Tüm dertlerin ilacı Android 4.0 mı?

Android'in en büyük sorunu, 4.0 ile geride mi kalacak? İşte cep devlerinin yorumları...

  • Erdem Levent
Android 4.0'dan beklentiler çok büyük!
Ice Cream Sandwich...

iOS karşısında başarılı olabilen tek mobil işletim sistemi olan Android'in 4.0 sürümü Ice Cream Sandwich, bir çok çevreden olumlu eleştiriler almaya devam ediyor.

En son gelen haberler ise Google açısından hem önemli hem de güzel. Zira telefon üreticilerinin teknik açıdan yorumları da gelmeye başladı. Başta Samsung, LG, ZTE ve Sony Ericsson olmak üzere pek çok üreticinin yaptığı açıklamalrda ortak bir nokta var: Android işletim sistemi sürümlerinin çok dağınık bir biçimde kullanılmasının engellenecek olması.

Son kullanıcıya şu an sadece Galaxy Nexus üzerinden ulabilen Ice Cream Sandwich, diğer cihazlara entegrasyon noktasında henüz gizemini koruyor ama kullanıma hazır olduğunda, gelecek eleştirilerin büyük kısmının olumlu olacağı noktasında hemfikir olunmuş gibi görünüyor. Tabi bu durum biraz da üreticilere bağlı. Henüz pek çok üretici, hangi modellerinin Andoid 4.0'a güncelleneceğini açıklamış değil. Eğer Android 4.0 yelpazesini çok fazla açmaz ve sadece yeni modeller ile kısıtlı tutarlarsa, dağınıklık, Google'ın tüm çabalarına rağmen tam anlamıyla ortadan kalkamayabilir.

iOS'un gelişimi sürekli bir düzen içerisinde olduğundan ve Android fazla hızlı geliştiğinden, piyasada pek çok farklı Android sürümünü kullanan pek çok farklı model var ve bu durum, yazılım geliştiricileri de, donanım geliştiricileri de zor durumda bırakabiliyor. Aynı sorun, tek alden geliştirilen ve kullanılan iOS'ta yaşanmıyor.

Bir çok farklı sürüm cihazın aynı uygulama marketine erişmesi de önemli bir problem olarak değerlendiriliyor. Eğer Google, Android 4.0 ile, söz verdiği gibi bu karmaşaya son noktayı koyacaksa, Android için daha parlak günler çok yakında olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Yesss! Benim de kafamı kurcalayan sorun buydu. Bütün Android sürümlerinin bir takım standartlara bağlı kalması...

androidin bölgelere göre güncelleme vermesi çok kötü. umarım bu durum değişir ve firmware karışıklığı azalır . bir çok kişi firmware dağınıklığı yüzünden androidli telefonlardan uzak duruyor

Nexus One ve Nexus S'de tek elden çıkmıştı, kısmen. Ancak Nexus One bile 2.3 için bir süre bekledi. Şimdiyse Nexus S 4.0'ı bekleyecek. Tek elden olması birşey ifade etmiyor yani.

gerçekten android piyasasında bir karmaşa var. birçok model ve birçok android sürümü mevcut. çok model olması çok seçenek olması anlamına da geliyor aslında ama işletim sistemi aynı olmasına rağmen her uygulama her telefona uymuyor. eğer dedikleri gibi bu karmaşa ve uyumsuzluk android 4 icecream sandwich ile düzelecekse, sadece yeni çıkan telefonlara değil bütün telefonlara yüklenmeli. ama üreticiler farklı düşünüyor sanırım. bende sonyericsson x10i var android 4 sürümünü kaldırabileceğine eminim ama üretici telefonu güncelleyerek ömrünü uzatmak ve android'i güçlendirmek yerine desteği kesiyor. güncellemenin sadece 2011 çıkışlı tellere geleceğini söylüyor. diğer üreticilerde benzer açıklamalar yapıyor. bence ne kadar çok destek verirlerse okadar tercih sebebi olurlar ve rekabet dahada artar.

Htc resmi Facebook sayfasında ilk etapta hangi modellerinin guncelleneceğini açıkladı

Yesss! Benim de kafamı kurcalayan sorun buydu. Bütün Android sürümlerinin bir takım standartlara bağlı kalması...
-------------------------------------------------------------------------
Cidden buyuk bir sorun ama cozumude bir o kadar zor. Piyasada 160'tan fazla Android isletim sistemini kullanan telefon var. Ve hepsinin donamida bir birinde farkli. Eger Google bunu yapmayi basarirsa iOS'a karsi ciddi bir darbe vurmus olur.

geçmişte aynı hatayı symbian yapmıştı. mesela aynı özelliklere sahip 2 farklı nokia telefonlarında yazılımlar birbileri ile uyuşmadığı oluyordu. ben bu sorundan çopk çektim. umarım telefon üreticileri aynı hatayı yapğmaya devam etmez...

Kac cesit Arm islemci var ?
Kac cesit GPU (grafik) var ?
Kac cesit ekran cözünürlügü var ?
Bazi seyler o kadar basit degil Android icin zaman gerekli Android 4 Grafik islemci kullanimini getiriyor ve performans artisi sagliyacak pek cok teste Iosa gecilme sebebi bu IOs GPUyu etkili kullanabiliyor islemcisi ile.
Bana göre Androidin sorunu bu degil Frameworks olayidir sadece Drivers yazmak yetmiyor bildigim kadariyla kernel icine bunu gömmek ve Frameworks sorunu ortaya cikiyor buda pek cok sirketin maliyet acisindan destegini engelliyor Google 1 sonraki asamada mutlaka buna bir care bulmasi gerekiyor.
ICS icin mesala örnek olarak HTc alalim her modeli icin sadece driverslari yazmasi yeterli gelmiyor hem Kernel icine gömmesi hemde Frameworks paketleri hazirlamasi gerekiyor (Programci degilim ama temel prensibin buna yakin oldugunu biliyorum) buda asiri zaman ve para kaybi bu firmalar icin.

böle bi sınırlama getırılırse android'in büyümesi yavaşlıyabılır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play