Turkcell'den ceplere sihirli dokunuş!

Turkcell, SIM kartlarla ilgili yenilikçi bir yazılım geliştirerek bir ilke imza attı. İşte detaylar

Turkcell'den cep telefonlarına sihirli dokunuş
Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı

Turkcell Teknoloji, sıradan cep telefonlarının içindeki SIM karta ilişkin bir yazılım geliştirdi. Dünyada bir ilki gerçekleştirerek SIM kartlara güvenli bir şekilde birden fazla kredi kartı uygulamasının yüklenebilmesini sağladı.

Dünya klasmanında yazılım geliştirmeyi en önemli odağı haline getiren Turkcell Teknoloji, yazılım alanında dünyada ilkleri hayata geçirmeye devam ediyor. NFC (Yakın Alan İletişim) teknolojileri konusunda Türkiye ve dünyadaki potansiyeli yıllar öncesinden fark eden Turkcell Teknoloji; başta Turkcell olmak üzere tüm finansal ve ticari kuruluşların, yerel yönetimlerin ve kamunun kullanabileceği bir teknolojik altyapı geliştirdi.

Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı, üretilen NFC Gateway (Yakın Alan İletişimleri Geçidi) çözümü hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: "Tüm dünya, mobil ödeme uygulamalarını hayata geçirmek için kredi kartını telefonla birleştirmenin yollarını aradı. İlk uygulamalarda kredi kartı bilgileri telefonların kendi üzerinde veya hafıza kartları üzerinde tutulmaya çalışılsa da bu çözümlerin hiçbiri standart haline dönüşemedi ve güvenliği hep sorgulandı. Yazılım mühendislerimiz bu noktada devreye girerek yine dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve tek bir SIM karta güvenli bir şekilde birden fazla kredi kartı uygulamasının yüklenebilmesini sağladı. Böylece sadece cep telefonu taşıyarak her türlü kredi kartı ödemesi yapılabilir hale getirdi."

Bilgiler, operatör dahil herkesten gizleniyor

Turkcell Teknoloji'nin SIM kartlar üzerindeki uzmanlığının bu çözümün üretilmesindeki önemine değinen İncedayı,"Bilindiği gibi tüm SIM kartları parmak izi gibi kişiye özeldir. SIM kartları, kullanıcı bilgilerini, gönderilen mesaj ve konuşmaları şifreleyerek kullanıcıyla dış dünya arasında bir güvenlik duvarı oluşturuyor. Turkcell Teknoloji olarak, birden fazla bankanın kredi kartı bilgilerini aynı SIM kart üstünde güvenli ve şifreli bir alana yerleştirerek hem bu bilgilerin daima kullanıcıların yanıbaşında olmasını hem de cep telefonu numarasıyla eşleşmesini sağladık" dedi.

Hayata geçirilen sistemin bir diğer başarısı da bilgilerin operatör dahil herkesten gizlenmesinde yatıyor: Turkcell Teknoloji'nin geliştirdiği sistem sayesinde kredi kartı bilgileri, SIM kartın sahibi GSM operatörü tarafından dahi görülemiyor, sadece alışveriş sonrasında banka tarafından onaylanabiliyor. Bir başka deyişle SIM kartlar, kredi kartının üstündeki minik çiplerin işlevini üstleniyor. Bu altyapı sadece kredi kartlarının SIM kartı üzerine taşınmasıyla sınırlı olmayıp cebimizde bulunan tüm plastik kartların (loyalty ve benzeri) ve akıllı çipler üzerinden verilen bilet, kupon, taşımacılık, kimlik, güvenli erişim fonksiyonlarının, e-kent ve e-devlet uygulamalarının SIM kart üzerinden güvenli bir şekilde verilmesine olanak sağlamaktadır.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

böyle yeniliklere öncülük etmemiz güzel, umut verici

benim kredi kartım yok ama yine de güzel bir şey :)

helal olsun...
kardesh ulke olarak Turkiye GSM operotorunun basharsindan dolayi bi hayli qururlandik...
Umarim yakinen bizlerde boyle bi sistemle tanishiriz

Bugün 15:27
aman aybalam siz türkcellin fiyatlarını bilmeyersinez herhalde...

Baştaki ziyaretçi! Gururunu kırmak istemem ama; sen konuştuğun dilin değerini azaltma, biz de sen ve senin gibilerin konuşma şeklini düzeltebildik diye gururumuzu okşayalım. Dil fakiri

Bu işi israilli bir firma zaten yapmıyor muydu. Japonyada uzun süredir Amerikada bir süredir kullanılıyor diye biliyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost