Türk Telekom 2016 yılına rekorlarla başladı

Türk Telekom, 2016 yılı birinci çeyrek operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı.

Türk Telekom 2016 yılına rekorlarla başladı

Türk Telekom, 2016 yılı birinci çeyrek operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı ve yıla rekor seviyede gelir büyümesi ile başladı. Türk Telekom'un gelirleri yıllık bazda %11 artarak 3,8 milyar TL olurken, 2008 yılındaki halka arzdan bugüne en yüksek organik büyüme hızı kaydedildi. Diğer taraftan FAVÖK, marka birleşimine ve 4.5G lansmanına ilişkin artan pazarlama harcamalarının etkisi ile 1,3 milyar TL oldu. Yatırım harcamaları ise hızlanan 4.5G yatırımlarının etkisi ile yıllık bazda iki katın üzerine çıkarak 708 milyon TL olarak gerçekleşti. Net kar 2016 yılı birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha elverişli olan kur ortamının desteği ile yıllık bazda önemli ölçüde yükselerek 408 milyon TL oldu.

Türk Telekom, mobil, internet, telefon ve TV alanında hizmet veren markalarını "Türk Telekom" tek marka çatısı altında birleştirerek gerçekleştirdiği entegrasyonun olumlu etkilerini gördüğü bir çeyreği geride bıraktı. Şirket, toplam abone sayısını tüm ana iş birimlerindeki sağlam performans ve entegrasyonun getirdiği sinerji ile 38 milyona ulaştırdı ve çeyreksel bazda abone büyümesinde önemli bir başarı elde etti. Türk Telekom'un mobil abone sayısı birinci çeyrekte 461 bin net abone kazanımı ile 17,7 milyonu aştı. Genişbant abone sayısı birinci çeyrekte 197 bin net abone kazanımı ile 8,2 milyona ulaşırken, son 12 ayda ise 587 bin net genişbant abone kazanımı ile 2009 yılından bu yana en yüksek artış gerçekleşti. Fiber aboneleri ise çeyrek bazda 168 bin net abone kazanımı ile toplamda 1,6 milyonu aştı. 2016 1. çeyrek net fiber abone artışı 2013 yılından bu yana elde edilen en yüksek abone kazanımı olarak kaydedildi. Türk Telekom'un yeni nesil televizyon platformu Tivibu'daki seçkin içeriklerin geliştirilmesinin ve entegrasyon sinerjilerinin de etkisiyle; ev TV abone sayısı rekor seviyede çeyreksel abone kazanımı ile net 83 bin arttı ve 468 bine ulaştı. Toplam TV abone sayısı 1,9 milyona yükseldi.

Türk Telekom CEO'su Rami Aslan 2016 yılı birinci çeyrek sonuçları hakkında şöyle konuştu: 2016'nın ilk çeyreğinde Türk Telekom Grubu olarak, güçlü operasyonel ve finansal sonuçlar elde ettik. 2016 için sağlam hedefler koyduk ve bu hedeflerle uyumlu bir şekilde 2016'ya başladık. Gelirlerimizi, yıldan yıla %11 artırarak, 2008'de gerçekleştirilen halka arzdan bu yana en hızlı organik büyümeyi elde ettik. Ocak ayında lider konumumuzu güçlendirmek için önemli bir başka adım daha attık ve mobil, sabit ses, sabit geniş bant ve TV markalarımızı tek "Türk Telekom" markası altında birleştirdik. Tek marka lansmanı, güçlü bir ticari programla desteklendi ve bunun ilk çıktıları oldukça güçlü ve cesaret verici oldu. Ayrıcalıklı ürün ve hizmetlerimizden oluşan çoklu paket tekliflerimizle, Türkiye pazarında yakınsamaya giden yolda kendimizi en iyi şekilde konumlandırdık. Çoklu paket tekliflerimiz, güçlü ticari faaliyetlerimiz, 900 MHz'te 3G hizmetlerinin hızlı kurulumu ile gelişen mobil hizmet kapsamımız ve TV segmentindeki girişimlerimizden aldığımız güçle desteklenen bu çeyrekte, 574 bin net artışla toplam abone sayımız 38 milyona ulaştı. Her bir segmentin güçlü performansının bu sonuca katkısını ve yakınsama ve çapraz satış girişimlerimizin somut ve sürdürülebilir sonuçlar ürettiğini görmek oldukça cesaret verici. 

Entegrasyon ve marka birleşmesinin meyvelerini toplarken, geleceğe yatırım yapmaya devam ediyoruz. 1 Nisan itibariyle 4.5G çağı başladı ve yeni nesil mobil hizmetlerin lideri olmaya kararlıyız. Aldığımız optimum frekans bantları ve ülke çapında kurduğumuz fiber ağımızla, kesintisiz 4.5G hizmeti sağlamak için fiber gücümüzü kullanmaya başladık. "Fiber gücünde 4.5G" ile hızın, kapasitenin ve kalitenin bir araya gelmesiyle, mobil iletişimin sınırlarını genişlettik. Bugün, 4.5G baz istasyonlarımızın yüzde 70'i fiberle bağlanmış durumda ve bu oran, üstün bir 4.5G deneyimi için önemli bir ölçüt.  Korea Telecom ile bir anlaşma imzaladık ve 1 Nisan itibariyle "GİGA 4.5G" teknolojisiyle, bugüne kadar mobil cihazlarda erişilmiş en yüksek hızı sunmaya başladık. Yakınsamaya mükemmel bir örnek olan bu teknoloji, Wi-Fi ve "Fiber gücünde 4.5G"yi bir araya getirerek, veri transferlerinde 1 gigabit hızı mümkün kılıyor. Türkiye'nin ilk ve tek tam entegre operatörü olarak, güçlü sonuçlar elde ederken, pek çok ilke de imza attık. Bu yolda değerli müşterilerimize ayrıcalıklı hizmetler sunmaya ve lider pozisyonumuzu her geçen gün daha da güçlendirmeye devam edeceğiz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Demekki milleti soyarak rekor seviyede gelir sağlanabiliyor. Bu ülkede dürüst çalışmak değil, bu ahlaksızlar gibi onu bunu soymak gerekiyor demekki.

10 yıl öncenin teknolojisini bu kadar yüksek fiyata satarsan tabi büyürsün.

Reklamında ronaldo yu oynatmayıp daha çok yere fiber ve 4.5g yi getirseydi daha iyi olurdu. Telefonum 4.5g de 1 çizgi çekiyor şarjım daha çabuk bitiyor. 60 tl ye 24 mbps 50 akk veriyor. Başka ülkede 46 tl ye(tl ye çevirilmişi) 4.5 g sınırsız akk siz internet veriyorlar telefonda tt 60 tl ye 6 gb 4.5g internet veriyor aşarsan 5 tl alıyor. Daha sonra her 500 mb aşımında 5 tl alıyor. Bu kadar kazıklayan firma görmedim. Btk şu akk işine el atması lazım.

Neyin rekoru kesilen internet hattının rekorumu zar zor video izleyebildiğimiz 3 mb hızın rekorumu

yaptığı tek faaliyet reklam, hizmet sıfır... 2000li yıllardan beri adsl kullanıyoruz ne kadar geliştiği belli..

kalitesiz hizmet müşteriyi kaz gibi yolmada rekor kırmıştır kesin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost