Türk arama motoru ve Türkçe YouTube!

Google'a rakip Türk arama motoru yolda! YouTube yasağına alternatif çözüm ve daha fazlası bu haberde

Türk arama motoru 2010 yılında!
Türkçe arama motoru verileri Türkiye'de tutacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yaptığı açıklamada yeni bir arama motoru kurulacağını açıkladı. Yeni Türk arama motoru, Google,Yahoo ve Bing gibi devlere rakip olmaya hazırlanıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer yaptığı açıklamada çalışmaların devam ettiğini ve 2010 yılı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti. Bu yerli arama motorunun yapılmasının sebebi, Türkiye'de yapılan aramaların, haberleşmenin yabancı ülkelere gidip geri gelmesinin oluşturduğu güvenlik açığının önüne geçmek.

Yabancı arama motorlarının Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap vermediğini, ülke hassasiyetlerine zaman zaman duyarsız kaldığını belirten Tayfun Acarer, popüler arama motorlarının yabancı kaynaklı olduğunu belirttikten sonra "İnternet yoluyla yapılan her türlü haberleşme yabancı ülkelere gidiyor, oradan geri geliyor. İşin bu açıdan bir güvenlik tarafı var" dedi.

Her vatandaşa bir e-posta

Doğar doğmaz TC kimlik no ve e-posta belli olacak

Projenin amaçlarından birisi de Türkçe karakter sorunlarının önüne geçmek. Acarer çalışmaların üniversiteler ve işletmecilerle birlikte sürdürüldüğünü, Türk arama motorunun Türk cumhuriyetleri ve İslam ülkelerinde de popüler olacağını düşünüyor.

Yaptığı açıklamanın devamında "Bu ülkelerin bizim arama motorumuza çok daha fazla güveneceğini düşünüyorum. Yerli arama motoru kurulması çalışmaları kapsamında 'Anaposta Projesi'ni de yürütüyoruz." dedi.

Detayları açıklayan Acarer "Proje kapsamında 70 milyon vatandaşımızın her birine 10 GB e-posta kotası olan bir elektronik posta adresi verilebilecek. Her çocuk doğar doğmaz nüfus cüzdanında yazılı olan bir e-posta adresine sahip olacak." dedi.

Türkçe YouTube mu geliyor?

Yerelleştirilmiş bir YouTube görüşülmüş

70 milyon kişinin TC kimlik numarası eşleşmesi seviyesinde kullanılabileceği, bir mobil ağ sağlanmış olacak. Yahoo, Hotmail, Gmail gibi yabancı ve güvenli olmayan posta adresleri-ağları kullanılmamış olacak. İslam ülkeleri ile Türk cumhuriyetleri, Türkiye'nin posta altyapısını tercih edecektir. Böylece uluslararası büyük bir ağ ve internet haberleşme ortamı sağlanmış olacak." Dedi.

YouTube yasağıyla ilgili olarak da konuşan Acarer, internet sitesine erişimin 17 Ocak 2008'de Ankara 12'nci Sulh Ceza Mahkemesinin kararıyla 'Atatürk'le ilgili özel bir kanun' nedeniyle engellendiğini hatırlattı. "Engellemenin kaldırılması için YouTube yetkilileri ile pek çok görüşme yapıldı. Görüşmelerden 3'üne Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı" diyen Acarer, görüşmelerin sonucunda ortaya Türkiye için yerelleştirilmiş, Türkçe bir YouTube'un düşünüldüğünü belirtti.

Hurrıyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 74 Yorum

Hadi bakalım hayırlısı..

eywahhh türkler geliyor.. :))

Mademki TÜRK sün
Bırak ta dünya ÜRK sün..

Her işte 50 yıl geriden gelme alışkanlığımız devam ediyor..Helal olsun, internet Google'ın tekelinde; bakalım ne kadar sarsacağız piyasayı(!)

Eee, akıl olmayınca basta, ne kuruda biter ne yaşta...Millet uzaya çıkarken daha biz yeni pil yapabiliyorduk.Millet aya bayrak dikti, biz yeni TV getirdik ülkeye...Ne diyelim ki, 40 senedir aynı muhabbet: NİHAYET!

Çok güzel düşünceler gerçekten. Destekliyorum, kurulduklarında da kullanırım.

şimdiye kadar neredeydiniz...?

Birkaç sene önce şu ortaya çıkmıştı; Mosat bir bankaya yazılım satmıştı. O yazılımla da Milli İstihbarat Teşkilatında çalışanların gerçek kimlikleri ortaya çıkmıştı, maaşları yattığında.
O yüzden bu Türk arama motorunun da çok da güvenli olcağını zannetmiyorum.
Bunun dışında PageRank algoritmasından daha iyi algoritma olmadığı için ve PageRank algoritmasını da kullanamayacakları için hiç bir işe yaramaz bir arama motoru yapacaklar.

başarılar insallah iyi birşey çıkar ortaya kullanırız bizde

Devlet tekeliyle youtube kurmak, 700 milyon gb e posta adresi ha... Sadece devletin yapacağı iş değil bunlar...

" Türkiye'de yapılan aramaların, haberleşmenin yabancı ülkelere gidip geri gelmesinin oluşturduğu güvenlik açığının önüne geçmek."

Türk Telekomu özelleştirerek zaten bunun önüne geçilmedi mi (!)

Bu yeni arama motorunun kurulmasından sonra Google ve Yahoo da engellenir herhalde. Hiç şaşırmam. Ayrıca neden devletin bana verdiği e-posta'yı kullanayım? Daha rahat izlenmek için mi? Hiç güven vermedi bana bu planlar. Normalde komplo teorilerinden nefret ederim ama devletin internetle bu kadar içli dışlı olmasından hoşlanmıyorum.

Devlet tekelinde ve sansürlü bir aram< motoruna çok ihtiyacımız vardı gerçektende?? özellikle google türkçe ve türkçe karakterlede her hangi sorun yaşatmazken. gmail de türkçe ve güvenli bağlantı sağlarken. madem bu kadar ayrıntılı güvenlikten bahsediyodunuz şimdiye kadar nerdeydiniz? youtube geniş bir bilgi kaynağı iken şimdi sınırlısına neden ihtiyaç duyalım? siz kapatın biz erişiyoruz youtube gerinide düşünmeyin

mynete benzemesinde.

google emrah gibi bişey olsa gerek ahahahahaaa

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
eywahhh türkler geliyor.. :))

Mademki TÜRK sün
Bırak ta dünya ÜRK sün..

w :) ewyahhh :) işte tipik bir genci vatanını seviyormuş gibi gösteren kendısını ama daha TÜRKÇEYİ TURKCHE olarak kullanan bir TURKİE genci

Bir arkadaşımızda yazmış , herşeyde 50 yıl geriden gelme alışkanlığımız devam ediyor diye
Doğrusu bu işte :)

Devletin bana verdiği e-postayı niye kullanayım, devlet beni takip etsin diye mi diyen kişiler! Takip edilecek ne yapıyorlar çok merak ettim.

türkiyenin internet servis saglayıcısını özellestir sonrada ''Türkiye'de yapılan aramaların, haberleşmenin yabancı ülkelere gidip geri gelmesinin oluşturduğu güvenlik açığının önüne geçmek.'' de . Bune perhiz bu ne lahana turşusu.

hakia.com da öyle idi :)

yorum yazan arkadaslar siz ne kadar kiymetli yazısmalar yapiyorsunuz ki takip edilmekten korkuyorsunuz. kanuna aykırı olmayan hickimseyi bu rahatsız etmez eger bundan rahatsız olan varsa kanunsuzluk yapiyordsur. senin yazdıgın her mail görülebiliyor her konusman sonuc itibari ile birileri tarafından dinlenebiliyor. önemli olan düzgün kanunlara uygun birisi olmaktır. böyle bir gelisme tr de tebrik edilmesi gereken bi durumdur herkes elestirel olabilir ama söylediklerine anlamlı seyler eklemelidir bos seyler degil.

İşte T.C vatandaşları. Bu yorumlarda nedir böyle, devleti eleştirene kadar elini taşın altında şokan kaç kişi var. Bu devlet bizim devletimiz, googleyi tutupta devletimizimi eleştireceğiz. Devlet postalarımızı filtrelerle kontrol etse ne zararımız olur, bu sayede suçluları ortaya çıkardıkları için bizim yararımıza olur. Gmailin cia tarafından kontrol edilmediğini nerden biliyorsunuz.
Bırakın googleyide devletinize destek olun.

google rakip olacakmış google gibi çeviri yapabilcekmi metematik yapabilcekmi google yahoo bile rakip olamuyoken daha çıkmamış arama motorumu olucak hiç sanmıyorum.

Bir gün olsun adam akıllı birşey yapamıyacaklarmı bunlar ? Elin adamına güvensiz derken kendileri tutmuşlar TC kimlik numarasıyla mail adresi vericez diyorlar. Ehh artık hackerlara da gündoğdu. Eskiden 100 lerce mail hackederlerdi bir iksiinde işe yarar bilgi ya çıkardı ya çıkmazdı. Bunlar adamların işin ikolaylaştırıyorlar. Eh bari devlet arşivlerinide hackerlara ücretsiz dağıtın bi zahmet.

Demokratik ve laik bir ülke olarak youtube un yasaklanması tamamen saçmalıktan başka birşey değildir. Madem öyle birşeyler var bırakında millet versin cevabını. Adamlar atatürke ileri geri konuşuyor diye onlara değil bize yasaklıyorsunuz. Ne olucak yani o videoları biz görürsek Atatürke olan sevgimiz saygımız mı bozulacak ? Atatürkü savunabilmek için saldıranların bahanelerinide bilmemiz lazım. Kuru kuru yasaklıyarak körü körüne Atatürk bağlılığı olmaz. Bırakın istediklerini kussunlar bizde ona göre cevaplarımızı verelim......

bu işi fırsatçılık olarak değerlendirip sırf parasal getirisi için deneyimsiz programcılara sahip şirketler ihalelere girip projeleri alıyor. ürettikleri projeler isteneni sağlayana kadar hazırlanıyor ve daha fazlası için devlet kurumlarını sıkıştırıyorlar bunu nasıl yapıyorlar? daha fazla geliştirmek için uğraşmıyorlar kod kalitesini arttırmıyorlar ve mahsus tatil günlerinde sistemler hata vericek şekilde ayarlanıyor,
bu sayede sürekli bir hizmet/bakım gereksinimi doğuyor ve bu şirketler devletimizi sömürüyor ve sistemi kullanan insanlarada eziyetten başka birşey vermiyorlar, ve değerlendirmeye aldığımızda kalitesiz devlet sistemleri olduğunu görüyoruz, sizinde dediğiniz gibi eksik çok çünkü para kazanma politikası güdüyorlar. bu sistemleri denetleyecek insanlarında yokluğu ve eksikliği(ödenen para alınan hizmet) işte bu duruma gelmemize neden oluyor. saygılarımla chip. (G3.TR)

güzel bir uygulamaya benziyor

saçma sapan e-posta falan ne bu
yapcaklarsa adam gibi yapsınlar
isteyen alır e-postasını istegi yerden
onlara n'olmuş

adı ne olacakmış acaba? tam.gov.tr ? :)

Türk arama motoru yapıp, Google'ı engellemesinlerde başka ne olursa olsun.

18:27 sana yürekten katılıyorum. Bu tür girişimlerde teknolojik partner olarak seçilenler ya bir bakanın ya bir millet vekilinin tanıdıkları oluyor genellikle. Üstelik bazı arkadaşların da bahsettiği üzere neden TC kmlik numarası ile ilişkilendirilip güvenlik açığı yaratılıyor?
İnterneti sınırlama ve kontorl altında tutmaya yönelik çalışmalar ne zaman son bulacak? Bu gidişle Çin'e döneceğiz. Bir de bahane olarak ne kadar komik şeyler öne sürüyorlar. Google'ın Türkçe karakter sorunu varmış bir de yabancı sunucularda arama yapılması güvenlik açısından zayıflıkmış. O zaman bakanların yurt dışında konuşma yapması da engellensin. Çünkü onlar direkt iç siyasetimizle ilgili açıklamalar yapıyorlar. Onun yerine ver Google'a bi alan. Vergi falan isteme, kendi elektriğini üretmesine izin ver. Google haftasında sunucuların 1/4'ünü ülkene taşır zaten.
Buna benzer girişimleri destekleyen ve eleştirenlere siz neden yapmadınız diyen arakdaşlar? Yapınca illa ki Türk olduğunu belirtmek mi gerekiyor? Orkut.com mesela. Bir Türk tarafından geliştirildi. Yine Twitter benzeri bir site test aşamasında ve daha binlerce proje. Gerçekten işe yarar uygulamalar geliştirenlerin suçu bunu maliyetinin 100 katına devlete ittirmememleri mi? Eğer gerçekten Türkiye yararına birşeyler yapmak istiyorlarsa ilk önce internetin bant genişiliğini yükseltsinler. Zira bu hızlarla ülke güvenliği etkileyecek bir araştırma yapana kadar tut deveyi hendekten atlat daha kolay. (ahmetates.com.tr)

bir şeferde köstek olmayın kardeşim ne kadar milletinize inançsız insanlarsınız kendinizi bu kadar küçük mü görüyorsunuz ?

yurt dışı bant genişliğini artırmak yerine. Yurt dışına çıkışı iyiden iyiye kapatma yönünde bir çalışma gibi sanki. Arama motoru nerede olursa olsun. Tüm dünyayı arar. Eğerki yurt dışına gidip gelmesini engelliceklerse. Buda demek oluyorki sadece Türk serverları üzerinde arama yapılacak. Yani ben ingilizce bir kaynağa ulaşamıcam. Yada Türkiyede ki bir serverda bulunmayan hiç bir bilgiyi göremicem. İnternet Türkiyede Yerel ağ gibi olacak. Ne işiniz var yurt dışında demek gibi birşey bu.

Güvenliği o kadar düşünüyorsanız Askeri hatlar dahil tüm iletişimimizi neden özelleştirdiniz. Türkcell hariç hepsi yabancı. Türkcell'e de italya Rusya ortak zaten. Benim aramalarımdan çok devlet dairelerinin ve Askeriyenin iletişimi önemli değil mi?
Herhalde yurtdışı serverlar üzerinde yeterli dinleme ve takip yapamıyorlar onun için bunu getiriyorlar diye düşünüyorum.

Verdiğimiz vergilerle yine ne saçma sapan iş yapacaklar acaba? Bu arama motoru gidip çin'den de yeni zellandadan da arjantinden de sayfaları tarayıp listeliyecek mi yoksa bundan önceki türk arama motorları gibi en popüler siteleri bile bulamayacak mı?

sanırım google`ıda kapatacaklar bunun için bu seferde güvenliği bahanne edecekler gibi aynı youtube`u kapalı tutmak için Atatürk`e hakareti,vergiyi,uygun içerik olmadığı iddiası bahannelerini öne sürdükleri gibi.

Tahmin ettiğim şey ise ne güzel... Hayırlısı olsun.

tc kimlik numaram ile bir mail alıp bu hizmete mi güveneceğim yani? bilgilerimi yahoo google öğrensin çok daha güvende olurum. nemelazım RTE hakkında bir söz söylerim yapıştırıverir davayı. Tc Kimlik Numarası seviyseinde mobil ağmış. yemezler güzelim yemezler..

bak göreceksiniz bunlar siyaset meselesi youtube yasaklandı gitti ttnet açtı video sitesi facebook yasaklanacak ve son zamanlarda yine sosyal ağda çıkış yapan twitter de yasaklanacak türkiye boş dururmu doğan grubu gidecek buna benzer bişey açacak zaman gelip görceksiniz googlede yasaklanacak

bence kısa sürede googleyi ve bingi geride brakır

youtube yurtdışı bağlantımızı yavaşlattığı için bahane bulunup kapatılmıştır.

Daha ülkemize , toprağımıza sahip çıkamıyoruz internet sayfamıza çıkabileceğimizi hiç sanmıyorum..

işte size örnek.
anayasada şöyle bir kanun daha var. "şuursuzların yaptığı antlaşmalar hükümsüzdür"
kimlik numarası veriyimde kuyruğu acıyanlar hırlasın dimi

bi de ensemize chip taksınlar tam olsun... güvenlik miş? peh ufak at da civcivler de nasiplensin...

eğer kaliteli ve güvenli bir iş çıkarsa mükemmel olur fakaaaat telefon dinlemesine dönerse bu iş al başına belayı.

benim anlamadığım kim ülke sırlarılarıyla ilgili google,yahoo,bing`te arama yapıyorki bir güvenlik açığı oluşuyormuş?

hadi diyelim gerçekten bir güvenlik açığı oluşturduğunu var sayalım o bilgileri ele geçirmek isteyen biri olsa yine senin kahraman bakkal süper markete karşı girişimi siteni hackler o bilgiyi yine ele geçirir!

Özel hayata önem vermeyen, insanların özel hayatına en küçük bahanelerle müdahale edip, takibe alan bir devletin yönetimdeki hizmeti asla ama asla kullanmam. Gerçi, resmi işlemler için bu servisi dayatacaklardır ama, ancak o kadar kullanırım zaten.

google!!!!!kork.iflasın eşiğindesin.tübitak denen İMAMlar takımı yazılım üretti...sonun geldi...vah vah vah.

Ben bunlara güveneceğime gavura güvenirim. Telefonlarımızı dinliyorlar, yetmiyor yaptığımız bütün eylemleri izlemeye kalkısıyorlar. Bir de Tc Kimlik numarasıyla bu isi yapacaklar oh ne ala memleket! Yasasın Geoge Orwell, Yasasın 1984!

mükkemmel gelişmeler. zaten türk insanı bilişime hep meraklı olmuştur. devlet destekli bilişim ile türk bilişim sektörü uçacaktır

Merak ettim doğrusu; youtube kadar ve google kadar iyi bir şey hatta daha iyisini yapabilecekler mi ki! Bunu zaman gösterecek...

hımm demek google,yahoo,bing rakip site kuruyorlar yazık siteye şimdi isimde düşünüyorlardır hiç boşuna düşünmesinler isim hazır bile: kahraman bakkal süpermarkete karşı :D

GEçenlerde ulaştırma bakanı değil miydi ne işimiz var elalemin sitesinde diyen, topyekün yurtdışını kapatıp saçma sapan arama motoru dedikleri 3 kuruşuk indekslere Türkleri mecbur etmek için bahaneye bakın, "güvenlik" Araplara TElekomu satanlar diyor bir de bunu. 2010u göremez inşallah hükümetleri

bir gorelim su motoru sesli mi calisiyor sessiz mi?

Bilgisayarı olmayan, henüz doğmamış bebeklere verilecek eposta adresi uygulaması müthiş, istenildiği zaman da başkaları tarafından rahatlıkla açılıp okunabilecek mi peki?

Yanlış anlaşılmasın konu çok hoşuma gitti, destekliyorum ama burası Türkiye, biz kullanırız da kişilik haklarına tam bir saygı olduğu sürece...

İnsanların fişlendiği,telefonların dinlendiği,okudukları gazetelerden, kitaplardan dolayı yada çağdaşlığı,bağımsızlığı,bülkenin bölünmez bütünlüğünü benimsedikleri için hapse atıldığı bir ülkede gerçekten güzel bir girişim.Bir arada herkesin telefon numarası olarak vatandaşlık numarası kullanması önerilmişti,bunların niyeti bizi gerçekten koyun yerine koyup yönetmekten başka ne olabilir.

İsim bulamadıysalar yardım edeyim ,arama motorunun adı www.RTEHAM.tr olsun
açılımı: ( Rütük Takipli Emniyetli Helal Arama Motoru)

ne oluyor size istemeyen kulanmasın arkadas nedir sizin kuyrugunuza basılmıs gibi bagirmanız.

benzinli mi dizel mi az mı yakıyor çok mu yakıyor çıkınca yakacağı canlardan belli olur vatana millete hayırlı uğurlu olsun artık daha iyi denetimli daha iyi kontrollü internetle daha özgür sörf yapmaya başlarız bu hızıyla bravo bizi sömüren hükumete herşeyimize el attı sağolsunlar

bir bu eksikti artık bilgisayarlarımızı daha iyi kontrol edecekler (arama motoru bahane insanları yolacaklar ay çok şahane...)

Çok tutmaz bu. Ancak ülkenin %38'i kullanır.

Google varken ne gerek var Binali Yıldırım'ın motorunda benim :)

bence çok iyi olur ben kullanırım bu hizmeti...

bence çok süper olur. internet konusundaki deneyimim ile bu hizmete sonuna kadar destek çıkabilirim. tanıtımını da yapacağım

Sansürcü zihniyetin bir adım öteye gitmesi de olabilir. Bu motorda herşey sansürlenir diğer arama motorlarına da mahkeme kararı bile olmaksızın bilmem kaçıncı yasaya dayanarak kapatıverirler.

iyi olur. pardus gibi kaliteli bir şey olursa ben kullanırım.

Google varken ne gerek var Binali Yıldırım'ın motorunda benim :)
--------------------------------------------------------------------------
binali yıldırım motoru hizmete girdiğinde kullanabileceğin bir google kalacak sanki adamlar güvenlik bahannesini kullanıyor uyansana amaçlarını iyice belirtmişler eğer devletten kişiler bu bahsettikleri siteyi açmayı güvenlik bahannesiyle yapıyor ve sen güvenliğimizi tehdit ediyor diye suçladıkları google`ı kullanmaya devam edersen bahsettikleri siteyi açmanın bir anlamı kalırmı? bunun için yapacakları tek birşey var oda google,yahoo,bing hatta altavista`nın bile kapatılması proxy sitelerinden google girerim diyorsan iyi düşün çünkü girebileceğin yabancı google olacak ve türkçe siteleri ara ve Türkiye`den siteleri ara seçeneği olmayacak! yani kısaca eyvah demenin zamanı geldi

ki zaten birkaç tane yerli arama motoru var
http://www.cuil.com/

hatta bir tanesi devlete ait:
http://www.pecya.com/

youtube kapatabilirler ama google 'ı Durdurabileceklerini sanmıyorum.Belkide Google'dn Gelen vergiler az Geldi.

Güvenli olucağını ve üstün hizmet göstereceklerine inanırsam Kesinlikle Kullanırım.
(Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Bunu Kullanmalı :) )

5000 tane site sansürlendikten sonra bende ne zaman google,yahoo,bing ve altavista`ya sıra gelicek diye merakla bekliyordum büyük tarih 2010

open dns kullanın;))))))))))kapalı site kalmaz

Kusura bakmayın Google varken arama motorunuz sizin olsun. Gmail varkende 10Gigalık epostanız sizin olsun :)

yasakçı zihniyet ne bekliyecen

Desene yakında google da kapanacak.

Kafamızı kuma sokacağız sonrada biz görmüyoruz demekki yoktur,mutlu ve memnun olduğumuzu hissedeceğiz.
Biz bu kafayla kalkınamayız.
Böyle şeylerle uğraşacağınıza,Teknelojiyi kendimiz üretir hale gelmemize kafa yorun.Adamların ürettiği teknolojiyi hazırdan kullanıp,Sonrada yeldeğirmenlerine saldırmaya kalkmayın.
Teknoloji ürettiğimizi göreyim,bizim teknolojiyi ecnebinin kullanmaya başladığını göreyim.Ondan sonra inanırım.

boşuna dememişler gülme komşuna sonra gelir başına sanki biz çok özgür internet kullanıyormuşuz gibi çinin internet yasağını garipser iken bizdeki yasak çok daha kötü olacak gibi gözüküyor
darwin sitesi bile kapanmışken durumun ne kadar vahim olacağı aşikar kullandığımız internetin intranetten bir farkı kalmayacak
birde iyi birşeymiş gibi 5000 site kapattıklarını gerine gerine açıklıyorlar eğer bizimkiler doğru yapıyorsa bu mantığa göre o zaman Amerika kendi vatandaşlarına ve ülke güvenliğine hiç önem vermiyor ama orada teror saldırısından dolayı mahsur kalan vatandaşlarına Amerika devleti mağdur durumdaki vatandaşına tazminat ödüyor ama biz Allaha emanet yaşıyoruz

http://www.chip.com.tr/konu/Cin-isi-interneti-Firefox-ile-deneyin_12988.html

gelişmiş ülkeler halkın refahı için uğraşırken 3. dünya ülkeleride insanlarının okuduğuna yazdığına izlediğine dinlediğine karışır bununla özel uğraşırmış hiç bir şeye takmadılar bu internet taktıkları kadar birde şu ekonomi durumun kötü gidişatına böyle taksalar!

antivirüs almayı planlayan arkadaşlar boşuna uğraşmasın antivirüse ihtiyanız kalmayacak çünkü 2010`da virüs bulaşacak bir internetimiz kalmayacak gibi gözüküyor!

şimdi bu sitelerine isimde arıyorlardır boşuna isim aramasınlar bu girişime isim oktan hazır zaten:
kahraman bakkal süpermarkete karşı! :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play