Teknolojinin faydasına daha çok inanıyoruz!

Microsoft'un Türkiye'yi de içeren araştırmasının sonuçları, hakkımızda bakın neler ortaya çıkardı!

Güvenlik mi yoksa gizlilik mi daha önemli?

Güvenlik mi yoksa gizlilik mi daha önemli?

•    Çin'den ankete katılanların yüzde 65'i, kişisel teknolojilerin bireysel özgürlüklerine olumlu katkısı olduğunu ifade ediyor. Türkiye ve Hindistan'da aynı şekilde düşünenlerin oranı aynı, yüzde 57.

•    Gelişmekte olan ülkeler, özellikle de Hindistan kişisel teknolojilerin sağlık hizmetlerini geliştirdiğine dikkat çekiyor. Hindistan'da bu oran yüzde 86, Çin'de yüzde 74, Meksika'da yüzde 73.

•    Kişisel teknolojilerin sağlık sistemine yönelik olumlu etkilerine en çok inanan ülkeler Hindistan (yüzde 71), Türkiye (yüzde 65) ve Çin. Gelişmiş ülkelerin bu konudaki ortalaması yüzde 46.

•    Brezilya'dan katılanların yüzde 74'ü kişisel teknolojilerin sanat ve kültür gelişiminde güçlü bir etkiye sahip olduğunu düşünüyor. Bu alanda gelişmekte olan ülkelerin ortalaması yüzde 66, gelişmiş ülkelerin oranı yüzde 47.

•    Çin ve Hindistan, kişisel teknolojiler sayesinde bireysel yaşam kalitesinin arttığına inanıyor.

•    Araştırmanın genelinde akıllı telefon sahiplerinin daha uyumlu, iş birliğine yatkın kişiler olduğu ortaya çıkıyor (yüzde 60).

Güvenlik mi yoksa gizlilik mi daha önemli?

Her ne kadar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden gelen cevaplar kişisel teknolojilerin olumlu etkilerini net olarak ortaya koysa da, kişisel güvenliğe dair endişeler, aile bağları ve özellikle de mahremiyete dair kaygılar dikkat çekiyor.

Anketin ortaya koyduğu bir diğer ilginç sonuç da, gelişmekte olan ülkelerden katılanların kişisel güvenliği mahremiyete tercih etmeye daha eğilimli oluşu. Ankete göre gizliliğine en düşkün ülke Hindistan. Hindistan yüzde 81 oranla ulusal güvenlik için gizlilikten feragat etmemek gerektiğini düşünüyor. Türkiye ve gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 61.
Gelişmekte olan ülkelerde ailelerin dörtte üçünden fazlası, çocuklarının az veya çok kişisel teknolojiye erişiminin olması gerektiğini savunuyor. Gelişmiş ülkelerde ise ailelerin daha büyük bir kısmı kişisel teknolojiye erişimin sınırlı olması gerektiği görüşünde. Gelişmekte olan ülkelerde ailelerin yüzde 79'u çocuklarının teknolojiye daha fazla erişmesi gerektiğini savunurken, gelişmiş ülkeler bu konuda daha tutucu davranarak yüzde 44'te kalıyor.

Gelişmekte olan ülkeler teknolojinin çocuklarının ufuklarını açtığına inanırken, gelişmiş ülkeler gelecek için yeteneklerini geliştirdiğine inanıyor.

Türkler teknoloji için ne düşünüyor?

Teknoloji iş fırsatı yaratır             : % 49
Teknoloji ekonomik uçurumu kapatır    : % 75
Teknolojinin eğitime katkısı vardır        : % 69
Teknolojinin sanata katkısı vardır        : % 66
Teknolojinin sağlığa katkısı vardır        : % 65
Teknoloji kişisel özgürlükleri artırır        : % 57

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Teknoloji candır

Lan Türkiyeye güveniyoruz diyeceğinize Windows Phone platformunda Türkiye için bing arama motoru ve konuşmaya Türkçe desteği verin. Microsoft Türkiyenin yaptığı sadece konuşmak başka işe yaramıyor.

niyeyse benim kişiliğim hep sağ taraftaki mavi değerler bu araştırmaya ben ve benim gibiler katılmadı mı yoksa?

hükümetimiz ve microsoft gibisi yok ..yaşasın kral

MS en son güvenilecek şirkettir...

@grezimonk laf söyledi balkabağı

Micrososft ilk once tum hizmetlerini duzene koysun Teknoloji Maalesef Kişilerin ozel hayatından tutunda gizlilik guvenliklerini etkiliyor bunun sonucunda intiharlar ortaya çıkıyor ama maalesef facebook twitter ve porno siteleri insanlara zevk heyecan vererek onları yutuyor para kazanıyor bu zihniyet olduğu surece maalesef!

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Güvenlik mi yoksa gizlilik mi daha önemli?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir