TÜBİTAK'tan ciddi zararlı uyarısı

Conficker solucanının tehdidi devam ediyor: TÜBİTAK'tan da konuyla ilgili açıklama geldi...

TÜBİTAK kullanıcılar Conficker hakkında uyardı

TÜBİTAK'a bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi'nden (TR-BOME) yapılan yazılı açıklamada, son günlere damga vuran Conficker solucanı ile ilgili bilgiler verildi. Açıklamaya göre, Microsoft'un 23 Ekim 2008 tarihinde yayınladığı ve Windows 2000, Windows XP ve Windows 2003 işletim sistemlerini ilgilendiren "MS08-67" kodlu güncellemeyi kurmayan 15 milyon bilgisayar, şu anda solucandan etkilenmiş durumda. Ancak bu güncellemeyi kuranlar için bir sorun söz konusu değil.

Dahaönce burada ve burada ayrıntılı olarak bahsettiğimiz solucanın son sürümü, zayıf şifrelere sahip kullanıcı hesaplarını, ağ üzerindeki paylaşımları ve bulaştığı bilgisayarlara takılan harici taşınabilir bellekleri kullanarak yayılıyor.

Bu solucan, sisteme bulaştıktan sonra bilgisayarın işletim sistemi ve anti virüs güncellemelerini almalarını önleyerek sistem üzerinde diğer virüs ve zararlı yazılımların da bulaşmasını sağlayacak 'açık kapı' oluşmasını sağlıyor. Solucandan etkilenen sistem üzerinde daha sonra bulaşan zararlı kodun yeteneklerine göre, bankacılık hesap bilgileri gibi kişisel bilgilerin çalınmasından başka bilgisayarlara saldırıda kullanılmaya kadar birçok faaliyet gerçekleşebiliyor.

Solucanın henüz bulaşmadığı sistemlerde işletim sistemi ve anti virüs güncellemelerinin acilen yapılması gerektiğini belirten TR-BOME uzmanları, açıklar, açıkların kapatılması ve solucanın bulaşmış olduğu sistemlerin temizlenmesiyle ilgili detaylı bilginin www.bilgiguvenligi.gov.tr internet adresinden alınabileceğini bildirdi.

chip.com.tr - Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

sayın chip bişey sormak istiyorum ben normaldede sürekli güncelleme yapıyorum o kendiliğinden geliyormu bu son güncelleme ben windows update sitesinden baktım hiç birşey eksik görünmüyor

teşekkür ederim

benim bilgisayar için none diyo.dosyayı indirdim açtım win32 uygulaması değil diyo

allahtan bu solucanlar büyüyüp yılan olmuyorlar.....ama bu iş çok uzadı...

enteresan...yorumlarda linux kullanın pardus kullanın tarzı yazılar yok.Gözlerim yaşardı

chıp biseş sormak ıstıyorum mıcrosoft neden boyle bişey denemedem guncelemeyi yapmıs

indirmek için:

http://www.microsoft.com/technet/security/Bulletin/MS08-067.mspx

sayfaya girdiğinizde size ait işletim sistemi ve service pack'ine göre olanı tıklayın.Çıkan sayfada Change Language seceneğini türkce yapın ve yanındaki change butonuna basın.Daha sonra download tuşu ile indirebilirsiniz.

evet o kendiliğinden gelir.siz rahat olabilirsiniz

"""enteresan...yorumlarda linux kullanın pardus kullanın tarzı yazılar yok.Gözlerim yaşardı"""" bu da entelcan yorumcu.

"""enteresan...yorumlarda linux kullanın pardus kullanın tarzı yazılar yok.Gözlerim yaşardı"""" bu da entelcan yorumcu."

gerek var mı?. artık yazılmasa bile adı anılmaya/başkaları tarafından bahsedilmeye başladı, o yeter. zaten bilen biliyor konuyu. ... kullanın demeyeceğim ama şu anda Debian'dan yazıyorum :) anladınız siz onu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play