ucuz sınırsız için vatandaşın cebinden asgari mininmum 45lira çıkmak zorunda.
REZALET!
ve bu rezalete devletin yetkili birimlerinin kayıtsız kalması inannılır gibi değil.
tt özelleşti iyilerşir derken eski tas eski hamam düzeni devam ediyor.
Zira vatandaşı düşünen yok bunu tasa eden yok hadi şirket yetkilileri ticari kaygıtaşıyor peki halkın vekillerine siyasi, erki elinden bulunduranlara ne oluyor??
Sorarım ama kime boşluğa mı?
Lost in space...

Hangi ülkede kotalı internet kalmış yahu.

Artık bu haberlere gülüp geçiyorum... Yazık, üzülerek söylüyorum; Türkiye her konuda 3. bir dünya ülkesi olarak kalacak, halk akıllanmadıktan sonra!

Beyler neyi dert ediyorsunuz,

geçin benim gibi uydu nete sınırsız(kotasız) internet 14 lira...

Desteğinizi bekleriz.

FACEBOOK Grubumuz:
http://www.facebook.com/group.php?gid=324616960191&v=info

Saygılar.

Desteğinizi bekleriz.

FACEBOOK Grubumuz:
http://www.facebook.com/group.php?gid=324616960191&v=info

Saygılar.

07:37 bilmiyorsan sallama git araştır tamam türkiyede yeterli hız olmaya bilir , internet hızı yüksek olmayabilir bunu destekliyorum sonuna kadar ama dünyada kotalı internet kullanmayan ülke yok.uygun fiyatlar dolayısıyla fazla tercih edilmiyor fakat TÜM ülkelerde var.

Emre G Adlı arkadaşıma katılıyorum böyle oldugu sürece 3. dünya ülkesi olarak kalacağız bizim halk anca şehit ölmez vatan bölünmez der

"ve kota aşımında internet erişimin o ay sonuna kadar kesilmesi seçenekleri sunulmalıdır." Allah korusun :S

develt telekoma verdi özelleştrdi diyelim peki alt yapı nerede ben hiç bir zaman 1024 göremedim 8mb düşenemiyom bile uplod ise 256 olamsına karşın 170 geçtiğini gördmedim açıkcası verdiği hizmet komik geliyo bana birde telekom cem yılmaza okadar para verip oynatacagını işcilerin parasını ödesin devletdeyken daha iyidi

ttnetin sahipleri şu yazılanları okusalar gülmekten kesin çatlarlar :D

belkide okumuşlardır :D :D :D

(not:kendinizi boşa yırtmayın kota diye,herkes sınırsıza geçse zaten kotalı internet sistemi kaldırılır :)

rezalet balka bişey değil, kotaymış ulan iki kere facebok denenillet yere gir günde tamam doldu kotan işte...

(not:kendinizi boşa yırtmayın kota diye,herkes sınırsıza geçse zaten kotalı internet sistemi kaldırılır :)
------------------------------------------------
geçtik de noldu 8mbit SINIRSIZZ! internet var ama 15 gb ADİL KULLANIM!! kotası uyguluyorlar.

Tüm dünyada kota uygulaması vardır. ABD'de vardır, diğer gelişmiş ülkelerde de ... Ama bizlerden farkları daha fazla kota ve uygun fiyattır. Oralarda kimse bu kotalı tarifeyi bırakıp sınırsıza geçelim diye düşünmezler.

Çünkü; Hiç kimsenin Telekomünikasyon kurumuna fazladan 23 TL para verecek mecburiyeti ve lüksü yoktur.

Ayrıca;

Sınırsız dediğiniz tarife bile 15 GB ile sınırlıdır. Sınırsız diye bir şey yok... Artık o yalanın miladı doldu. Yani, TTNet tümüyle kotalı tarifeye geçti.

VDSL2 ve eski tarifeler dışında sınırsız tarife kalmadı. Eski aboneleri de bu sözde sınırsız ama sınırlı olan tarifeye geçirmek için kaç takla atıyor. Demek ki, sınırlı bir tarifeyi bile sınırsız diye uydurabilecek durumdasınız.

Alıntı:
------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------
ttnetin sahipleri şu yazılanları okusalar gülmekten kesin çatlarlar :D
belkide okumuşlardır :D :D :D

(not:kendinizi boşa yırtmayın kota diye,herkes sınırsıza geçse zaten kotalı internet sistemi kaldırılır :)

Adsl ilk çıktığında açtığımız sayfalar metin ağırlıklı idi. Şimdi ise resim ve animasyonlarla dolu. Web sitelerinin ana sayfaları maşallah 1-2 mb. arasında. Gerisini siz düşünün. Buna kotamı dayanır!
Bu şartlarda bu kota sınırlamalarının makul seviyelere çıkartılması gerekir. Ama bu kısa vadede pek mümkün görünmüyor.

internet özgürlüklerin dünyası her bilgiye ulaşabileceğimiz bir mecra değilmidir? evet öyledir!! ama Türk insanı özgür olamaz bilgi edinemez sosyalleşemez... pardon tüm bunları yapabilir evet ama KOTASI kadar!!!

Kota normal bir uygulamadır çünkü az kullanan insanlar az ödemek ister ama bizde bir dengesizlik var. 4GB kotalı bir bağlantının bedeli 10 liranın altında olmalıdır. Avrupa'da bu kadar düşük kotalar var mı bilmiyorum ama kotalılarda fiyatlar 20 liranın altında kalıyor yanılmıyosam ve üstelik bağlantı ücreti aktivasyon vs. saçmalıklar yok. Ancak Türkiye'de TTnetin tüm Türkiye halkına tek hizmet veren olması, yani Avrupa ülkelerindeki ISS lere göre onlarca kat fazla aboneye hizmet etmesi maliyeti düşürür ve gelir seviyesi de hesaba katıldığında bu bahsettiğim fiyatlarla hizmet verilir ve kâr da edilir. Hıza gelirsek 8Mbit bile Avrupa ortalamasının altındadır ve hatta bazı ülkelerin 1Mbit bağlantıyı bedavaya verdiğini duyuyoruz. Fakat ne desek boş çünkü altyapımız gelişmekte olan ülkelerle (gelir seviyemiz bu kadardır zaten) karşılaştırılırken nedense fiyat çekmeye gelince dünyanın en zengin ülkeleri İsviçreyle Norveçle karşılaştırılıyor. Aynı karşılaştırma şimdi elektrik tarifesiyle de yapılıyor biliyorsunuz. Oysa gelir seviyesi ile değerlendirilirse elektrik ve telekominkasyon gibi zorunlu hizmetlerde Bulgaristan'dan ucuz olmamız ya da en azından eşit olmamız gereklidir. Oysa Bulgaristan'da 6 Mbps (kotasız/limitsiz) ADSL 24 TL gibi bir fiyata sahiptir. Bizdeyse gerçek hızı çok da farkı olmayan 8Mbit "gerçek limitsiz" bağlantı tam 99 TL'dir. Yani tam 4 KATI.

İnanın 100 mb dosya indiriryorum kotaya 500 mb olarak yansıyor.ben hakkımı helal etmiyorum arkadaş.

4 yıldan fazla zamandır TTNet kullanıyoruz v ehala fiyatı aynı,kotası aynı,hızı aynı.Geçenlerde 10mb. olana geçtim.Geçmeden önce 800kb. idi geçtikten sonra sıkı durun 900kb. oldu.Hani 10mb. e kadardı.Bunlar resmen insanlarla alay ediyorlar ya.Arkadaşın dediği gibi hakkımı helal etmiyorum.Türk firmaları içinde TTNet,Turkcell ve POAŞ'tan daha nefret ettiğim başka firma yok.Hepinizi bu firmalara karşı işbirlğine davet ediyorum.Bunları kulanmayın.

kota tam sınıra ulaştıgında bir sayfa açılsın ve erişim kesilsin bu kadar basit

TT Net birçok defa kota aşımı olarak fazla fatura gönderdi.ADSL kota sorgu sayfasından kotayı aşmadığım görüldüğü halde bu faturaları iptal ettiremedim.TT Net i aradım Ptt şubesine gittim ancak fatura düzeltilmedi.Aklı olan TT Net almasın.

4 yıldan fazla zamandır TTNet kullanıyoruz v ehala fiyatı aynı,kotası aynı,hızı aynı.Geçenlerde 10mb. olana geçtim.Geçmeden önce 800kb. idi geçtikten sonra sıkı durun 900kb. oldu.Hani 10mb. e kadardı.Bunlar resmen insanlarla alay ediyorlar ya.Arkadaşın dediği gibi hakkımı helal etmiyorum.Türk firmaları içinde TTNet,Turkcell ve POAŞ'tan daha nefret ettiğim başka firma yok.Hepinizi bu firmalara karşı işbirlğine davet ediyorum.Bunları kulanmayın.

Olabilir ama yükleme yaptigin yerin sana son hizda yükletme yaptirmayacaginida bilmen gerekiyor yani sende 100 mb full olmus olsa bile o hizda yükleme yapabilecegini sanmiyorsun umarim bazi sitelerde yada serverlerden 1 kb ile bile cekebilirsin bos konusuyorsun

Avrupada yaşayan bir arkadaşımın dediğine göre kota falan yokmuş. Hızına göre ücretlendiriliyormuş. ve ben 1 Mb hızına kotasız olarak yuvarlak rakam 45 TL veriyorum dediğim zaman bana güldü ve gel burada yaşamaya başla, iletişim alanında her şeyi Türkiyenin 4/1 kadar ücretle kullan dedi ve tabi ben ŞOK oldum

bu ay kotayı 194gb aşmışım... ve ayın 24ü. 6 günde 250 yaparım onu 67 liramı oder çekilirim kenara..

Bence Net4 sınırsız paketinde nasıl 15 gb aşılınca hız 512 kb ye düşüyorsa, diğer kotalarda da kota aşım ücreti almak yerine hız düşürülmeli. Tabi isteyen kota ücreti ödemeli isteyense hız düşümünden yararlanmalı. O zaman diyecekler ki herkes hız düşümüne geçer. o zaman kota aşılınca hızı 256kb 'ye düşürsünler. Kimse 256 kb'yi kabul etmeyip kotaya devam edecektir. (Ben hariç :D )

Bunları geçtim çogu zaman ttnetin kota sayfasınada problem oluyor. Bilgilendirme sayfası açılmıyor. Ne kadar kullanıldıgımı göremeyince kotayı da geçmiş oluyorum :(

sanki çok iyi hizmet veriyorlarmış gibi bide üstüne üstlük kota aştın al sana ceza.zaten sen başlı başına bir cezasın

nezaman hizmet verecenizki her seferinde şuan hizmet veremiyoruz deyip duruyo

Sen de yorum yaz