Türk dahiden dünyayı sarsacak buluş

Türk dahi, yeni nesil görüntüleme sistemlerinde kullanılabilecek geleceğin teknolojisini üretti.

Türk dahiden dünyayı sarsacak buluş
Bayram Bütün'ün buluşu, teknoloji dünyası için çok önemli bir adım...

Bilkent Üniversitesi doktora öğrencisi Bayram Bütün, organik kimya ve nanoteknoloji kullanarak yeni nesil görüntüleme sistemlerinde kullanılabilecek geleceğin teknolojisini üretti.

Dünya optoelektronik teknolojisinde yeni bir çığır açması beklenen teknoloji ile yeni nesil DVD, LCD, cep telefonu ekranı, dijital fotoğraf makinesi gibi görüntü cihazlarında ve sağlıkta kullanılan görüntüleme teknolojilerinde milyonlarca renk çok daha ucuza ve yüksek kaliteyle elde edilebilir hale geldi.

Üniversitenin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Bayram Bütün, Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programları kapsamında olan ve TÜBİTAK tarafından da desteklenen nanoteknoloji çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Doktora çalışmalarını Descartes ödüllü bilim adamı, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ekmel Özbay'ın danışmanlığında Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi'nde (NANOTAM) sürdürdüğünü kaydeden Bütün, çalışmalarının özellikle kolay erişilebilir ve işe yarar nanoteknoloji geliştirmek üzerine odaklandığını belirtti.

Bayram Bütün, yeni geliştirdikleri nanoboyutlarda ışık kaynakları üzerine yaptıkları çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi: "Geleneksel olarak lazerlerin ve LED'lerin çalışma dalga boyları bu ışık kaynaklarının yapıldığı malzeme olan yarı-iletkenlerin özellikleri ile sınırlıdır. Bu nedenle her farklı renkte çalışacak olan lazer için farklı bir yarı iletken kullanmak gerekir. Bu da farklı renklerde çalışması gereken lazerlerin maliyetlerinin çok yükselmesine neden olur. Farklı renk elde etmenin en ucuz yolu ışık yayan sentetik organik polimerler kullanmaktır. Ama bu malzemelerden elektrik akımı çok zor geçtiği için yüksek kalitede ışık kaynağı yapmak mümkün değildir."

Bütün, NANOTAM'da Prof. Dr. Özbay başkanlığında yürüttüğü çalışması ile sentetik polimerler kullanarak nanoteknoloji temelli yüksek kalitede ışık kaynağı üreten organik lazer teknolojisini geliştirdiğini ifade ederek, "Bu teknoloji ile çok daha ucuza görüntü cihazı yapmanın yolu açıldı" diye konuştu.

İstenen renklerde nano ışık kaynakları

Prof. Dr. Ekmel Özbay ise kansız ameliyatlarda, lazerle yara iyileştirmede, böbrek taşı tedavisinde, göz tedavilerinde, dişçilikte ve benzeri sağlık alanlarında, yüksek çözünürlüklü projeksiyon ekranlarında, DVD'lerde, lazer tabanlı reklam panolarında, LCD ekranlarda, cep telefonu ekranlarında dijital fotoğraf makinlerinde, MP3 oynatıcılarda, hologramlarda ve diğer pek çok uygulamalarda farklı renklere sahip çok daha ekonomik lazerlere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Hem düşük maliyetli hem de farklı renklerde lazer yapabilmek için Bütün'ün ve projede görev alan diğer NANOTAM araştırmacılarının nanoteknoloji kullanarak yüksek performanslı LED'leri (Işık yayan diyot) ve sentetik organik polimerleri biraraya getirdiğini anlatan Özbay, "Bu sayede, LED'lerin elektriksel üstünlüklerini, organik malzemenin ucuzluk, seçenek çokluğu ve optik üstünlüğüyle birleştirerek istenen renklerde çalışan nanometre boyutlarında nanoışık kaynakları yapma başarısı gösterildi" dedi.

Bütün'ün yeni çalışmalarını değişik yapılarda lazer konfigürasyonları üzerine ve değişik organik polimerler kullanarak devam ettirdiğini söyleyen Özbay, şunları kaydetti: "Bu çalışmamız merkezimizde kurduğumuz bilimsel altyapıyla en başından en son aşamasına kadar kendi kendimize gerçekleştirdiğimiz çalışmadır. Bu nedenle Bilkent NANOTAM'da geliştirdiğimiz bu nanoteknoloji için rahatlıkla 'Made in Turkey' diyebiliyoruz. Bu nanoışık kaynağı hem günümüzde, hem gelecekte bir çok uygulamada kullanılabilecek üstün özelliklere sahiptir."

Özbay, Bütün'ün çalışmasının "Nanotechnology" dergisinin Nisan 2008 sayısında yayımlandığını da bildirdi.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

işte bu insanlara değer vermemiz ve destek vermemiz lazım.

Tüm TÜRKİYE olarak!..

Ortalık Türk dahiden geçilmiyor valla!:)

üst üste süper icadlar çıkıyor TAM DESTEK

tebrikler, başarılarının devamını dileriz

bu yapmış olduğunuz icat harika bir olay ama!!!!! birileri size inşaallah engel olmaz tükler icat yapamaz çünkü başarilar (hero)

"işte bu insanlara değer vermemiz ve destek vermemiz lazım.

Tüm TÜRKİYE olarak!.."

Nerdeeee...

helal olsun helal olsun kardeşim aha bende bir türk vatandaşı olarakk kardeşimi tebrik eder basarılarıın devamını dilerim tayip ağaya slm sahip cık artık kardeşimizee...

TÜRKİYE böyle icatlarla bilimsel araştırmalarla ilerle başka yolu yok...
ancak malesef ülkemizde böyle çalışmalar sınırlı

Süpersiniz ! Tebrik ederim.

İnşallah bu tip buluşların ticareti çok iyi yapılırda ülkemize gelir girer. Ama tabi bunun ticaretini yapacak adamında Türkiye'de bilim adamı olması lazım. Ticareti yemiş bitirmiş biris olmalı.

Bilim adamımızı kutluyorum. Başarılarının devamını dilerim. Umarım bu bilimcimizde bir uçak kazasında ölmez.

bu kadar berbat bir eğitim sistemiyle yine de bu tarz buluşların çıkması umut verici. eğer sistemimizi daha da güzelleştirirsek neler çıkar düşünemiyorum bile..

aynen katılıyorum... Bu kadar rezalet bir eğitim sisteminden adamda çıkıyor ya helal. ne diyeyim. Biz okurken hocalar bize hep "sizden adam olmaz, hiçbirşey olmaz. Okulu bitirinde sanayiye gidin bari" derdi. o yüzden mi bilmem hiç umudumuz olmazdı. Şimdide hiçbirşey olarak yaşamaya devam ediyorum şahsen. Bari böyle kişiler olsunda bu ülke adama dönsün.

helal olsun arkadaşımıza memleket sizin gibilerine cok ihtiyacı var sakın beyin göçü ile başka yerlere gitme....

Eğitim ile ilgili eleştirelere katılıyorum.Ben bir öğretmenim.Çok öğrencimi biliyorum ve çok yetenekliler.Fakat kendilerini keşfedememişler.Eğitimin en önemli görevlerinden biri bence insanın kendini keşfetmesidir.

nanotam deil UNAM(ulusal nanoteknoloji araştırma merkezi) yalan yanlış bi kısaltma yapmış arkadaş

yine vatan millet sakarya edebiyati baslamis bu buluslarla hic bir sey sarsilmaz dunya bulusu olmasi icin gorunmezlik,isinim ,zamanda yolculuk ,ruyalarin sirri yada insan beynine veri kaydetme gibi buluslar yapmaniz gerekir ancak boyle buluslarla dunya sarsilir

bir önceki yorumu yazan arkadaş.. bu bulus seni pek yormus anlaşılan..yapıcı olun biraz direk eleştiriye başlamıssın amacın ne? mütemadiyen sıralamıssın eleştirileri..senin tüm yazdıkların abesle iştigaldir..haybeye pragmacılık oynamıssın aklınca..yapıcı olun biraz yapıcı..

Dunya buluslari akilla bulunuyor yapicilikla degil

Tebrikler Bayram Bütün! Başarılarının devamını ve tüm diğer Türk bilimadamlarına başarılar dilerim. Yalnız şunu da söylemeden edemeyeceğim. Fizik bölümü son sınıf öğrencisiyim ve bizim bilimadamları genelde hep, olan bir teknolojiyi daha ucuza maletmenin yollarını arıyoırlar. Ülkemizin ekonomik durumundan olsa gerek. Eğer saniyimizin ,bilimimizin gücünü uluslararası seviyeye ulaştırmak istiyorsak sadece daha ucuz maliyetleri araştırmamalı aynı zamanda tümüyle yeni buluşlar üretmeye de odaklanmalıyız!

Bu buluş zaten odtü kimya bölümü tarafından yapılmıştı. eğer bilkentin yaptığı bir tür geliştirmeyse onu bilmem ama. bir kaç ay önce haberin neredeyse aynısı "odtülü mucitler" şeklinde bir başlıkla okumuştuk gazetelerde

Arkadaşlar hep laf üretiyoruz, neden hiçbirimizden fikir çıkmıyor, mesela böyle arkadaşlara destek kampanyası başlatmak gibi; kuralım bir web sitesi sürekli güncellensin, bilgilerimizi paylaşım tüm ülkece, populerleştirelim reklam gelirleri olsun, gönderelim gençlerimize destek olalım.... Arkadaşlar imkansız beynimizdedir bedenimizde değil, atın onu dışarı, bi adam bu ülke kurtulur dediği zaman, senmi kurtaracan zihniyetinden çıkın artık, hepiniz birşeyler yapabilirsiniz görün artık bunu.... Yeterki bir araya gelip birşeyler yapalım....

işte bu beee! ama büyük bir ihtimal yabancı ülkeler bu teknolojiyi çalıp bizden önce kullanacaklar :(

fikir verirmi bilmem ama bu teknoloji bukalemun dan gelmeli.onunda tepki süresi 2ms değil organikler bu konuda yavaş kalıyor.ama optik olarak üretilebileceği kanaatindeyim.

Böyleleri de olmasa, teknoloji üretme konusunda bir hiç olacağız. Tebrikler.

Yaptıda Noldu... Asıl Sorulması Gereken Soru Biz Bunu Deqerlendırmıyceqımız ıcın bu dahiyi kım deqerlendırcek teknolojiyi hanqı arap america fransa yada avrupa ulkesı alıp bize tuzlayıp satıcak =)

örnk. Ulkedeki Bor Madenlerini satmak =)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir