Türkiye'deki internet kullanıcıları tehlikede

Yapılan bir araştırmaya göre Ankara, dünyada zararlı kod bulaşmış şehirler listesinde ikinci sırada.

Kullanıcılar tehlikeden habersiz

İnternet korsanları, yaptıkları saldırılarda izleri bulunmaması için, dünyanın bir başka ucunda hiçbir şeyden habersiz internet kullanıcılarının bilgisayarı üzerinden eylemlerini gerçekleştiriyor. Ankara, dünya genelinde zararlı kod bulaşmış şehirler listesinde ikinci sırada.

İnternet güvenlik şirketi Symantec tarafından yayınlanan İnternet Güvenliği Tehdit Raporu'nda Türkiye, zararlı aktiviteler açısından ilk sıralarda yer aldı.

Bu sonuç, Türkiye'de internet ve bilgisayarın daha çok zarar vermek için kullanıldığı sonucunu çıkardığı gibi, sahiplerinden habersiz zararlı kod bulaştırılan bilgisayarların zararlı eylemlerde kullanıldığı anlamına da geliyor.

Sahiplerinden habersiz zararlı kod bulaştırılmış (Bot-enfekte olmuş) bilgisayarlar açısından bakıldığında Türkiye, dünya sıralamasında 13., Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi'nde 9. sırada bulunurken; Ankara, dünya sıralamasında 2. sırada yer alarak mevcut saldırı yoğunluğunu gözler önüne seriyor.

Ankara'nın, Türkiye'nin başkenti olması, kamu kurumlarındaki bilgisayarların güvenliği açısından da oldukça düşündürücü.

Türkiye, internet güvenliği konusunda zayıf

Ortadoğu ve Afrika (MEA) Bölgesi sıralamasında ise 1. sırada yer alan Ankara'yı, yine MEA Bölgesi sıralamasında İstanbul 5., İzmir 6., Adana ise 8. sıradan takip ediyor. Olta saldırılar (Phishing) aktivitelerine maruz kalan Web siteleri açısından bakıldığında ise Türkiye, dünya sıralamasında 32. sırada yer alırken, EMEA Bölgesi'nde ise 20. sırada bulunuyor, Almanya ise bu sıralamada en üst sırada yer alıyor.

İnternet Güvenliği Tehdit Raporu'nda 'spam' (istenmeyen ileti) istatistikleri açısından bakıldığında dünya sıralamasında 14. sırada, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi'nde ise 8. sırada bulunurken, Türkiye'nin tüm e-postalara göre 'spam' yüzdesi ise yüzde 76'ları buluyor. Dünya genelinde tanıtım ve propaganda amaçlı istenmeyen e-postaların yüzde 2'si Türkiye'den gönderiliyor.

Tehlikeli aktiviteler açısından gözlemlendiğinde Türkiye Orta Doğu sıralamasında 1. sırada yer alırken, EMEA Bölgesi'ne göre yapılan sıralamada Polonya'nın hemen ardından gelerek 10. sırada, dünya sıralamasında ise 13. sırada yer alıyor.

Kaynak: Tübider

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

yuuuh yani ya. arkadaşlar biraz dikkat edelim. özellikle Ankara'lılar.

Bir Ankara'lı olarak bu duruma en iyi örnek teskil edicek benim sanırım :S
6 ay önce bilgisayarıma girilip ben evde olmadıgım saatlerde ( bilgisayarım acıkken) internet bankacılıgı uzerinden baskalarının hesabına para havale edilmiş.Karakolda ifade verdim bu yuzden.Umarım geregi yapılır ve sucsuz oldugum ortaya cıkar :S

Ankara'lıyım böyle bir sorunum yok çünkü Pardus kullanıyorum. Hiç bir virüse ve türevlerine geçit vermiyorum.

Peki bilgisayarımızı birisi yönetiyor diyelim.Peki bunu nasıl anlayacağız.Mesela ben öncelikler kullanıma açık yerleri kapatıyorum şu kodlarla yapıyorum.Benim hard disk 4 bölüme ayrılmış durumda C,D,E,F...neyse ben bu açık bölümleri not defterine bir .bat formatında bir kod yazarak kapatıyorum ve bilgisayarı her açtığım zaman da bunu yapıyorum.Fakat başlat-çalıştır-cmd yazıp oradan da net share yazdığım zaman bende ver herkeste olduğu gibi IP$ ismindeki paylaşıma açık bir yer var acaba onu nasıl kapatabiliyoruz..oradna da girebiliyorlar mı??......Bu bir örnekti..Hala bilmiyorum basıl yapıldığını ...

Ankaraya destek vermek gerekir derim.saldırılar neden TR de ve başkentinde 2. sırada?? çok düşündürücü.her ortamda hep en gözde ülkeyiz.

ben ankaralıyım ve bu haberden sonra çok tedirgin oldum ne yapalıyız

odtülü kız öğrenciler yüzünden öyle çıkmıştır... ooof of!

acaba neden Türkiye Cumhuriyeti başkenti böyle düşündürücü bir konuda 2.sırada yer alıyor?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir