Tüm PC donanımları bu posterde birleşti

PC tarihi boyunca gelip geçen tüm donanım tipleri, pin sayısı veya soket yapısına kadar bu posterde!

Tüm PC donanımları bu posterde birleşti
İşte tüm PC bileşenleri bir arada...

Çoğu bilgisayar kullanıcısı için bilgisayar kapalı bir kutudan ibaret. İçinde neler olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmiyor. Daha deneyimli kullanıcılar ise bilgisayarlarının içerisinde neler olup bittiği konusunda biraz daha iyi bir fikre sahipler. Yine de, eğer meslekleri PC donanımlarını yakından tanımayı gerektirmiyorsa bilgileri daha önce kullandıkları parçalar ile sınırlı.

Ancak donanım dendiğinde, bir de biraz geçmişe doğru gidildiğinde, ortaya inanılmaz bir çeşitlilik çıkıyor. Şöyle bir düşünün: Bilgisayar tarihi boyunca kaç farklı bellek tipi, kaç farklı CPU soket ya da slotu, kaç farklı giriş - çıkış tipi geldi geçti? Bunların hepsini hatırlamak elbette ki kolay değil.

Sağda gördüğünüz ilginç posterde, işte bu imkansız gerçeğe dönüşüyor. DeviantArt'tan alınan bu özel çalışmada tablo üzerinde sadece farklı farklı işlemci modellerini değil, aynı zamanda hemen her türlü PC girişini yakından görmek mümkün. Eğer PC'nizi sık sık açıp içerisindekileri yakından incelemeyi seviyorsanız bu resim işinize yarayabilir. Tabi içinde bulunduğumuz bilgisayar çağında böyle bir çalışma kolaylıkla bir sanat eseri olarak da değerlendirilebilir.

Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklamanız yeterli...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

site de yayınladığınız haberleri diğer sitelerden 1-2 gün gecikmeli yayınlayıp durmaktasınız. Son zamanlarda daha da dikkat çeker hale geldi..

Chip yeni sayısında verse ya :D

arkadaş haklı , bu posteri ağustos sayısında , olmadı en geç eylül sayısında dergiyle birlikte görmek istiyoruz:)

umarım bu poster Chip dergisi ile birlikte verilir.

Posterde USB 3.0'a da yer verilmiş.Ama Resim Yoq :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir