Tüm zamanların en iyi 8 bilimkurgu filmi!

Uzaylılar, zamanda yolculuk ve robotlar... İşte tüm zamanların en iyi 8 bilimkurgu filmi!

Tüm zamanların en iyi 8 bilimkurgu filmi!

Tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmlerini seçmek, özellikle 1920'lerin klasiklerini 1980'lerin cyberpunk hikayelerini hesaba kattığınızda oldukça zor bir iş. Bilim kurgu filminin tanımı oldukça karmaşık da olsa bu tür filmlerde genellikle yapay zekaya, dünya dışı hayata, zaman içerisinde yolculuğa ve geleceğin medeniyetlerine rastlıyoruz. Bu yazımızda bilim kurgu filmini tanımlayan, en iyi 8 filmi sizler için seçtik.

Metropolis, 1927

1927'de yapılan bir filmin gelecek hayallerinin komik olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Metropolis için tam tersi geçerli. Fritz Lang'ın bu sessiz şaheserinde açgözlülüğün, kontrolsüz gücün ve yozlaşmanın ele geçirdiği bir şehir ele alınıyor.

2001: A Space Odyssey, 1968

2001: A Space Odyssey, sizde eşit ölçüde nefret ve bağlılık oluşturacak, büyüleyici, çoğu zaman şaşırtıcı bir bilimkurgu filmi.

Close Encounters of the Third Kind, 1977

Bilim kurguya bağlılığıyla bilinen Steven Spielberg'in bu filmin, gördüğü UFO'lara kafayı takan bir adamı konu alıyor.

Alien, 1978

Alien çok etkili bir film çünkü en ilkel korkularımızı ele alıyor. Filme göre gölgelerde dolaşan şeyler, bizi aramaktalar. Bilim kurgu ve korku türünü harika biçimde birleştiren Alien'in daha sonra çekilen devam filmleri, ilkinin yerini hiçbir zaman tutmadı.

Blade Runner, 1982

Ridley Scott tarafından yönetilen 1982 tarihli ABD yapımı bilim-kurgu filmi, 2019'un Los Angeles'ında geçiyor.

Akira, 1988

Akira, animasyon olması yüzünden bazıları tarafından köşeye atılsa da müthiş bir yapım ve Katsuhiro Otomo'nun en büyük başarılarından. Otomo'nun aynı isimdeki manga serisinden adapte edilen filmin tüm sahneleri, adeta sayfalardan alınıp renkli çizgilere dönüştürülmüş.

Terminator 2: Judgement Day, 1991

Terminator 2, selefinden iyi olan nadir devam filmlerinden. Filmde her şey daha şık, alımlı ve 80'lerdeki ilk filme göre daha yeni görünümlü. T-800'ün John Connor'ı kurtarmak için geri gönderildiğini fark ettiğimiz an ise eşsizdi.

Inception, 2010

Christopher Nolan'ın yazıp yönettiği Inception'da Dom Cobb (Leonardo DiCaprio), uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmak olan bir hırsızdı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

kelimenin tam anlamıyla terminator 2 fanatiğiyim ancak bence listede the terminator olmalıydı çünkü filmin süpriz finalinde, bütün bilim adamlarının zaman yolculuğu hakkında görüş birliğine vardığı; zamansal paradoksa harika bir gönderme var. herşey ilk filmden daha iyi diyorsunuz ama ilk film 1983 teknolojisi ve 10 milyon dolar bütçe ile çekilirken terminator 2`de bu 1989 teknolojisi 170 milyon dolar bütçe ile çekildi. ilginç olan terminator 2`deki efektleri yapmak imkansız adamlar zamanın ötes

Star Wars ? ????

aline nı asla unutmam.. doktorluğu sakın robotlara yaptırmayın... uzay yolu, e.t, starwars bunlar yokmu... e.t.yide hiç unutamam...

Terminatör 2 filmi gerçekten çok iyi bir film. Listede Matrix 1 'de olmalıydı.

Dizi Bonusu:Doctor Who

Men In Black? The Fifth Element? Bence bu iki film hem eğlenceliydi hemde çok başarılıydı!...

Matrix nerde bence en iyilerden

Terminatör 2. Gerisi TırıVırı.

Star Wars, Back to the Future, the 5th Element...

2001: A Space Odyssey ve Metropolis zamanının ötesinde filmlerdi. işte size iki örnek. gerçek sinema sanatından anlayanlar netten bulup izlesin...

Böyle tartışmalara girmeyi doğru bulmam ancak Back to the Future'ın olmadığı bir liste asla kabul edilemez.

bence de terminator I listede olması gereken bir film depresif, yapmacıksız senaryosuyla. Devam filmi olarak ikincisi de önemli bir film, vfx ler falan (gerçi T2000 parmaklıklar arasından geçtiğinde kurşun yaraları aluminyum folyodan olduğu çok belliydi ama..) Star wars, star trek, matrix.. bunlar da önemli. Ama space oddyssey ve blade runner listede olduğu için çok da kurcalamıyorum. Buradaki arkadaşlara katılıyorum; back to the future, 5th element.. Brasil' de bence olabilir.

@09 Eylül 2015 22:43 "gerçi T2000 parmaklıklar arasından geçtiğinde kurşun yaraları aluminyum folyodan olduğu çok belliydi ama.." youtube`u aç terminator 2`deki o sahneyi arat ve izle bak bakalım hatırladığın gibi imiş? %100`ü bilgisayar effekti olan bölümde aliminyum folyoyu nereden çıkardınız? bu arada t2000 değil t1000. t1000`in kurşun yaralarını hava yastığı gibi alet kullanıyorlar üstüne bilgisayar effektini ekliyorlar.

matrix mutlaka bu listede olmalıydı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir