Türk mühendise 100 bin Euro destek!

Nvidia'da 3 sene çalışan Türk öğretim üyesi, bu ilginç kamera sistemini yakında hayata geçirecek!

Anormal durumları bulacak kamera sistemi geliyor!

Başarılı araştırmacıları Avrupa'ya çekmek amacıyla Avrupa Birliği 7. Çerceve Programı kapsamında verilen Marie Curie Kariyer Destekleme Ödülü'ne layık görülen "Real-Time Video Analytics Engine Optimized for GPUs" adlı Mühendisliği Bölümü'nde Öğretim Üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Tarık Arıcı, Mobese türü güvenlik kameralarının gerçek zamanlı uyarı yapmasını sağlayacak bir yazılım projesiyle Avrupa Birliği'nden 100 bin Euro'luk destek aldı. Başarılı araştırmacıları Avrupa'ya çekmek amacıyla Avrupa Birliği 7. Çerceve Programı kapsamında verilen Marie Curie Kariyer Destekleme Ödülü'ne layık görülen "Real-Time Video Analytics Engine Optimized for GPUs" adlı proje 4 yıl içinde hayata geçirilecek.

Projenin fikrinin televizyonda izlediği bir cinayet olayında polislerin şüpheli şahısın hangi yönde kaçtığını Mobese kayıtlarını izleyerek tespit etmeye çalışmaları üzerine oluştuğunu anlatan Arıcı, "O haberi izlerken bu görüntülerin gerçek zamanlı analiz edilebileceğini, edilmesi gerektiğini düşündüm. Proje güvenlik kameralarının normalin dışında bir olay olduğunda yetkililerin otomatik olarak uyarılmasını sağlayan bir yazılım programından oluşuyor. Buna video anomaly detection deniyor ve aktif bir araştırma alanı. Bu alanda gerek algoritma dizaynı gerekse bunların paralel olarak uygulanması konularında araştırma yapacağım" dedi.

Mevcut sistem sadece kayıt yapıyor

İstanbul Şehir Üniversitesi'ne katılmadan önce Silikon Vadisi'nde NVIDIA adlı grafik işlemcisi şirketinde 3 yıl çalıştığını anlatan Arıcı, "NVIDIA'da edindiğim tecrübelerden de faydalanarak bu algoritmaları gerçek zamanlı olacak sekilde dizayn edeceğiz. Mevcut güvenlik kameraları sistemi olay olduktan sonra suçluları bulmak için kullanılıyor yani kayıt yapıyor. Halbuki bizim sistemimizde olağandışı durumlarda sistem anında uyaracak. Örneğin bir havalimanında unutulan bir çanta anında kamera tarafından tespit edilecek ve uyarı yapılacak. Algoritmanın amacı anormal olanı bulmak" diye konuştu.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Güzel bir çalışma.Başarılarının devamını dilerim.

person of interest dizisindeki sisteme benziyor. hayata geçirilir ve daha da geliştirilirse küresel anlamda büyük bir başarı olur.

Bunu yapmişlardi zati yillar once Türkiyede var bildigim kadariyla bir guvenlik şirketinde hatta ve hatta TV ye cikmişlardi cocuklar yani yeni bir şey degilki bu .. MUCİTLER diye bir Program vardi.kanal d abbas güclü mucitler PEH ..

Person of interest dizisini izlemiş olmalı :D

Şöyle bir düşünüyorum da bu çocuk bu projeyle bile ödül alıyorsa, benim dünyadaki tüm silip süpürmem gerekiyor ama gelin görün ki tüm haklarımın elimden alındığı, gasp edildigi çok kötü bir esaret altındayım. Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun!...

Helal olsun kardeşim. Kendin gibi insanlar yetiştir inşallah. Bilgisayar ve cep telefonu sektöründe dışa bağımlılığımızı yok edelim.

Person of Interest'i falza seyretmiş üstad :) Hayal etmek çok önemli.

Bunu japonlar ve maceristanda bir şirket yapıyor ki?

Son söylediklerinin aynısını yapıyorlar. Ama fiyatlar 500 bin dolar gibi bir seviyede(AVM ve büyük şirketlere kuruluyor yazılım ve donanım)

Neyin normal olup olmadığına eğitimli insanlar bile karar veremiyor. işi zor ama, mücadele şart.

Mucitler yarışması vardı orada benzer bi yazılım tasarlanmıştı bırakılıp gidilen bi çantayı bi kaç dakika içinde uyarıyordu ancak bir kavgayı felan haber vermesi zor tabii ki kapkaç vs. bunların tespiti için çok sağlam bir algoritma ve işlem gücü gerekir kalabalık bir ortamda bir kavgayı insansız bir sistemin anlayıp haber vermesi zor ama imkansız değil....

Bu konuda tıbba başvurmak gerekecektir...örneğin bir kavga anında insanı kalp atışları yükselir göz bebekleri büyür vs. kan dolaşımına bağlı olarak vücut sıcaklığı yükselir bunlar tespit edilebilirse anormal bir durum tespit edilebilir....

normal ve anormal kavramları zamana mekana kişiye göre değişiklik gösteren kavramlar çok zor bir girişim ancak denenmeli

Konuyla ilgili bir dizi isterseniz kesinlikle Person of Interest.Şiddetle tavsiye ederim.

Yapay zeka olacak galiba. Algoritma denince insanların aklı karışabilir.

Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz