"Tuğla" adaptörlere veda edin

Tuğlayı andıran laptop adaptörlerini taşımaktan bıktınız mı? Öyleyse size çok iyi bir haberimiz var!

  • Ömercan Çelikler
"Tuğla" adaptörlere veda edin!

MIT'li öğrencilerin ve akademisyenlerin çalıştığı bir şirket olan FINsix, standart laptop adaptörlerini yüzde 50 oranında küçültmeyi ve kat kat hafifletmeyi başardı. Aynı zamanda bu teknoloji ile birlikte adaptörler bilgisayarın bataryasına 1.000 kat daha hızlı elektrik iletebilecek.

Phys.org'un raporuna göre, Dart adı verilen prototip adaptör, aynı zamanda enerjiyi bataryaya daha sık ve küçük yığınlar halinde göndererek enerji verimliliği de sağlıyor. Artan frekans, daha az enerjinin kondansatör ve indüktörde tutulması anlamına geliyor. Şirketin ortak kurucularından olan Anthony Sagneri, "Eğer frekans sıklığını arttırabilirseniz kondansatörlerde ve indüktörlerde tutulan enerji miktarını azaltabilirsiniz, bu da sizin daha küçük bir adaptör üretmenize olanak sağlıyor" diyor.

Dart, 65 watt'lık adaptörler sınıfında yer alıyor ve çoğu bilgisayar tarafından kullanılabiliyor. Dart'ın kablosunun üstünde aynı zamanda bir adet USB girişi bulunuyor ve bu giriş sayesinde bilgisayarınızı şarj ederken aynı zamanda tabletinizi ve ya telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz. Dart standart adaptörlerden çok daha küçük ve 6 kat daha hafif. FINsix, ilk etapta 4.500 adet Dart'ı Kickstarter'da destek verenlere önümüzdeki kasım ayında teslim etmeyi planlıyor.

Eğer cihaz bilgisayar üreticileri tarafından kabul görürse günlük hayatta karşımıza bu adaptörlerden çok fazlası çıkabilir. Mavi, mor, gri, turuncu ve siyah renkte üretilmesi planlanan Dart'ın hayatımıza girmesi ne kadar sürecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Güzel haber, pek ergonomik değil, daha da küçülsütsünler....

güzel cihaz ama ısınma problemeni nasıl halletmişler bizim adabtörler 1 saat sonra ısınıyor 3saat sonrada çek fişi yatağa koy ısınsın oderece oluyor bu küçük cihaz ısınma yapmıyormu yada elektrik akımı kesintili geldiğinde bataryaya girecek enerjiyi düşürüp şarj süresini uzatmazmı yada hızlı akımdan geçen trafo entegreler ne kadar ısınıp yanma yada bataryaya vereceği ömrü kısaltmazmı sorular çok ama denemeyince birşey diyemeyiz tabii şimdilik hayırlı olsun olmazsa zaten burdan kalaylarız artık demi yanii

@02 Haz 2014 21:50 Okusana hacım yazıyı düzgünce, içinde daha az elektrik tutuyor. Tutmadığı bi şey için ısınırmı cihaz.

Harbiden ya resmen tugla taşıyoruz.

airties RT 211'in adaptörünü görseniz sizinkine şükredersiniz.

güç = büyüklük... büyük olursa güçlü olur ne kadar büyük o kadar güçlü...

evet ya bazen çantaya adaptörü koymuyorum daha az yorucu oluyor

Iki senedir tasidigim tugla adaptore harcadigim efor ile tek basima 3 katli havuzlu bir tribleks villa yapardim ????

asıl ısınan parça tranformatör ve kondansatörler... ne kadar büyük o kadar iyidir...

Sen de yorum yaz