Türk Telekom IPTV ihalesinde mutlu son

TV, bilgisayar, DVD ve telefonu tek platformda birleştiren IPTV için açılan ihale sonuçlandı.

Türk Telekom IPTV ihalesinde mutlu son
Türk Telekom'un IPTV ihalesi sonuçlandı.

Televizyon izleme alışkanlığını tümüyle değiştirecek ve TV, bilgisayar, DVD/VOD ve telefonu tek bir platformda birleştiren IPTV, Türk Telekom ile Türk tüketicilerine ulaşacak. IPTV altyapısı için Türk Telekom tarafından açılan projenin ihalesini Amerikalı SeaChange International Inc. firması liderliğindeki iş ortaklığı kazandı.

Tüm dünyada iletişim teknolojisinde yeni bir çağ açan IPTV altyapısının Türkiye'ye kurulması için Türk Telekom'un hazırlıkları hızla devam ediyor. Sistemin altyapısını oluşturmak için düzenlenen ve dünyanın önde gelen şirketlerinin katıldığı ihaleyi Amerikalı SeaChange firması kazandı. SeaChange, söz konusu IPTV platformunu orta vadede, bir Türk Telekom şirketi olan Argela ile geliştirecek.

Amerikan kökenli ve Amerikan borsasına (NASDAQ) kote bir teknoloji firması olan SeaChange, özellikle İsteğe Bağlı İçerik Yayını (VoD) alanında uzman bir kuruluş olak tanınıyor. Dünya üzerinde yaklaşık 40.000.000 (kırk milyon) kablo-TV müşterisine VOD altyapısı sağlayan SeaChange, Türkiye'de de IPTV altyapısının tamamlanması için önderlik yapacak.

Öte yandan Argela, projede önemli bir rol üstleniyor. Bu çalışmada SeaChange firmasının bir alt yüklenicisi olarak görev yapacak olan Argela, SeaChange ile geliştirmekte olduğu yeni nesil Middleware Platformu ile projenin hayata geçmesine önemli katkılar sağlayacak. 2008 yılı sonunda hizmete sunulması planlanan IPTV ürününün önemli bir parçası, Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilecek. Argela'nın bu projede sorumlu olacağı "Middleware Platformu" IPTV abonelerinin, TV yayınlarını Internet üzerinden izleyecekleri, istedikleri filmleri kiralayabilecekleri, oyun, bankacılık, video konferans gibi interaktif işlemler ve daha birçok uygulamaları kullanabilecekleri ortamı sağlayacak. SeaChange ise geliştirilecek bu middleware'in entegrasyonundan sorumlu olacak.

Başlangıçta 1 milyon abone

Türk Telekom'dan yapılan açıklama, ilk aşamada 1 milyon kullanıcıya hizmet verileceği yönünde.

Ayrıca Argela ve SeaChange, Türk Telekom IPTV projesi ile başlayan birlikteliklerini, daha kapsamlı ve uzun vadeli bir Ortak Girişim anlaşması ile genişlettiler. Bu sayede her iki firma deneyim ve pazarlarını uluslararası platformda paylaşacak güçbirliğini oluşturmuş oldular. Bu çerçevede Türk Telekom için kurulacak IPTV platformunun dünya pazarına açılması hedefleniyor.

Kurulacak IPTV altyapısı; TV Yayını, isteğe bağlı içerik yayını (VoD, MoD), kişisel içerik kaydı (nPVR), canlı yayını durdurma (PLTV), gecikmeli yayın izleme (TSTV, Catch-up TV, TVoD), izle ve öde (PPV) gibi hizmetlerin yanı sıra, internet, oyun, sohbet, anında mesajlaşma, SMS, e-posta, çevrimiçi oylama gibi interaktif servisler, görüntülü iletişim (Video Konferans, Video Phone), içerik barındırma, reklam ekleme, kişiselleştirilmiş reklam ve ebeveyn kontrolü hizmetlerini vermeye uygun şekilde oluşturulacak.

İlk aşamada 1 milyon müşteri kapasitesi ile kurulacak altyapı, talebe bağlı olarak genişlemeye müsait olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Türk Telekom kedi olalı bi fare tuttu sonunda çok şükür

Allah bilir nasıl kazık fiyattan verecekler bu iptv'yi..

bi mucize olsa da şu telekomdan kurtulsak. hergün hayal kuruyorum bize daha iyi fiyatlarla daha iyi hizmet verecek bi şirket olsa diye.

Haydi hayırlısı...

NET GAZ YAKIYOR BU BENZİNLİDİR

artık sabit ücreti 100 ytl olur herhalde o kadarpara alıyor ama işçilerine günün sartlarına göre maaş vermiyolar

ıptv hizmet olarak değil yeni bir kazıklama yöntemi olarak geliyor

IPTV Uygulamaya Konulsunda Millet Kazık nedir Örensinler...!

baryu yazmış:
Türk Telekom kedi olalı bi fare tuttu sonunda çok şükür

Sorun T. Telekom'un altyapısı değil ki, fiyatları. Altyapı çoğu ülkeye göre çok daha iyi ama fiyatları biraz "kazık".

"M3ric" sanırım sen yurtdışından (hatta uzaydan) filan yazıyorsun alt yapısı sorun değil demişsin mesafe şartları yeterli olduğu halde en adi bakır kablolar kullanıldığı için 4 mbit adsl çalışmadığı, kaç kişinin 2 mbit hıza indirildiğini, 3g ihalesinin (3g de bir altyapıdır) kaç kere iptal edildiğini, DNS server lerin zırt bırt göçtüğü, müşteri hizmetlerini aradığınızda "Şu an sistemimizin çalışmadığından dolayı hizmet veremiyoruz" dediğini, bir paylaşım sitesi olan rapidsharenin bile internet çıkışının (With !!230!! Gigabit/s of Internet connectivity) ve KOCA ÜLKE nin çıkışının 157 gb olduğu, internetin yoğun olarak kullanıldığı saatlerde 50-60 kb geçmeyen download hızlarına karşılık ülke çıkışının YETERLİ DENİLDİĞİ, pingler, kopmalar, yasaklar ve daha sayamadığım birçok şey... VDSL2 2008 başı gibi gelecekti hani nerde ? Yetkililer CEVAP ... ?

bulgaristanda aynı sistem adsl telefon tv 45 ytl aylık.bizim burda kesin 100 ytl lur adsl sadece 30 ytl ülkemizde ve hızıa bulgaristandakinden daha düşük umarım bu işlemi yaparlarken adsl hızını ve fiyatınıda ayarlarlar,

IPTV ,telekomun o eşsiz altyapısıyla, sunduğu müthiş hizmetiyle ve de mükemmel fiyatlarıyla birleşince düşünemiyorum!!! Hey Allah'ım yav.

bune yaman saçmalıktır,"ttnet" önce alt yapısını geliştirsin.Bakır kablolarla bu millete daha kaç yıl düşük hız vermeyi planlıyolar..Her ay sabit ücret palavrasıyla milyarlarca dolar toplanıyor yapsınlar ya heryere fiberoptik.Sallamaya gelince kolaydı öle.Ama suç bizde elaleme neden satarsın can damarlarından birini...

abone olursam ....

Evet Bencede bu çok mühim değil diğer ülkelerde bağlantı hızları yüksek ve uygun fiyatken nedir bu

önce insan gibi internet hizmeti verin artistlik şöyle geride dursun biraz. iptv miş. hey Allahım yaaa. ayranı yok içmeye tahteravanla gider.....

8 mb diyo 4 mb ti zor veriyo ıptv neyinize

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir