Tuğla gibi laptop adaptörlerine son...

Laptop kullanıcılarının en büyük derdi olan "tuğla gibi" adaptörler tarihe karışıyor...

  • Yaşar Tuna Zorlu
Tuğla gibi laptop adaptörlerine son...

Laptoplarda bulunan ve genelde çok yer kapladığını düşündüğümüz AC adaptörleri yakın zamanda gelecek laptoplarda yerini GaN (gallium-nitride) transistorlu ufak güç kaynaklarına bırakıyor.

Fujitsu'nun geliştirdiği bu yöntem sayesinde laptop çantalarımızda yeni adaptörleri yerleştirmek daha rahat bir hal alacak. Araştırmacı Toshihide Kikkawa "5 sene içerisinde AC adaptörleri teknoloji dünyasından tamamen silme imkanımız olacak" sözleri ile yeniliğin daha fazla göze hitap edeceğini belirtiyor.

Başka bir deyişle Fujitsu'nun üreteceği GaN transistorların kullanıldığı yeni adaptörleri laptop aksesuarları arasında görebileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Toshihide Kikkawa "5 sene içerisinde AC adaptörleri teknoloji dünyasından tamamen silme imkanımız olacak" çok iddialı bir söz.

ne zaman piyasada olacağı ve fiyatı yazılmamış

walla süper olur yhaaaa benımkı tuğla gibi harbiden 20 inch laptop olunca adaptörüde tuğla gibi oluyo.:D

bu konuda küçük bir teorim var. daha önceleri switch mode power suplly (SMPS) lerde 35 KHz varan anahtarla yapılabiliyordu.transformatörlerin çalışma prensibi olarak frekans ne kadar yüksek ise ebatları o kadar küçülüyor.

yeni nesil gallium-nitride transistörler ile anahtarlama hızlarınıda çok yüksek hıza ulaşılmış olması ve aynı zamanda daha az ısı ile şarj cihazı ebatı düşürülebilr.

Başlık çok güzelmiş ''Tuğla'' aynen öyle yani..Kurtuluruz tuğlalardn :D

bence adaptör ü kucultmek yerine bataryaların sarj ömurleri ni uzun tutmak adına bir gelişme maleesef yok...en kral lap top ta sarz suresi hala maximum 1... saat ...hele bir dvd oynatıyım filan dersenız bu sure cok daha kısa...western88

Evet ya benimki hakkaten tuğla :D keşke 5 yıl değil de 1 yıl olsa

Sen de yorum yaz