Tüm hacker'lar kötü mü?

Hacker olmak, sadece siteleri çökertmek ya da kişisel bilgileri çalmak anlamına mı geliyor?

Tüm hacker'lar kötü mü?

Hacker'ların web sitelerini çökerttiğini, kişisel bilgileri çalarak internete sızdırdığını, yüksek güvenlikli bölgeleri tehdit ettiğini sıkça duyuyoruz. Peki hacker olmak, mutlaka kötü işler yapmak mı demek oluyor? Cevap tabi ki hayır, hacker'lar da iyi olabilirler. Ancak iyi hacker'ları tanımadan önce isterseniz yazımıza "kötü" hacker'lardan başlayalım.

Siyah şapkalı hacker'lar: Siyah şapkalı hacker'lar (black hat), kötü bir niyetle hareket ederek sitenizi çökertebilir, büyük kurumlardan gizli bilgileri çalmaya çalışabilirler. Bazı siyah şapkalı hacker'lar ise can sıkıntısını bahane ederek siteleri çökertebilirler. Bir hacker grubu, haklı bir iş için savaşıyor gibi görünse de genellikle kötü niyetli stratejiler kullanırlar ve büyük hasara yol açarlar.

Siyah şapkalı hacker'ların etkinlikleri, çoğunlukla suç sayılacak niteliktedir.

Gri, beyaz şapkalı hacker'lar ve açık kaynak

Gri şapkalı hacker'lar: Bazı hacker'lar, beyaz ve siyah şapkalı hacker'ların arasında "gri şapkalı" kategorisine düşmektedirler. Bu kişiler genellikle iyi niyetlidirler ve hedeflerine ulaşmak için suç işlemeye hazırdırlar.

Beyaz şapkalı hacker'lar: Peki hacker'ları iyi yapan nedir? Hacker'lar genellikle hataları ve güvenlik açıklarını bulmakta oldukça iyidirler. İyi hacker'lar, geliştiricileri bu sorunlar hakkında uyararak açıkların giderilmesini sağlarlar. Bazı şirketler, böyle bir strateji ile, yani hacker'ları çalıştırarak başarılı oldular. Bu kişiler, suçlu olmaktan çok güvenlik uzmanı olarak anılırlar.

Açık kaynak topluluğu: Açık kaynak projelerine katılırsanız, "hack" kelimesini sıkça duyduğunuzda kafanız karışmasın. Açık kaynak dünyasında hacker, yukarıdaki beyaz şapkalı hacker anlamına gelebilir ve "hacker" sözcüğü bazen geliştirici anlamında da kullanılabilir. "Hack'leme" sözcüğü ise kod yazmak anlamında sıkça kullanılmaktadır.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bunlar daha önce de yayınlanmıştı sanırsam. Sanırsam siyah şapkalıların diğer adı da lamer idi. Yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Beyaz Şapkalı Hacker <3 (ben)

yanlış hatırlıyorsun ..

Efekan çok yanlış hatırlıyorsun. Arada dağlar kadar fark var. Lamer kodu rastgele şansına bulan kişi. Siyah şapkalı iste amacı kötü olan hacker dır. Zaten lamerlere hacker bile denmez

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir