Türkiye'de korsan yazılım oranı artıyor

Korsan yazılım kullanımı Dünya genelinde önemli oranlarda düşerken Türkiye'de artıyor.

Türkiye'de korsan yazılım oranı artıyor

International Data Corporation (IDC)'ın bu yıl gerçekleştirdiği IDC Korsan Yazılım Araştırması, kişisel bilgisayarlardaki korsan kullanım oranının 2007 yılında düşüş kaydettiğini göstermesine rağmen, gelişmekte olan pazarlardaki PC sayısındaki hızlı artışının korsan yazılım oranının kötüye gitmesine neden olduğunu ortaya koydu.

Bu kötüye gidişin bir süre daha devam edeceği tahmin edilirken korsan nedeniyle dünyada oluşan toplam kayıp 8 Milyar Dolardan 48 milyar Dolara yükseldi.

İş Yazılımcıları Birliği BSA'nın her yıl alanının lider bilgi teknoloji araştırma şirketi IDC'ye yaptırdığı 108 ülkeyi kapsayan araştırmanın sonuçlarına göre korsan yazılım kullanımı 67 ülkede düşüş gösterirken aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkede yükseldi. Bu genel iyileşmeye rağmen korsan yazılımın yüksek seyrettiği ülkelerdeki PC pazarının hızlı büyümesi dünyadaki korsan yazılım oranının %3 yükselerek %38'e çıkmasına neden oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan BSA Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Robert Holleyman, BSA olarak korsan yazılımla savaşta sevindirici bir ilerleme kaydettiklerini ifade ederek, bu gelişmenin hem devlet hem iş dünyası ve endüstri sektörüyle son kullanıcı düzeyinde memnunluk verici olduğunu belirtti. Holleyman, bu sevindirici gelişmenin yanı sıra korsan yazılımın gelişmekte olan pazarlara kaydığının da altını çizdi.

IDC'nin 2007 yılı raporuna göre Türkiye'de korsan yazılım kullanımı geçtiğimiz yıla oranla 1 puan artarak %65'e yükseldi. IDC'nin 108 ülkeyi kapsayan korsan araştırmasında Türkiye'deki korsan yazılım oranındaki 1 puanlık artışın sektöre etkisinin 356 milyon dolarlık ekonomik kayıp olduğu belirtildi.

BSA Türkiye Koordinatörü Elçim Barkay da, Türkiye'deki 1 puan da olsa korsan yazılım oranında yükseliş gerçekleşmesinin üzücü olduğunu belirterek; BSA'nın ülke genelinde eğitim ve bilinçlendirme yönündeki çalışmalarına devam edeceğini; devlet ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ortak çalışmaların artırılarak korsan yazılım kullanım oranının aşağılara çekilmesi için çalışmaların sürdürüleceğini belirtti. Korsan yazılım oranının düşürülmesinin ekonomik yararlarına dikkat çeken Barkay bunun son kullanıcılar, yerel yazılım firmaları ve KOBİler için de son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Barkay "Korsan yazılımın düşürülmesi Türkiye'ye yapılacak yabancı yatırımları da artıracaktır" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Buradan da anlıyoruz ki, Türkiye'de ekonomi iyiye gitmiyor. İyi diyenler bitirdi yedikleri paraları, şimdi bir de milletin cebine ellerini atıyorlar deli dumrul vergileriyle. Eh, doğal olarak da yazımı alacak olan varsa bile etkileniyor. gerçi bizde nerede beleş oraya yerleş gibi artık atasözü kıvamına gelmiş bir söz varken, biraz zor.

Hiç kusura bakmasınlar da bir programa 50€ fiyat biçerken düşünceklerdi onu,Türkiye de yaşayan kişilerin aylık geliri kaç parada bir programa 100ytl verecek ? Onların yaptıkları işede saygı duyuyorum.Ancak bir program yapıp her şeye çözüm getirmesi yerine bir programı 2ye 3 e bölüp ayrı ayrı fiyat biçiyorlar...

ben şu insanları korkutmaya çalışan bsa reklamlarından nefret ediyorum. böyle reklam olmaz. böyle reklam yaparlarsa inadına insanlar lisansszı yazılım kullanır. bir de bunların gpl lisansı ile ilgili bir hikayesi var bsa'nın internetten bulun, okuyun, komik ya. Bunlar lisans denetimi yapacaksa vay halimize.

bizim ruhumuzda var. 20 ylt lik dvdler 5 liraya satılıyor. 20 ytl değil 5 ytl bile satılsa orijinali 2 liraya korsanını satarlar ve bu millet alır. burası türkiye

ya artması bence doğal.
bakın önce istediğiniz yazılımı bile heryerde bulamıyorsunuz. bu gerçekten önemli bi sorun. yazılımlardan sadece birkaç tanesi teknoloji marketlerinde satılıyor.
bir diğer önemli konu ise yazılımlara ait ücret politikası. en basitinden hepimizin kullandığı işletim sistemi 100 ytl üzerinde satılıyor. neden peki? tamamen microsoftun türkiye politikasından. bunu kim belirliyor peki. tabiki buradaki satıcı(aracı) şirketler. biraz akıllı düşünüp adam gibi fiyat koysalar ne güzel olur.
bu sorun oyunlarda da var. bir oyun (pc için) 60 YTL gibi bir fiyata satılıyor. ama bi ek paketi çıksın ikisi 40 YTL ye satılıyor. E bu nasıl iş? ANcak konuşuluyor yazılıyor çiziliyor. Ama kimse !! GERÇEKTEN !! önlem alma yoluna gitmiyor.

Çok komik rakamlar, Rusya' da korsan düşüyor, Türkiye' de artıyor. Rus sitelerine hiç uğramamış anlaşılan bunlar. Korsanın anavatını Rusya. Bizdeki gibi Ttnet olsa rusya da korsan kalmaz.

Türkiye dekı gelır duzeyı ortada bu yuzden bana gayet dogal gelıyor askarı ucretle lısanslı yazılım kullanan rekorlar kıtabınıda alt ust eder :D

Bence de gayet doğal. Çünkü Türkiye'de özellikle devlette çalışanların aldıkları ücret oldukça düşük. Milli gelir yüksek olabilir ama kimseye etki etmiyor. Bu durumda olanların da gidip para ile lisanslı yazılım almalarını beklemek oldukça mantıksız!

Vistaya para verdik de ne oldu? SP! yükledim bilgisayarım kağnıya dönüştü. Microsoft'u aradım sürücüleri yükleyin dediler yaptım bizden kaynakalan bir şey yok deyip işin içinden çıktılar...

Donanım olsa yenisini verirler.

ülkemizin ekonomik şartları müsait olmadığı için insanlar korsana yönliyor. bence burda vatandaş haklı. daha bakanların pc lerinde lisanslı yazılım yok bizm pc demi olsun:D

Türkiye'de korsan yazılım oranının artması gayet dogal. PC kullanımı attıkca korsan yazılım kullanımı da artıcaktır haliyle. Vatandasın geliri ortada. Bugün için insanlardan lisanslı program kullanmalarını beklemek hayalperestlik olur.

Herkes ülkemizin ekonomik durumu kötü diyor ancak dev ekran HDTV, laptop ve PC upgrade yapmaya gelince nedense ekonomik durumumuz kötü olmuyor?

Korsan yazılımın kullanımının hep kötü yönlerinden bahsedilmiş ama korsan yazılım kullanımının bir de yazılım şirketlerinin işine gelen bir tarafı var ki o da yazlım şirketlerinin pazardaki hakimiyetlerini artırması.

Korsan bir yazılımın kullanılmasını engelleyecek bir mekanizmanın yaratılması aslında çok basit ama yazılım şirketleri nedense böyle bir yola başvurmamaktadır.

Yani yazılım şirketleri bir taraftan korsanla mücadele ediyor görüntüsü çizerken, diğer taraftan da korsan yazılımların kendilerine sağladığı hakimiyetin keyfini sürmektedirler.

Uzun lafın kısası "İstemem yan cebime koy!" demektedirler.

Kayıp derken kimin kayıbı TOPLAM AMERİKANIN KORSAN LA KAYBETTİGİ 48 MİLYAR DOLAR TÜRKİYENİN DEYİL. Amerikaya türk parası göndermek çok cazip zaten cebimizde para kaynıyorya her gün 30 tl harcıyor felan sanıyorsunuz herhalde günde 5 tl ile karnımı doyuruyorum öğrenci adamım okul parası 1.5 tl yemek para başka bişeye parayok bilgisayar kullanma diyceksiniz bilgisayar bölümünü ne yapacagım ozaman ?

Türkiye'de korsan yazılım kullanımının artmasının tek suçlusu yazılım şirketlerinin fiyat poitikalarıdır.bunun örneğini vista da yaşamıştık.vista ultimate Türkiye'de yüzlerce dolara satılırken hindistan'da sadece 65 dolara satılıyordu.eee ne yapsın buradaki insanlar.yap Türkiye'de de 65 dolar bak korsan kullanım düşüyor mu düşmüyor mu.aynı durum oyunlarda da gecerli.hem çok yüksek satış hedefleyeceksiniz hemde fiyatlarınız yüzlerce doları bulacak.korsanı azaltmak için BSA nin ve bütün yazılım şirketlerinin Türkiye piyasası ürün bedellerini kontrol ve negatif değerde revize etmeliler.

korsan akar yazılımcı sahtekar şirketler bakar :D :D :D

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir