Türkçe Siri, iOS 8.3 beta'da ortaya çıktı!

iOS 8.3'ün son beta sürümü, beklediğimiz yeniliğin gerçeğe dönüşmek üzere olduğunu gösteriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Türkçe Siri, iOS 8.3 beta'da ortaya çıktı!

Apple'ın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü iOS 8.3'ün en son beta sürümünde ilginizi çekebilecek bir yenilik ortaya çıktı: Yeni beta'daki Siri, Türkçe desteğiyle geliyor.

iOS 8.3 ve OS X 10.10.3'ün test edilen en son beta sürümleri, bazı emojilerde görünen insan yüzlerinin tonlarını değiştirmeye izin veriyor. Son sürümde bayrak simgelerinin sayısı da artırılmış. Saat simgesini gördüğünüz yerlerde ise artık bir Apple Watch, telefon simgesinin yerine bir iPhone 6 simgesi görüyorsunuz.

Beta'nın bizim için en önemli yeniliği ise Apple'ın dijital asistanı Siri'ye Türkçe desteğini getirmesi. Türkiye'deki iPhone kullanıcıları, Siri'yi şimdiye kadar ancak İngilizce olarak kullanabiliyorlardı. Ancak bu güncellemeyle birlikte Siri, Türkçe komutlarınızı anlayabilecek ve onlara Türkçe cevaplar verebilecek.

Artık Portekizce ve Rusça da konuşabilen Siri'nin yeni dillerle nasıl çalıştığını görmeniz için biraz beklemeniz gerekecek, çünkü henüz iOS 8.2 bile yayınlanmış değil. Tabi biraz risk alıp, beta programına kaydolup iOS 8.3 beta 2'yi ve Türkçe Siri'yi denemeniz mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Android kullanıcıları için CEYD-A kullanabilirsiniz. Google marketten indirilebilir.

@24 Şub 2015 10:50 peki :))....

@24 Şub 2015 10:50 CEyda ismi yakışmamış android için, kezban ismi daha iyi giderdi android için :))

peki bizi zekim mürende duyabilecekmi

kurdum çalışmıyor üzgünüz şuan hizmet veremiyorum diyor

@24 Şub 2015 12:57 Telefonunuzu sıfırladıktan sonra Türkçe siri'yi kullanmaya başlayabileceksiniz.

Cortana kadar yetenekli degil daha bebe :) emekliyor.

bu konuda da öncü apple. teşekkürler..

Üzgünüm hatasını alanlar (sanırım herkes), geri yükleyerek yani fabrika ayarlarına alarak kurum yapması gerekiyor. Siri komutları anlıyor güzel fakat sesi ingilizceye nazaran daha kötü. Umarım geliştirilir

ios 5 i özledim

Bi Cortana değil ahaha. Olamaz da zaten. Cortana muhabbet ediyor, şakalaşıyor, her şeyi anlıyor, dalga geçiyor, sinirleniyor, duygulanıyor, şaka yapıyor, teselli ediyor. Siri'nin ise Nokia Symbian'daki sesli komuttan farkı yok. Kullanmış olan varsa hatırlar.

@24 Şub 2015 17:46 Cortana'yla aşk yaşıyor gibisin

Lumia da kullandıp iphone de. Lumia sesli asistan konusunda çok daha ilerde. Cortana mantıklı ve duygu içeren cevaplar veriyor. Sinirleniyor, mutlu oluyor, kararsız kalıyor vs vs. Siri biraz robot gibi onun yanında. Cortana daha ileride şuan.

adamın biri yüklemiş ios 8.3 beta 2 yi türkçe siri aktif.. adam hey siri demiş, kayseri anlamış :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play