Türkiye'de kayıtlı cep sayısı açıklandı

Türkiye'de toplam kaç adet kayıtlı cep telefonu olduğunu biliyor musunuz? İşte cevap...

Kayıtlı cep sayısı 113 milyonu buldu

BTK'dan yapılan yazılı açıklamada, telefon cihazlarının, elektronik haberleşme şebekelerinde hizmet alabilmesi için "IMEI" adı verilen elektronik kimlik numaralarına sahip olduğu hatırlatıldı.

Aralık 2005'den beri kurum tarafından işletilen ve cihazları kayıt altına alan sistemin, yasal olarak ithal edilen ve beyaz listede yer alan telefonların hizmet alabilmesi, siyah listede bulunan kaçak, kayıp ve çalıntı cihazlara ise hizmetin engellenmesi için kurulan dünyadaki ilk ve tek sistem olduğu belirtildi.

MCKS'de, toplam kayıtlı cihaz sayısının 113 milyona yaklaştığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"MCKS sayesinde, bir taraftan kayıtsız ekonomi ile mücadele edilerek vergi kayıplarının ve haksız rekabetin önüne geçilmiş, tüketicilerin faturalı ve garantili cihazları tercih etmeleri teşvik edilmiş, diğer taraftan gasp, hırsızlık, yaralama öldürme gibi sosyal sorun haline gelen olaylar önemli oranlarda engellenmiştir.

Tüketici mağduriyetinin önüne geçilmesi için www.mckstk.gov.tr adresinden sorgulama yapılabilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca MCKS bünyesinde vatandaşların hem bilgi alabileceği hem de kayıp ve çalıntı cihazları kullanıma kapatılmasını sağlamak için ihbar edilebileceği bir çağrı merkezi bulunmaktadır."

Bilgi ve İhbar Merkezi'ne "444 9 777" ve "(312) 232 23 23" numaralı hatlardan ulaşılabileceği kaydedildi.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

üretmede değil de tüketmede birinciyiz

Hey massallah

vay bee zaten güzel ülkemde 70 milyon kişi var bu da ya herkes 2 telefon kullanıyo demek oluyo yada alan 1 ay sonra kullanıp atıyo yenisini alıyo dolayısıyla eskisinin kaydı hala devam ediyo bari ihtiyacı olana verin yav

ne japonlar ne amerikalılar nede finliler bu rakamı geçemez.
çünkü hiçbiri bu basit teknolojiye bu kadar bağımlı değiller.
milletim çok sevdi bu aleti:)

Birçok kişinin bir köşede duran kullanmadığı eski takoz telefonunun da bu rakama dahil olduğunu düşünürsek normal bir rakam.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play