"Turkcell'in açıklaması doğru değil"

Turkcell'in duyurusunu yalanlayan önemli kuruluş, Türk Telekom'a adeta ateş püskürdü!

Turkcell'e şok iddia

Telekomcular Derneği, geçtiğimiz günlerde Turkcell'in "telekom sektörünün ilk çevrim içi bireysel alışveriş sitesi" olarak tanıttığı sitenin ilk olmadığını ve ilk sitenin Türk Telekom'a ait olduğunu iddia etti. Telekomcular Derneği, bu konuda Türk Telekom'u sessiz kalmakla ağır bir biçimde eleştirdi. Yapılan açıklamayı noktasına, virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz:

"Turkcell'den yapılan açıklamada, Türkiye'de telekom sektörünün ilk çevrim içi bireysel alışveriş sitesi olan www.turkcelmagaza.com adresi üzerinden TL yükleme, internet paketi yükleme, web mesaj gibi hizmetlerin yanında telefon, notebook ve tabletler, aksesuarlar ve VINN satışlarının da sunulduğu belirtildi.

Ajansların bu haberi geçmesinin üzerinden 3 gün geçti. Bu süre zarfında  Telekom'un, sektörde ilk sanal marketi Türk Telekom'un kurduğunu açıklamasını bekledik. Bir açıklama gelmedi.

Ve görev başa düştü. Türkiye'de Telekom sektörünün ilk sanal marketini Türkcell değil Türk Telekom kurdu. Türk Telekom'un 16.Haziran.2001 tarihinde faaliyete geçirdiği TT Market, Telekom sektörünün ilk sanal alışveriş sitesiydi. Bu site ilk kamu alışveriş sitesi olma özelliğini de taşıyordu. Telekart, bilişim kitapları, telefon makineleri, clip/clir cihazlarının satıldığı bu sanal market , altı ay gibi kısa bir sürede yatırım bedelini amorti etmişti. 2003 Yılından sonra yenilenmeyen sitenin faaliyeti, bildiğimiz kadarıyla 2008 yılında durduruldu. Kamu'nun kısıtlı imkanlarıyla kurulan bu sitenin daha sonra yenilenmemesi, kapsamının genişletilmemesi ve nihayet faaliyetinin durdurulması Türk Telekom yönetiminin bir eksikliği. Ama bu eksiklik, Turkcell'in açıklamasının doğru olmadığı gerçeğini değiştirmez."

"Kurumsal hafızası yok olmuş durumda"

Ama ne yazık ki, Türk Telekom'un kurumsal hafızası yok olmuş durumda. Kendi geçmişine sahip çıkamıyor. "Hayır, sektörün ilk bireysel alışveriş sitesini biz kurduk" diyemiyor.

Telekomcular Derneği olarak, bu vesile ile; Kamu Yönetiminde olmanın tüm kısıtlarına rağmen, 2001 Haziranında Kamu kuruluşlarının ve Telekom Sektörünün ilk Sanal mağazası olan TT Market'i kurmak için mesai mefhumu gözetmeden çalışan, mevzuatla cebelleşen, statükocu anlayışla boğuşan,  üst yönetimi ikna etmek için çabalayan ve sonuçta bir ilke imza atan o tarihteki Pazarlama Dairesindeki  ekibe teşekkürü borç biliyoruz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Madem ilk sanal market ise bizim niye haberimiz yok. Türk Telekom o kadar reklam yapıyor televizyonlarda bunu da duyursaymış ya.

@12 Tem 2012 18:23 duyurdular da, siz 11 yıl önce misket yuvarladığınız için kaçırmış olabilirsiniz.

Klasik turkcell işte herşeyde bir numarayız bla bla bla bla

tabi tabi iyice sallamışlar... artık aktif olmayan siteyide sayacağız... yok ya... uyuz telekom boşa ağlamasınlar...

@dabbe1 reklamda en aktif site denmiyor, ilk deniyor. hiç bir şeyin ilki sonsuza kadar sürmez, dünya'da bir kaç yıl daha vakit geçirirseniz bunu siz de anlayabilirsiniz.

Adamlar kendi hakkını aramıyor peşine düşmüyorsa bundan Telekomcular derneğine ne.. Anlayan beri gelsin..

Telekom ve ttneT İN SON ÇIRPINIŞLARI

İlk olsa ne olacak son olsa ne olacak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir