Turkcell'den vergi yükü hakkında önemli çağrı

"İnternet'in hızla yaygınlaştırılması için ağır vergi yükü kaldırılmalı"

Turkcell'den vergi yükünün hafifletilmesi çağrısı

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "İnternet'in hızla yaygınlaştırılması için ağır vergi yükü ve yatırımların önündeki engeller kaldırılmalı" dedi.

Terzioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın hiçbir ülkesinde sektör üzerindeki vergi yükünün Türkiye'deki kadar yüksek olmadığını ve söz konusu vergilerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

İnternet'in yaygınlaşması ve ucuzlaması için KDV'ye ek olarak alınan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) ve her abonelikte alınan telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin kalkması gerektiğini vurgulayan Terzioğlu, "Bununla birlikte vergiler kadar önemli ve acilen çözüme kavuşturulması gereken diğer bir konu ise yatırımın önündeki regülatif ve hukuksal engellerdir" diye konuştu.

Terzioğlu, dünyanın hiçbir ülkesinde telekomünikasyon sektörü üzerindeki vergilerin Türkiye'deki kadar yüksek olmadığını savunarak, "Ülkemizde İnternet hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve ucuzlatılması için öncelikle sektörümüzdeki yatırımları olumsuz etkileyen birtakım mali ve regülatif engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Kamu hizmeti sayılabilecek İnternet hizmeti üzerinden alınan yüzde 18 KDV'ye ek olarak ÖİV alınıyor. ÖİV'nin ve her abonelikte alınan telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin kaldırılması, ucuz ve hızlı İnternet'e ulaşma açısından büyük önem taşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

"İhtilafların bir an önce çözülmesi gerekiyor"

Hazine payı ve benzeri mali yükümlülüklerle ilgili olarak işletmecilerle kamu kurumları arasında yaşanan ihtilafların acilen çözümlenmesi gerektiğinin altını çizen Terzioğlu, "Bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde, toplumun her kesimi tarafından bilgiye kolay erişim sağlanması hayati önem taşıyor. Turkcell olarak ülkemizin her köşesinde iletişim altyapılarının yaygınlaştırılması, müşterilerimizin mobil ve sabit İnternet'e erişiminin en hızlı ve en kolay şekilde sağlanması için büyük çaba harcıyoruz. Bu doğrultuda özellikle fiber altyapı yatırımları ile ilgili kazı izinlerinin kolaylaştırılması ve kazı maliyetlerinin azaltılması büyük önem taşıyor" görüşünü paylaştı.

Terzioğlu, Türkiye'nin 1 Nisan 2016 itibarıyla 4,5G'ye geçmeye hazırlandığını ve bununla ilgili altyapı çalışmalarının aralıksız sürdüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

"Mobil İnternet hizmetinin ülkemizin en ücra köşesine kadar götürülebilmesi için kurduğumuz baz istasyonlarından her gün artarak alınan Altyapı Telsiz Ücretleri yatırımları olumsuz yönde etkiliyor. Dünyada örneği olmayan ve adeta yatırımı cezalandıran bu uygulama bir an önce kaldırılmalı. Ayrıca ülkemizde yaygın kullanılan xDSL İnternet hizmetlerinin, daha makul koşullarda sunulabilmesi de mümkün. Bunun için xDSL pazarında toptan fiyatların azaltılması ve fiyatlandırma uygulamalarının tekrar düzenlenerek tüm işletmeciler için adil bir rekabet ortamının sağlanması gerekli."

"Sektör kaynakları yerli üretim, Ar-Ge ve 5G çalışmalarına yönlendirilmeli"

Terzioğlu, elektrik, su ve doğalgaz gibi anayasal bir hak olan iletişim hizmetlerinin yaygınlaşması ve toplumun her kesimine daha uygun koşullarda iletilebilmesi için belirlenecek mali ve düzenleyici politikaları gönülden desteklediklerini belirtti.

Terzioğlu, söz konusu politikalarla kamu hizmeti sayılabilecek İnternet hizmetinin yaygınlaştırılmasının önündeki her türlü yatırım engelinin aşılması gerektiğini vurguladı.

"Böylece artacak yatırım iştahının ve sektör kaynaklarının, yerli üretim, Ar-Ge ve 5G çalışmalarına yönlendirilmesi ve milli kaynakların etkin şekilde kullanılması hedeflenmelidir" diyen Terzioğlu, yalnızca Türkiye'de değil, dünyada da Türkiye'yi başarıyla temsil eden Turkcell Grubu olarak, ülke menfaatlerine hizmet eden her hamleyi desteklemeyi sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bu yönetimin allah cezasını versin. 15 senede ne hale geldik. ne huzur ne refahkaldı. Cebini doldurmak uğruna kaypaklık yapan şerefsizler yüzünden bu durumdayız. İstikrara devam.

bugün gelen 100 tl lik elektrik faturamın sadece 51 lirası elektrik bedeli olarak yazıyor, resmen soyuluyoruz, kimse buna dur demiyor

Sadece iletişimde değil her alanda soyuluyoruz. Doğru dürüst yakmadığım doğalgaz. Geçen sene bu tarihte 180 TL gelmişti. Bu sefer 230 TL gelmiş. Zamlar bir yana bir faydasını görmeyip her ay ödediğimiz TRT payı da cabası! Allahtan belgesel kanalı koymuşlarda arada sırada bir tek onu izliyorum!

partinin açılımı bile meydanda...

Soyup soğana çevrildik bu vergilerle.

Sadece fahiş vergi değil aynı zamanda kullanılan internete de fahiş fiyat ödüyoruz.Iptv'li başlangıç paketi+internet+ip telefon sınırsız 129tl Türkiye'de.Amerika'da 4 kat hızlısına ve adil kota denilen saçmalık olmadan ödediğimiz 14.99(ip tvdeki kanal sayısı 2000'den fazla,Türkiye'de 129),Moskova'da ki evde bağlı olan sistemin hızı da ABD'dakiyle aynı, ödediğimiz yaklaşık 10 dolar.İçerisinde Türkiye liginin maçlarını canlı yayınlayan kanal bile var.Bizde yetersiz içerik ve hız dolandırıcılığıvar

Sabit ücret ve alternatifi sabit telefon zorunluluğu kalkmadan, vergi indiriminin hiç bir anlamı yok. Verginin belki devlete bir şekilde faydası olur ama sabit ücret tamamen şirketlere kalıyor. Önce sabit ücret kalksın, sonra belki vergiyi konuşmak anlamlı olur.

Türkcell vergi için feryat edeceğine önce kendi tarifelerindeki yüksek ücretlere bi baksın...

daha fazla koymasınlarda.

Her iki kişiden biri bunlara oy veriyor daha sonrada yok bu böyle yok şu şöyle sızlanıp duruyor oy verirken düşünecektiniz bunları geçmiş olsun...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir