Tüm Android'leri etkileyen açık kapatılıyor!

Google, yıllardır cebimizde taşıdığımız önemli tehlikeyi en sonunda ortadan kaldırdı!

  • Zeynel A. Öztürk
Tüm Android'leri etkileyen açık kapatılıyor!

Google, Bluebox Security'nin Android'li cihazların yüzde 99'unda bulunduğunu iddia ettiği açığı onaracak bir yama hazırladı. Açığı yamayan Google, bu yamayı OEM'lere dağıtmaya başlamış durumda.

Bluebox Security CTO'su Jeff Forristal, "Master Key açığının" Android 1.6'dan beri Android'de bulunduğunu ve herhangi bir Android'li cihazın bu açıktan etkilenebileceğini söylemişti. Açık, Android uygulamalarının doğrulanma ve yüklenme yönteminde bulunuyordu.

Her uygulama, içeriğin değişmediğini doğrulamak üzere şifreli bir imzaya sahip. Güvenlik açığı ise imzada herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan uygulama içeriğini değiştirmeye izin veriyordu.

Google'ın Android İletişim Müdürü Gina Scigliano, Google'ın konu hakkında bir açıklama yapmadığını, ancak "bir yamanın ortaklarına sunulduğunu onaylayabileceğini" söyledi. Bu ise açıktan kurtulmamız için cep üreticimizin sağlayacağı güncellemeleri beklememiz gerektiği anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

biz nasıl kullanacağız

@11 Tem 2013 11:52 Program geliştiricileri ile ilgili bir çalışma. Son kullanıcının güvenliği arttırılmış.

Yamanın gönderildiği firmalar onu telefonunuz için bir güncelleme haline getirecek, sonraki telefon güncellemenizde gerekli dosyaları yüklemiş olacaksınız

@11 Tem 2013 12:07 güncelleme almayanlar nolacak?..

@11 Tem 2013 14:16 Güncelleme almayacak modellere yama gelecek

Güncelleme gelmeyen telefonlar sittinsene açıklı kullanılacak...

Sen de yorum yaz