Turkcell'e büyük şok!

BTK'nın aldığı karar GSM operatörünü şok etti: Turkcell müşteriden aldığı fazla parayı geri ödeyecek

Turkcell'e büyük şok!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, "Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'nin, abonelerine kurum tarafından belirlenen azami fiyat sınırlarının üzerinde tarife uygulaması nedeniyle, imtiyaz sözleşmesinin 13. maddesini, 5809 sayılı kanunun ilgili hükümlerini, GSM azami fiyat çizelgelerinin belirlenmesine ilişkin Kurul kararları hükümlerini ihlal ettiğinin tespit edildiğine" karar verdi.

Kurul, söz konusu uygulamadan dolayı abonelerden fazladan alınan konuşma tutarlarının iade edilmesine ve şirkete soruşturma açılmasına karar verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) internet sitesinde yer alan Kurul kararı şöyle:

"15 Ekim 2009 tarih ve 2009/İK–07/515 sayılı Kurul kararı ile "Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'nin, abonelerine Kurum tarafından belirlenen azami fiyat sınırlarının üzerinde tarife uygulaması nedeniyle, Kurumumuzla imzalamış olduğu imtiyaz sözleşmesinin 13'üncü maddesini, 5809 sayılı kanunun ilgili hükümlerini, GSM azami fiyat çizelgelerinin belirlenmesine ilişkin 25 Mart 2009 tarih ve 2009/DK-07/151 sayılı kurul kararı ile 25 Mart 2009 tarih ve 2009/DK-07/149 sayılı kurul kararı hükümlerini ihlal ettiği tespit edilmiştir."

Peki bu karardan sonra neler olacak?

Karar şöyle devam ediyor:

"-Söz konusu uygulamadan dolayı abonelerden fazladan alınan konuşma tutarlarının iş bu kurul kararının ilgili işletmeciye tebliğinden itibaren en geç 1 ay içerisinde abonelere iade edilmesi,

-Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'ye Telekomünikasyon Kurumunun Denetim Çalışmalarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13'üncü maddesi çerçevesinde soruşturma açılması, söz konusu soruşturmayı yürütmek üzere ilgili birim olarak Tarifeler Dairesi Başkanlığı'nın görevlendirilmesi,

-Soruşturma sonucunun, Kurul kararına dönüşmesi süresi boyunca söz konusu ihlale ilişkin olarak ihlalin boyutu, süresi, abonelik türleri, elde edilen haksız kazanç, etkilenen abone sayısı gibi hususlar dahil soruşturma sürecinde değerlendirilecek her türlü bilgi ve belgenin Turkcell İletişim A.Ş tarafından saklanması,

-İş bu Kurul kararının kurum internet sitesinde yayımlanması ve ilgili işletmeciye bildirilmesi hususlarına karar verilmiştir."

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

Turkcell'in diğerlerinden farkıııııı,
tahsilattaki hız farkı heyyy, tahsilattaki hız farkı woynnn.
Sen şimdi bittin hido:)

herkes kârını düsünücek elbet ama buna karsi koyanda cıkıyor herzaman :) denge bu

Mevzuu bahis olan şirket türkcell ise bu habere şaşırmamak gerekir. Yalnız avea da türkcell den farkılı değil ancak nede olsa o devletin arkasında olduğu şirket olduğundan ona göz yumuluyor. Vodefonu kullanmadığımdan uygulamalarını bilmiyorum. Yazık bu millete türkcell, avea türk telekom derken halkı söğüçlemeyen şirket yok. Ne zaman arı ile namusu ile çalışan şirketlerimiz yöneticilerimiz olacak.

Son aylık 35 TL 1200 dk. dönekliği hariçtir herhalde....

olacağı buydu zaten, en çok soyan operatör.

a-aaaaa...!!!

müşteri hizmetlerini aradığınızda sıcacık, yumul yumul konuşan hatunları unutuyorsunuz, sanırım bu fazladan alınan paralar verdikleri bu muhabbet hizmeti için olmasın?

INTEL PC WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

35 liraya 1200 dk dediler sonra döneklik yapıp tarifeyi değiştirdiler 500 er dk. dan 1500 dk yaptılar ve her ne hikmetse paketdeki dk bittiğinde diğerler yönler 24kr. ama turkcell i aradığında dakikası 64 kr. aradaki farka bakın. turkcell kullanıyosunuz turkcelli birini aradığınızda daha çok ödüyosunuz şu kurnazlığa bakın. tabii nede olsa en çok abone onlarda bunuda istedikleri gibi kullanıyolar. beter olsunlar daha yüksek cezalar alsınlar

O kadar reklamın parası nereden çıkacak? Yazının her satırın da, soyulmanın verdiği limon ferahlığını taaaa iliklerime kadar hissettim!!!

yeter artık bu memlekette bir tane yürekli adam varsa, bu Turkcell'in Türk hakkından çaldığı paraların hesabını sormalı. Hakkım haram olsun.

turkcellin cekim gücü türkcell kazık gücü :)

BTK, BTK olalı ilk defa düzgün bir karar verdi :)

Turkcell 3G: Cebinizdeki para anında hortumlanır :).

Görünen köy klavuz istemez.Turkcell böyle bir cezayı hak ediyordu.TurkTelekom dan sonra faiş fiyata telekomünikasyon hizmeti sunan ikinci büyük firma özelliği taşımakta,böyle bir cezayı TurkTelekomda hak ediyor ama sanırım öyle birşeyin olması için bazı şeylerin değişmesi lazım.

e peki ne kadar geri ödeyecek? nasıl ödeyecek?
geri ödemesi gereken paraları bedava dakika olarak verecekse kafa atarım!

sonunda olacağı bu oh olsun beter olsun

En iyi olmanız en kazıkçı olmanızı gerektirmez.İyi olmuş az bile

e noldu şimdi herkez para iadesi alacakmı nasıl olacak bilen varmı.

buda türk olmayan turkcell e kapak olsun

Bir de azami fiyat sınırlaması ne kadar onu bir öğrensek de kime ne kadar kazanç sağlayacak ortaya çıksa...

türkcell kuruldugundan beri aldıgı fazla paraları geri ödemesi lazım

eksik karar olmuş

kasıkla geri verdiğni kepçe ile almasını bilir Turkcell. Bu da artık bir ders olur; islerini kılıfına uydurmadaki eksiklerini kapatırlar.

Birçok turkcell abonesi sırf telefonları çalıların arasında da çekiyor diye fazla fazla para veriyorlardı. Ne diyeyim alan memnun satan memnun. Turkcell'e yazık olmuş, çünkü yaptığı tek şey duruverenden fazla almaktı.

Baya memnun oldum bu durumdan ilk kullanicilardan tutunda bugüne kadar hepsini ödesinler bunun öncesi sonrasimi var?

turkcell kasıkla verdıgını kepce ıle alır. demedi demeyin

3G icin A tipi lisansina verdigi parayi cikartiyor napsin adam. Pahali oldugu konusunda sonuna kadar haklisiniz ama gercekten hizmet kalitesibir o kadar guzel bana gore.

turkcell kurulduğundan beri böyle ki. Bizi böyle yolmasa New York borsasına da giremezdi..

Onlar varya onlar

bugün için en sevindigim haber oldu bu:xD

Yargıca söyleyin karara bu limonuda eklesin kurumun web sitesine koyması için

ee hani nasıl alacağız parayı turkcell faturadanmı kesecek nedir olay ?

ay yazık Turkcell e yaa, oysa o bizim bizi sevdiklerimize bağlayan biricik gsm operatörümüz. yolacak tabii hakkıdır, o kadar hizmet verio, zaten bu ülkede kim kimi yolmuoki. ne yani Turkcell in başı kel mi?

inşallah bu haber unutulup gitmez de bizde paramızı geri alırız...

2009 yılı başından itibaren türksat 3c uydusunun fırlatılmasıyla beraber türkiyede hizmet veren turkcell avea vodafone gsm firmaları aralarında ciddi bir kampanyaya girdiler, sonuç olarak turkcell yıllardır abonelerini kontörlü hat diye fatuları hat diye kampanya adı altında kazıklamaktan yalan beyan vermekten abone kaybetmekten batmak üzere 2009 ocak ayı başından itibaren türkcell hakkında abonelerinden o kadar şikayet varki turkcell kullananlar vodafone veya avea gsm firmalarına geçmişler yıllardır turkcellin kazıkladığı yeter artık, bende turkcell kullanıcısıydım 3 ayda normal konuşmama rağmen 800TL fatura geldi konuştum olmadı mahkemelik oldum kazandım ve ceza yediler, bundan sonra turkcell'mi lanet olsun böyle gsm firmasına.

üzüldüm ama.. ben turkcellfanıyım seviyorum turkceli çalsın çırpsın (:

gsm operatörlerinin kendi uyduları var zaten

türksat'ın uydusunu kullanmıyorlar. okadar aciz durumda degillder

""gsm operatörlerinin kendi uyduları var zaten

türksat'ın uydusunu kullanmıyorlar. okadar aciz durumda degillder""

birader uçmuşsun sen...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
ay yazık Turkcell e yaa, oysa o bizim bizi sevdiklerimize bağlayan biricik gsm operatörümüz. yolacak tabii hakkıdır, o kadar hizmet verio, zaten bu ülkede kim kimi yolmuoki. ne yani Turkcell in başı kel mi?
Dün 01:09
sen galiba kazıklanmaya alışmıssın

Bende yıllardır Turkcell kullandım. Bu tür olaylardan dolayı vodafone a geçtim. Vodefona da aynısını yaparsa aveaya geçeceğim

o tavuk varya o tavuk hep onun başının altından çıktı bunlar

"gsm operatörlerinin kendi uyduları var zaten
türksat'ın uydusunu kullanmıyorlar. okadar aciz durumda degillder
Dün 12:04
"
Türksat'ı Türkcellin uydusumu sanıyo ne :)

ilk çıktığında almıştım..! numaramdan dolayı değiştiremiyordum.
Bende yıllardır Turkcell kullandım. sonrasında kontörlü hatta geçiş yaptım yine sonuç alamadım kontürlerim fazla gitti. Bu tür olaylardan dolayı vodafone a geçtim.
Madurlardan biriside benim ama nereye baş vuracacağım bilemiyorum
bunun için zaman geçtimi..? vodafone geçmeme rağmen 1 ay sonra faturam gelmişti yazışmalar yapmama rağmen müşteri hizmetlerini aramama rağmen hiç bir sonuç alamamıştım ve bana sus payı olarak 100 kontür gönderdiler inşallah onlar bu bedelini ağır öder çünkü çok kişinin canını yaktılar, benden alınan paranın fazlası çıkar ve şu an vodafone geçmekle çok iyi yapmışım diyorum yarın birşey çıkarmı onuda bilemiyorum herkesin turkcellden kurtulsun başka hatlara geçsin diyorum A olur B olur ama ama bedelini ağır ödesinler

İlk Turkcell ile başladım.Reklamlarına aldanarak bir ara Avea ile kısa bir flörtüm oldu ama baktım şekli ve rengi farklı ama kazık, aynı kazık. Telsim olduğu zamanlar patronuna güven duyamadığım için hiç denememiştim bile.Ama Vodafone olunca sazan gibi üstüne atlayıp bunu da deneyeyim bakayım kazığı daha mı az acıtacak diye. Ne gezer,tam tersine... Uzun hikayedir. Sonunda çaresiz Turkcell'in kümesinde horozunu bekleyen tavuk misali olduğum yerde kalıverdim. Ev dışında, Kızılderililer gibi dumanla iletişim kuramayacağıma göre... Burada hepimiz operatörlerin kazığından yakınıyoruz da iletişim üzerinden, koyduğu fahiş vergiler nedeniyle, bizleri asıl tavuk yerine koyan aziz büyüklerimize de sesimizi nasıl duyurabiliriz, biraz da bunu konuşsak diyorum.

100 kontörün fiyatı avrupa ülkelerine tekabül edersek aglayacakgibi oluyo insan

turkcell linin gücü turkcell in kazık gücü :)

bende vodafona taşıdım hattımı. Sebepleri açık sürekli aynı dakikalarda konuşuyorum. sonra faturalar 300 350 400 gibi artmaya başlayınca aradım sordum aralarında 10 yada 15 dakika oynayan faturalar neden böyle diye. Açıklama getirebilen olmadı. :) vodafona taşıdım artık 75 lira ödüyorum ve aynı konuşuyorum hatta daha fazla :D ayda yılda bir kopuyor bazen hat tekrar arıyorum tam gaz devam :D
yemişim turkcell ini :) aklı olan zaten taşır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play