Tüm dünyayı solladık!

Tüm dünyayı solladık; Google'ın raporunda 1 numaraya oturduk! Ama bakın hangi konuda...

Tüm dünyayı solladık!

Google, geçtiğimiz hafta açıkladığı "2013 Şeffaflık Raporu"nda, hangi ülkelerin hükümetlerinin, kendilerinden kaç sayıda içerik silinmesini istediklerini duyurdu.

Google'ın Ocak 2013'ten Haziran 2013'e kadar dünya genelinden toplamda 3.486 içerik silme talebi aldığı, bu taleplerin neredeyse yarısının Türkiye'den geldiği belirtiliyor. Rapora göre, yılın ilk altı ayında Türkiye'deki yetkililer Google'dan 1.673 içerik silme talebinde bulunmuş. Bunun bir önceki altı aya kıyasla 10 kat civarında bir artışa işaret ettiği vurgulanıyor. Türkiye'nin içerik silme taleplerinin yaklaşık üçte ikisinin internet üzerinde ifadeyi sansürleyen 5651 sayılı internet yasasının ihlali iddiasıyla yapıldığı belirtiliyor.

Raporda Türkiye'yi (12 bin 162 madde için 1.673 talep) ABD (3.887 madde için 545 talep), Brezilya (1.635 madde için 321 talep), Rusya (277 madde için 257 talep) ve Hindistan (714 madde için 163 talep) takip ediyor.

Google, dünya genelinde içerik silme taleplerinin bir önceki altı aya göre yüzde 68 oranında artış olduğunu da raporuna eklemiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Acaba neden :)

e rahmetlide sollardı be gugıl :)

Haberkeriniz zaman makinesinden mi geliyor? Bu haberi gecen hafta baska kaynaklarda okumustum...

Gurur duyun şimdi kendinizle sansürü kendisi isteyen az sayıda ülkelerdeniz bravo..

bende diyorum bu ismi lazım değillerin yolsuzlukları ile ilgili bilgiler niye google da çıkmıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play