Tüketiciler Apple'a öyle bir soru sordu ki!

Apple'a, cihaz fiyatlarıyla ilgili sorulan bu soru, halen cevabını bulabilmiş değil...

16 GB fark için neden 80 Euro?

"Which?" ismiyle bilinen tüketici topluluğu, Apple'a çok ilginç bir soru sordu. 16 GB depolama kapasiteli iPad mini ile 32 GB kapasiteli iPad mini arasında 80 Euro fark olmasının nedenini soran Which? medyanın da ilgisini üzerine topladı. Oysa ki iki model arasındaki maliyet farkının, ortalama 20 Euro civarında olduğu biliniyor.

Apple bu soruya cevap vermedi ancak tüketiciler de aynı soruyu sormaya başladılar. Son dönemde, mobil cihaz üreticileri, dahili depolama alanı farkı için çok yüksek fiyatlar istemeye başladılar. Google da Nexus 10 cihazı için 16 GB farka 70 Euro fazla fiyat istiyor.

Depolama alanı tabletlerde kısa sürede çok önemli hale geliyor. Yüksek çözünürlüklü videolar çok fazla yer kaplıyor ve tabletine video yüklemek isteyenler kısa süre sonra tabletin hafızasını sürekli boşaltmak zorunda kalıyor. Apple'ın kurucularından Steve Wozniak da yeni iPad'ler konusunda en çok önem verdiği konunun geniş depolama alanı olduğunu vurgulamıştı. Tablet üreticileri de bu ihtiyacın farkında olduğu için, yüksek kapasiteli tabletlere yüksek fiyatlar koyarak büyük kazanç sağlamaya çalışıyorlar.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Aslinda cevabi cok basit. Eger siz sadece kapasite uzerinden cihaz satiyorsaniz yani kapasite disinda hicbir parca farkli olamiyorsa, ayrica bu kapasitenin kullanici tarafindan degistirilmesi mumkun degilse hafiza arasinda cok fiyat farki koyarsiniz yoksa dusuk kapasiteli urunler satmazlar kimse 32 gb 20 euro farkli olan urun icin aaa bana 16 yeter ya en iyisi onu alayim demez bu portakal degil fazladan hafiza bozulmuyor. Sirketlerin yaptigi sey urun satmak icin yapiliyor kisacasi. Bunun da degismesini beklemeyin boyle aptal sorular da sormayin.

@CagdasCizer Apple Fanboyu.

@CagdasCizer bu adamların ürünlerine parayı veriyorsan istediğin soruyu da sorarsın.şirket politikası diye ,adamlar para kazansın diye kimse de boynunu büküp oturmaz !!! zaten 3 kuruşluk ürünleri 100 lerce € ya satıyorlar...ayrıca kimin aptal olup olmadığına karar vermek ,ya da ahkam kesmek de sana düşmez !!!

@CagdasCizer Madem herkesin 20 eur fazla verme gücü var o zaman 16GB'ı üretmesin sadece 32 GB satsın...

@CagdasCizer Arkadaş Apple'da hisse sahibi falan galiba... Fanatik olucam diye bu kadar da olmaz ya, hak bunlara dayayacaksın en pahalı fiyatı hiç sorgulamadan kuzu kuzu alır nasılsa

@24 Kas 2013 16:55 Okuma yazmanız yok sanırsam ama google'ın da aynı durumu yaptığı ortada.. O vakit ben aynı zamanda google fanboyu'yum ama en azından paragrafları okuma kapasitesine sahip biriyim o açıdan gönlüm rahat. Sizin de bir gün okuduğunuzu anlayabilmeniz dileğiyle..

@24 Kas 2013 17:54 Peki bunun sonu nereye gider acaba. Bu ürünleri sadece maliyeti üzerinden hesaplamak kadar cahilce bir durum mu söz konusu bu ürünlerin arkasında çalışan binlerce kişilik bir iş gücü senelerce süren ar-ge aşamaları neden hiçe sayılıyor? Salt ürüne bakıldığında belki ortada çok yüksek kâr söz konusu olabilir ancak sadece müşterisinin az para ödemesini düşünen firma kar edemez ve sonuç olarak ürün geliştiremez, piyasada tutunamaz ve kapanır. Elektronik piyasası gelişmek için pahalı ürünler satmak zorunda kimi daha pahalı kimi daha ucuza satar ama sonuç olarak her ürün üretim maliyetinden kat be kat pahalıya satılacaktır. Bunun tersi gelişmeyi durdurur..

Hay ağzınızı öpeyim Which!

Davalardan kazandığı paralar Apple'a yetmedi sonuçta Kapitalizm deryası.

kafalarına göre fiyat biçiyorlar. Amerika'da alışveriş merkezlerinde 1200 dolara satılan macbook pro Apple Store'da 1500 küsür dolara satılıyor. fiyatlarda fena halde uyuşmazlık var.

32 gb iphone 4s' in 16 gb iphone 5' ten pahalı olduğu bir dünyada yaşıyoruz...

Apple Farkı(!)

Aslında bütün mesele kapasite meselesi. A senin 16 GByte mı? Hıhh!!! Benim ki 64 GByte... Vay vay..

Adam İstediği fiyata satar almak istemiyorsan almazsın.

@24 Kas 2013 18:05 sen nasıl cahil birşeysin yaa

@24 Kas 2013 20:48 adam haklı. istediği fiyata satabilir.. beyinsiz olan sensin.

Daha yeni mi duydular kaç senedir Apple ne kadara telefon ürettiği biliniyor tuhaf ama akılları yeni aklına gelmiş...

cevap basit... arada sadece maliyeti kadar fark olsaydı herkes düşüğü yerine yükseğini alırdı.

Hicbir urunu 16gb almayin 32 bile yetemeyebiliyor bazeb

kapitalizim derki "ben sizin paraya çevrilebilme ihtimalinizi sevdim" aplle fanatikcikleri...

@24 Kas 2013 22:10 :) Süper bir yazı olmuş...

almasınlarr bakalımm fiyatlar nasıl aşagı düşüyoo

Aslında çok da garip anlaşılamayacak bir durum değil bu. Sonuçta satış fiyatını maliyetin üzerine yüzde olarak koyuyorlar. Eğer ki fark söylendiği gibi 20 Euro ise demek ki ipad de üretim kar oranı %400. Gayet basit. Örneğin 800 Euroya satıyorsa 200 euroya mal ediyor.

8GB Ipod satan zihniyete ne demeli peki?

Hadi bunuda açıklayın çürük elma severler

almayalım falan diyen'ler oluyo ama bence apple rakip yok samsung falan hikaye en temiz alacaksan apple.

sanki samsung nexus gibi markalar fiyat farkı almıyo.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir