Türk bilim adamından devrim yaratacak buluş

Türk bilim adamının geliştirdiği modifiye cep telefonu, tıp dünyasında büyük devrim anlamına geliyor

  • Ümit Öncel
Türk bilim adamından devrim yaratacak buluş
İşte Dr. Aydoğan Özcan'ın kan testi yapabilen telefonu.

ABD'deki California Üniversitesi'nde görev yapan Türk bilim adamı Dr. Aydoğan Özcan, normal şartlarda taşınması mümkün olmayan cihazlarla veya ancak uzman bir personelin gerçekleştirebileceği kan testinin normal bir cep telefonu üzerine eklenmiş ufak bir modifiye ile gerçekleşmesini sağladı. Bu taşınabilir test cihazı HIV, sıtma ve benzeri pek çok hastalığı çok pratik bir şekilde tespit edebiliyor.

Özcan, sıradan bir cep telefonu üzerine bir LED, bir plastik ışık filtresi ve bunları bağlayan kablolar kullanarak, bu pahallı, taşınması mümkün olmayan ve yavaş yöntemler yerine cebe sığan ve dakikalar içinde sonucu verebilen yöntemi ile modern tıbbın ulaşabileceği sınırları genişletti. Cihaz kan örneğini aldıktan sonra Özcan'ın hazırladığı özel bir yazılım analizi gerçekleştiriyor ve örneğin sahibinin sağlık durumunu açıkça ortaya koyabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Helal olsun.

süpersiniz sn. Aydoğan Özcan. başarılarınızın dewamını dilerim! Sizin gibi insanlara ihtiyacımız war.

helal olsuunnn ...

tebrikler...ama insan pek sevinemiyor bile keşke bunları Türkiyede geliştirebiliyo olsa. bu buluş eğer yaygınlaşırsa acabailerde amerika bize kaç bin dolara pazarlar değil mi?

Helal olsun sonuç itibariyle bir türk yapmış...Keşke bu tür destekleri ve yatırımları kendi topraklarımızda da görebilsek ve beyin göçünün önüne geçebilsek!!!

tıpta herşey mimkin

basarili ama inandirici deil fake gibi

w810 nelere yarıyomuş

telefona dikkat sonyerisson nokia degil

helal olsun sana...

w810i lere gün doğdu.

Bu tarz haberlere daha sık ihtiyacımı var. Aydoğan Özcan'ı tebrik etmek lazım. Başarılarının devam etmesi dileğiyle.

böyle bir cihazı bir Türk'ün yapması çok güzel ama amerika daki bir üniversitede görev yapması üzücü.Türkiye de ki üniversitelerin birinde görev yapsa iyi olurdu sanırım.

bravo bilim adamlarımızdan kendimiz yararlanmıyoruz imkan vermiyoruz onlarda yurt dışında başka ülkelere hizmet veriyolar bize bi fayda sağlamıycak ama türk olrak gurur duydum tebrikler...

Hela olsun gurur duydum

Bilimadamı Türk ama Amerika'da ülkenin geleceğine ışık tutacak ve bizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarcağını beklediğimiz vatandaşlarımıza iş imkanı sağlamadığımız için elimizden kaçırıyoruz
Yazık :(((

şimdş bu bilim adamına para vermezsen bu deneyi nasıl gercekleştirsin bizde kimse birine para verme işine sıcak bakmıyor yolsuzluk yoksulluk olurdi ye böle oluncada düşünen adam yurt dışına kacıyor gayet normal ben de buldugum para yatırıp denen mesi gereken bircok olay var ama sponsor para verenyok ki bulunup litaratüre girsin amerika isteyen bütün bilim adamlarına akedemik ortamda parave fon yagdırıyor biz dede aklı çalışan lar da bu ülkeye gidip ken dini kurtarıyor

Tamam çok güzel de neden Amerika'da neden Türkiye'de değil?

Çok güzel, Çok Gurur duydum açıkcası ama keşke ülkemizdeki saçma sapan konuşmalar ve tartışmalara, boş boş harcamalara son verilsede bu tür insanlarada fırsatlar versek. Bravo! :)

Ewt bence nie Amerikada Neden Türkiyede değil aslında cevabı belli ama neyse ama söylemek isteyen varsa söylesin çünkü bu güne neyseler yüzünden geldik yine neyse ama inş.. birdaha naeyse olmaz :)

Bence takoz üreticisi SonyEricsson, cep pazarından çekilip kan tahlili ürünleri pazarına girsin:)

Milli savunma ve diyanet işlerine aktarılan paranın %20'si ARGE'ye aktarılsa zekii türk evlatları bakın görün nasıl bilimde ve teknolojide sıçrama yapacaklar.

HELAL OLSUN İŞTE BUDUR YA ZATEN DÜNYA TÜRK'ÜN PRATİK ZEKASINA HASTA. O KANLAR BOŞA GİTMEDİ AMERİKAYA DNA'LARI İNCELEDİLER AMA HALA SONUÇ YOK :D

vallah 10 numara hemde w810 ile :D

türklerden zaten sürekli böyle haberler duyuyoruz ama yalnızca biz başka kimse değil

hep böle haberler görüoz ama üretimde yada tv de yok bu nasıl oluyot anlamadım gitti

modifiye ... anca süsleme işlerini yapar bizim millet zaten bunada çok büyük birşeymiş gibi ooo helal olsun derler

Sadece hayal walla bir çok başarı gördük ama sonucunu bir türlü görmek nasip olmadı...TR de başarıyı görmek için 1 asır ileri geçmek gerekiyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play