Turkcell ve Türkiye'de mobil iletişim

Vergiler, 3G'ye geçiş, rekabet ortamı ve fazlası... İşte Turkcell Genel Müdürü Ciliv'in açıklamaları.

Turkcell ve Türkiye'de mobil iletişim

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, dünyadaki örneklerine kıyasla Türkiye'de mobil iletişim sektöründeki vergilerin çok yüksek olduğunu söyledi.

Ciliv, AA muhabirinin sektöre ilişkin sorularını yanıtlarken, mobil iletişim sektöründe vergilerin makul ölçülerde olması gerektiğine işaret etti. ''Mobil iletişim sektöründe vergiler çok yüksek'' diye konuşan Ciliv, yüzde 18 KDV ve yüzde 25 ÖTV'nin sektörün gelişmesine negatif etkisi olduğunu ifade etti.

Türkiye'de 50 milyondan fazla kişide cep telefonu bulunduğuna dikkati çeken Ciliv, vergilerin düşürülmesiyle bütün vatandaşların iletişim masraflarının düşeceğini, bunun da hem sektör hem de ülke açısından faydalı olacağını belirtti.

Üçüncü nesil (3G)

Bir çok ülkenin hızla Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemine (3G) geçtiğini ve bu sistemin vatandaşlarının hayatını daha kolaylaştırdığını anlatan Süreyya Ciliv, önümüzdeki yıllarda en büyük fırsatların mobil geniş bant internet erişiminde olacağını vurguladı. Ciliv, şöyle konuştu: ''Türkiye'ye Üçüncü Nesil Mobil İletişimin bir önce gelmesi lazım. İnternet önemliyse, bunun Türkiye'ye gelmesi de çok önemli. Bu, Türkiye ve Türk insanı için de çok önemli. Bakanlar Kurulu'ndan konuyla ilgili ihalenin yapılması kararının çıkması lazım, ondan sonra hızla uygulamaya geçilebilir zaten.

Ben, 25 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum ki, önümüzdeki yıllardaki en büyük fırsatlar mobil geniş bantta, internet erişiminde olacak. Çünkü dünyada şimdiden bunun örnekleri var. Cep telefonu pazarının yüzde 40'ını elinde bulunduran Nokia bile bu fırsattan yararlanmak için yönünü değiştiriyor. 'Biz artık cep telefonu şirketi değiliz, biz artık internet ve multimedya şirketiyiz' diyor. Bu makinelere 'telefon' değil 'internet makinesi' diyorlar.

Artık bu cihazlar sayesinde 24 saat her yerde, her zaman internete, geniş banttan ulaşılabiliyor. Bu cihazlar, kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş olacak. Bilgileri size nerede olursanız olun, tam sizin istediğiniz gibi sunacak. Bölgesel servisler (Location Based Services) gibi çok zengin bir dünya var. Bu cihazlar bir çok soruya çok daha akıllı çözümler üretecek.''

İnternetin bir çok insana göre son yüz yılın en büyük buluşu olduğuna işaret eden Ciliv, internetin yaşam biçimlerini ve davranış kalıplarını değiştirebilecek gücü olduğunu kaydetti.

Mobil geniş bant

''Sanayi Devrimi'ni geç gerçekleştirmiş Türkiye'nin, şimdi bu potansiyeli çok iyi kullanması gerektiği'' uyarısında bulunan Ciliv sözlerine şöyle devam etti: ''Bugün dünyanın yüzde 70'i kablosuz mobil ortamda geniş bant internetten yararlanıyor. Sadece Japonya'nın yüzde 80'i bu şekilde. ABD ve Avrupa'da da öyle. Bizim mobil geniş bant internet pazarına bir an önce girmemiz çok önemli.

Dünyanın önde gelen sektör yöneticileri ile yaptığım görüşmelerde herkes, mobil geniş bant internet fırsatının dünyadaki en önemli pazar olduğunu söylüyor. Çünkü bilgisayar sektöründe devrim oluyor. Bilgisayarlar masa üstünden, diz üstüne dönüştü, şimdi cep bilgisayarlarına geçiliyor. O yüzden gelecekte herkesin önünde bir küçük bilgisayar olacak, aynı zamanda geniş banttan internete bağlı olacaklar. Bu önemli pazarı Türkiye'nin bir önce yakalaması lazım.''

Turkcell Genel Müdürü Ciliv, en önemli iş fırsatlarının teknoloji sektöründe olduğunu belirterek, ''Zira her 18 ayda bir, bilgisayarlar gücünü ikiye katlıyor, iletişim ikinci nesilden üçüncü nesile 75 kat hızlandığı için yepyeni uygulamalar, evvelden çözülmesi mümkün olmayan uygulamaların çözülmesi mümkün oluyor'' görüşünü dile getirdi.

Adil rekabet ortamı

Türkiye'nin "iletişim devrimi"nde başarılı olması ve bu süreci önde tamamlayabilmesi için fırsat eşitliğinin yaratılması gerektiğini vurgulayan Süreyya Ciliv, bu konuda sektörün halen sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Ciliv, şunları kaydetti: ''Sektörün teknoloji ekosisteminin gelişmesi için adil ve eşit şartların olması çok önemli. Finlandiya, kişi başına en fazla Ar-Ge üretilen ülkelerden bir tanesi ve İstanbul'un üçte biri kadar nüfusuyla Nokia gibi bir dünya devi, markası çıkarttı. Bunu nasıl sağladıklarını Finlandiyalı yöneticilere sorduğumuzda, 'Nokia'yı korumak yerine rekabetle yüz yüze bıraktıklarını, pazarın tüm şirketlerinin, teknolojilerinin gelmesine izin verdiklerini ve Nokia'nın bunlarla rekabet edebilir hale geldiğini' söylediler. O yüzden sektörü desteklemek için çok açık bir politikanın uygulanmasının uygun olduğunu düşünüyoruz.''

Ara bağlantı ücretleri

Türkiye'de SIM kart doygunluğunun yüzde 88 düzeyinde olduğunu belirten Turkcell Genel Müdürü Ciliv, bugün itibariyle kullanımda olan 62 milyon civarında SIM kart bulunduğunu da sözlerine ekledi. Ciliv, Turkcell'in bu kullanıcıları da kapsayan ara bağlantı ücretlerinin düşük olduğunun altını çizdi.

''Turkcell'in ara bağlantı ücretleri, AB'nin ara bağlantı ücretlerinin çok altında. Hatta AB'nin 2010 ara bağlantı ücretlerinin yüzde 38 altındayız'' diye konuşan Ciliv, ''Bunun yanı sıra başka operatörlerle de aramızda asimetri oranı yüzde 23. Başka şirketlerin verimsiz faaliyetleri yüzünden Turkcell, yüzde 23 dezavantajlı durumda, bunun da haklı olmadığını, en kısa sürede sıfırlanması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

Bilgi için:
Turkcell - 0212 283 35 65

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Cep kullanımı sabit telefonların önüne geçmek üzere diyebiliriz. Sadece iş alanında sabit telefonlar kullanılır hale gelmiş durumda, birde teknolojiye ayak uydurmakta direnen yaşlı ev kullanıcıları tarafından da kullanılmakta..:))

%18 ve kümülatif üzerinden %25 ötv ile vergi %47 gibi korkunç bir düzeye çıkıyor. bu gerçekten korkunç bir oran.
ödediğiniz ücretin yarısını vergi olarak verdiğinizi görünce, gerçekten nasıl bir ülkede yaşadığımızı diğerler ülkelerle çok rahat kıyaslıyoruz.
devlet sinekten yağ çıkarmaya çalışsın, olan bize oluyor. burada firmalarda çaresizler bir anlamda.

süreyya ciliv ise gerçek bir yazılım geliştiricisidir. zamanında kendi yazılım şirketini sattıktan sonra microsoft amerikaya geçmiş daha sonrasında turkcell e transfer olmuştur. çok zeki bir adam olduğuna hiç şüphem yok, teknoloji meraklısı, arge düşkünü bir insanın türkiyede bir şirkette olmasından çok hoşnutum.
teknoloji üreten insanları seviyorum.

Ağzı olan konuşuyo !!!

sayin cilive kesinlikle katiliyorum. vergi oranlari iletisim ve rekabetin önünde cok önemli bir engel. Gelecek de kesinlikle mobil internet ve multimedya iletisim, etkilesim ve eglencesinde.
ama sayin ciliv piyasadaki bir nevi tekel konumu itibariyle bu pastadan elde edecegi payi düsünerek konusuyor. Piyasa lideri olarak fiyatlarin ucuzlamasi icin en büyük görev aslinda kendilerine Türkcelle düsüyor. Piyasa lideri konumunun verdigi avantajla en pahali tarife kendilerinde. insanlar mecburen türkcell"e devam ediyorlar. Cünkü aradiklari numaralarin %80"i türkcell.
Ayrica sadece bu teknoljiyi kullanarak bizim türkiye olarak sicrama yapmamiz mümkün degil. Bu cihazlar ve teknoloji bize disardan geliyor. Düsünsenize bu sektöre harcanan ithalat raklarini. bizim Türkiye olarak bu gibi gelecegi olan alanlarda teknoloji üretmemiz ve kullanmamiz lazim.

Kendi teknolojinizi üretmediginiz sürece bu ülkeler icin bir cesit kisir döngü veya paradoks gibi. Teknolojiyi kullanmaz ve yayginlastirmazsaniz geri kalirsiniz. Ama bunu kendiniz gelistirip ürettirmeyip satin alarak kulanirsaniz ticaret dengeniz cok bozulur ve bagimli olursunuz. ithalat-ihracat aciginiz tahmin edemeyeceginiz karar artar. sadece pazar haline gelirsiniz. SAdece pazar olmamak , ayni zamanda da pazarlamak icin teknoloji gelistirmek gereklidir.

Birileri bu ülkenin gelişmesini istemiyor bu açık, net, ve diğerleri de buna engel olmak için kılını kıpırdatmıyor bu da açık ve net. Biz, farkında olmadan manasız yayınlarla, gerçek dışı bilgilerle beyinleri yıkanan, mitos bir tarihin ışığında, tembelliğe itilen, batının gelişebildiği kadar gelişmeye mahkum edilmeye çalışılan bir toplumuz. Açıkça söyleniyor, deniliyor ki; 17 Ağustos Depremi'nin yaralarını sarmak amacıyla geçici olarak yürürlüğe konulan bir vergi, kimse sesini çıkarmadığı için alınmaya devam ediliyor. Neyse boşuna yazıyorum :)

Turkcell ve Türkiye'de mobil kazık.Bu Turkcell degil miydi zamanında cepte rekabet yokken operatör içi bile dakikası 10 kontörden konuşturan.Ne bedava kontör ne bedava sms veren.Her smsi öğrenciye de iş adamına da 2 kontör olarak ücretlendiren.Ve daha sonra da bizim gibi kazlardan yolduğu paralarla New York borsasına giren.Ve sonra rekabet başlayınca fiyatları düşürmek zorunda kalan.Ne diye vergileri bahane ediyorsunuz

millet vergiler bizim cebimizden çıkıyor bi tek faturalı hatlarda onlar ödüyordu vergileri en son ama değdiğiniz gibi turkcell fiyatlarını daha aşşa çekmeli ki biz de faydalanalım doru düzgün

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir