Turkcell 4.5G'de 1200 Mbps hıza ulaştı.

Türkiye'de 5 taşıyıcı birleştirme teknolojisini Turkcell test etti.

5G'nin kapısı aralandı

1 Nisan 2016 itibariyle Turkcell'lilere 375 Mbps'e varan hızlarda 4.5G hizmetini sunmaya hazırlanan Turkcell, sonrası için de hazırlıklarına devam ediyor. Türkiye'de 4.5G'de 5 taşıyıcıyı birleştiren Turkcell, 1200 Mbps hıza ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Standartlara uyumlu ticari şebeke ürünleri kullanılarak yapılan bu test sonucunda ulaşılan hızı Turkcell'liler 2017 yılında kullanmaya başlayabilecek.

Turkcell'in Küçükyalı'daki merkezinde düzenlediği basın toplantısında kırılan hız rekoru sırasında 4.5G ihalesinde alınan 79.8 MHz frekans kullanıldı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, "4.5G ihalesinde doğru strateji ile aldığımız frekansların önemi burada ortaya çıkıyor" dedi.

4.5G İhalesi'nde (IMT-A Uluslararası Mobil Telekomünikasyon Yetkilendirmesi İhalesi) en fazla frekansı alan Turkcell, Türkiye'de 5 taşıyıcı birleştirilerek gerçekleştirdiği ilk 4.5G testinde 1200 Mbps hıza ulaşarak rekor kırdı. Turkcell'in sahip olduğu frekansların kullanıldığı testte, Huawei'nin geliştirdiği yeni teknoloji, Türkiye'de ilk defa başarılı bir şekilde test edildi. Turkcell'in Küçükyalı'daki merkezinde yapılan test sırasında ulaşılan 4.5G hızının piyasadaki en güncel akıllı telefonların desteklediği maksimum hızın 4 katından daha yüksek olması dikkat çekti.

Kuruöz: "Turkcell en hızlı olmaya devam edecek"

4.5G'de Türkiye'de ilk defa 5 taşıyıcı birleştirme teknolojisi ile 1000 Mbps hızların aşıldığı testin ardından konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, "4.5G ihalesinin ardından, aldığımız frekanslar ile önümüzdeki yıllarda cep telefonunda 1000 Mbps'in üzeri hızlara sunmaya başlayacağımızı söylemiştik. Bugün burada bunun Türkiye'deki ilk, dünyadaki ise ilk testlerinden birisini başarı ile gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Ulaştığımız rekor hız sadece 4.5G'nin en hızlısı değil, 5G'nin öncüsü olduğumuzu göstermesi açısından da oldukça önemli. 4.5G'de en fazla frekansı almış olmamız hem önümüzdeki dönemde bize çok esnek bir oyun alanı sunacak hem de rakiplerimize göre hep daha yüksek mobil internet hızlarını sunabilmemizi sağlayacak önemli bir araç olacak." dedi.

"375 Mbps ile başlayacağız, 1000 Mbps üzeri hızlarla devam edeceğiz"

Gelecekte çoklu taşıyıcı birleştirme teknolojisinin frekansların etkin kullanımında çok önemli bir özellik olduğunu sözlerine ekleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Kuruöz konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kullanılacak frekans miktarı ne kadar fazla olursa sunalacak hız da o kadar yüksek olacak. 1 Nisan'da 4.5G'yi 3 taşıyıcıyı birleştirerek 375 Mbps'lere varan hızlarda sunabilen tek oyuncu olacağız. Sonrasında 5 taşıyıcı ile 1000 Mbps üzeri hızları sunabilen yine ilk oyuncu Turkcell olacak. Bugün buradaki testte kullandığımız spektrum genişliği rakiplerimizin elinde yok. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok da uzak olmayan bir gelecekte ise çok daha fazla sayıda frekansı, çok daha gelişmiş teknolojiler ile birleştirerek daha efektif kullanmaya başlayacağız. Bu yolculuğun sonu 5G'ye çıkacak."

Turkcell 1000 Mbps üzeri hızlara nasıl ulaştı?

Türkiye'nin Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi (Carrier Aggregation) kullanılarak 5 taşıyıcılı internet teknolojisi ile yapılan ilk test kapsamında, Turkcell 4.5G ihalesinde aldığı yeni frekanlarla beraber 1800 MHz bandından 29.8 MHz (20 MHz + 9.8 MHz), 2100 MHz bandından 30 MHz (20 MHz + 10 MHz) ve 2600 MHz bandından 20 MHz olmak üzere toplamda 79.8 MHz frekans kullanıldı. 4.5G'de yüksek hız ve kapasite sunmak için en fazla tercih edilecek olan bantların kullanıldığı test sonucunda elde edilen 1000 Mbps üzeri hızların 2016 yılı sonu itibariyle Turkcell şebekesinde desteklenmeye başlanacağı açıklanırken, bu teknolojiyi destekleyen ilk akıllı cihazların ise 2017 yılı ortasına doğru satışa sunulacağını tahmin ediliyor. Böylece Turkcell'liler bugün 63.3 Mbps'ye varan 3G hızına göre yakın gelecekte 19 kata kadar daha hızlı mobil interneti kullanmaya başlayacaklar.

Akıllı cihazların 4.5G'yi desteklemesi gerekiyor

Kullanıcılar 4.5G'de, kullandıkları akıllı cihazların desteklediği maksimum hız limiti kadar yüksek hızları görebilecekler. Bu durumun altını çizen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, "Biz de terminal tarafında desteklenen en yüksek hızları altyapı tarafında da destekleyeceğiz ve terminal tarafındaki gelişmelere paralel olarak 4.5G altyapımızı da sürekli geliştireceğiz. Amacımız sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en güçlü 4.5G altyapılarından birisini Türkiye'de hayata geçirmek" dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

50 GB AKK İle mükemmel sonuçlar doğurur. Superonline kullanısıyım, fiber altyapı yok 16 Megabit alıyorum.. Ama 50 GB AKK Sağolsun ilk haftada bitiyor, sürekli film izleyen biriyim mecburen gittiğim AVM lerin veya başka yerlerin hızlı internetinden torrent ile indirip evde izliyorum ama sorsanız 16 Megabit internetim var..

375 Mbps ultra hızlı 10gb kotalı fahiş fiyatlı net ceppte gine sadece reklamlarda şov yapacaklar kulanıcıya bişey yok yokk kotası yokk aknsi derken bize yaratmazlar 3g kladıkta ne oldu daha doğrusu kullandırmadılar. adam şimdi youtube girecek z5 premiumla 4k video izleyecek 3.5 video 600mb 17videoda hop 10gb bitti gitti, pc ye bağlasa steamdan bi oyunalsa indiremeyecek niye oyun 60gb zaten pingler yüzünden oynayamazda .... asıl olan internete özgür limitsiz giremezken, vekil olan özgür limitsiz.

turkcell in tuzu kuru :) ucuz paketler sunsalarda kullansak sanki baz istasyonunu eve götürecegiz

ben turkcell de ookla spped test ile yaptığım testler için söylüyorum o dediği hızlara "3g için 63 mbs" görmedim. gören varsa yazsın buraya.

@25 Aralık 2015 10:03 43 u gördüm ama bugün 300kb rezillik bugüne has 10 mb oyun kurayım dedim tele 56dk dedi kapattım halen düzelmedi.

@25 Aralık 2015 10:03 maksimum 32 gördüm ben.

Bu kadar çok övündüğümüz internet son zamanlarda beş para etmez size verdiğim para kesinlikle helal etmiyorum

bugün ankaranın göbeğinde 3g hızı yerlerde kb indiriyoruz resmen.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play