Türkiye'den Google'a çok büyük ceza!

Türkiye, Google'a tam 71 milyon TL ceza kesti. Peki Google bunu ödeyecek mi? Cezanın sebebi ne?

Türkiye'den Google'a çok büyük ceza!

Türkiye Google'a vergi cezası kesiyor. Vergi cezasının sebebi ise Google'ın reklam gelirleri üzerinden Türkiye'ye vergi ödememesi!

Gelir Vergisi Yasası'nın 7'nci, KDV Yasası'nın 11, 12 ve 16'ncı maddelerine göre Google Türkiye'ye reklam gelirleri üzerinden vergi ödemek zorunda. 7'nci madde'ye göre Türkiye'de temsilciliği bulanan Google, bir vergi mükellefi. Ulusalararası şirketlerin Türkiye temsilcileri, Türkiye'de elde ettikleri gelirlerin vergisini Türkiye'de ödemek zorundalar.

İstanbul Vergi Denetmenleri Bürosu'nca Google'da reklamlarını yayınlayan şirketlerden toplanan bilgiler doğrultusunda yürütülen soruşturmada Google Ireland şirketinin Türkiye'deki temsilciliğinin Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti. olduğu ortaya çıkartıldı. Yapılan işlemlerin temsilci aracılığıyla değil de doğrudan doğruya şirketin kendisi yapmış gösterildiğini ve bu ilan faturalarının yurtdışından kesildiği tespit edilmiş.

Peki Google bu işe ne diyor?

Google da bu iddialara karşılık vererek işlemleri İrlanda üzerinden yürüttüğünü ve Türkiye'ye vergi ödemek zorunda olmadığını belirtti. Google açıklamasında iş yaptığı her ülkede yasal düzenlemelere uyduğunu ve Türkiye'nin de bir istisna olmadığını belirtti. Google, Türk hükümetiyle bu konuda görüştüklerini dile getirdi.

Yabancı basında yer alan bilgilere göre Google'ın Türkiye'deki kolu bir şirket olarak kurulduysa vergi ödemek zorunda kalabilir ancak irtibat bürosu olarak kurulduysa vergi vermek zorunda değil. Google'ın yasal bir hata yaparak irtibat bürosu yerine şirket kurduğu söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 71 Yorum

google yan çizme borcunu öde

ödemezse, engelleriz! :)

Google da hangi ülkede nasıl davranacağını biliyor. :)
Vergi kaçakçısı çıktı google da..

GOOGLE DA KAPATIN GITSIN :(

işte şimdi anladınız mı türkiye neden youtube erişim engelleyor aslında temelde yatan neden paradır her zaman devlet baknalarından biri bu vergi olayını youtube içinde üstü kapalı olarak bahsetmişti..

tavşan dağa küsmüş dağın haberi yok türkiye google ceza kesmiş googlen haberi yok tam komedi

Büyük ihtimalle ödeyecektir. Ödemek zorundadır. Çünkü ülkemizdeki çoğu web sitesinin Google ile illa ki yolu bir yerde kesişir.

Ödemezse olasılıkla Google ve tüm alt siteleri, hizmetleri haklı olarak kapatılır, DNS yardımlarıya bile girilemeyecek duruma getirilir.

Varın siz düşünün Google'ın 71 milyon'a karşılık kaybedeceği parayı...

3 Kasım'ı Google Vergi Ödememe günü yapsınlar heryıl tatil olsun:D

ne kadar ironik bir ülkeyiz yahu yakında google da kapatılır tüy dikilmiş olur..

Kazanıyorsan vergisini de ödemeyi bileceksin öyle ben büyüğüm demekle iş bitmiyor.

en sonunda google bizi engellicek görcekler :)

google adam ol..girmem bak bir daha :)

google vergisini ödese de kaparlar ya da kapamakla tehdit ederler, devletin kasası bomboş
hatta yasal muhattap bulunca bizimkiler devamlı uğrarlar "hacı bi çorba parası bize, milyar dolarlık şirketsiniz nasiplenelim biraz" diye

google ı da engelleyip lafı kapatırlar olur biter :)))))))))

şaka bir tarafa, şirket kurdularsa seve seve :) ödeyecekler :)

Ödesin Tabi onca insandan para alınıyor ....
istediği kadar korkutsun bizi sorun değil bir ton arama motoru var gider onları kullanırım... ;)

bence google kadar güzel arama motoru yok kaldarılırsa kötü olur

google de ödeyecek memurda ödeyecek bende ödeyecem herkes ödeyecek vergi sini...western88

işte ülkemızın halı gulermısın aglarmsın

Atlanınan bir yer Google ABD harici adsense üyelerindende vergi almıyor ki neden ödesin ?

Google'a şunu da sorsalardı: İrlanda şubeniz de Türkiye'den mi yönetiliyor? Yoksa alemin uyanığı siz misiniz?

71 milyon TL mi , bu para ödenirmi nasil bir ceza böyle devlet tüm toplayamadigi vergileri google dan mi cikartacak ayip vallahi ayip, arkadasin da dedigi gibi adamlar reklam verenden kdv almiyor ki ödesin ama bu rakam cok ucuk yaaa

Herkes vergisini ödeyecek o kadar hem bu ülkenin sırtından gelir elde edip hemde bu ülkeye vergi vermemek kabul edilemez.

Herşeyi bir kenara bırakalım eğer böyle birşey varsa yani google vergi ödemesi gerekiyorda ödemiyorsa şimdiye kadar neden birşey demedilerde şimdi google'a ceza kesiyorlar ?!.Bu tamamen mali açığı kapatmak için yapılan birşeydir.(Tabi böyle birşey varsa)

Vergi dairesi ölüyü diriyi öptü gözünü google'a çevirdi desenize

bu ülkede bu ülkenin halkından para kazanıyosan vergisini ödeyeceksin.başka yolu yok yoksa yakında google da kapanır :D

bu hükümetin bu lafları anca yurdum insanına söker elin gavuru ödemez bu parayı bizim hükümette kalır öyle susar

gelir elde ediyorsan vergini verecsin bu kadar basit.
ama google vergi borcunu ödemezse türkiyenin yaptırımı ne olur?

Burada mevzu KDV değil gelir vergisi. Yani elde ettiği gelir üzerinden vergi ödemek zorunda. KDV tahsil edip etmediği konu dışı. KDV ayrı gelir vergisi ayrı.

Google yasaklanırsa Türk insanı ne yapar bilemiyorum. Malum bazı kişiler için Google = Internet. Bir gün PC'lerini açtıklarında ana sayfaları bloke olmuşsa şu tepkiyi verecklerdir.

"Ahanda interneti kapattılar Mahmut. Olacağı buydu!"

KDV Madde 6. : "Mal veya hizmetlerin vergi konusuna girebilmesi için işlemlerin Türkiye'de yapılmış olması gerekir." Buna göre hizmetin Türkiye'de yapılması veya hizmetten Türkiye'de faydalanılması durumunda işlemler Türkiye'de yapılmış sayılır. Bu konuda 3 husus vardır: "Hizmetin Türkiye'de yapılması, değerlendirilmesi ve faydalanılması."
Bu durumda, Google işlemleri İrlanda da yürütsün yürütmesin, Türkiye'de faydalanıldığı için vergi mükellefiyeti doğuyor.
Evet bir şirket kursaydı vergi vermek zorundaydı ama irtibat bürosunun olması durumunda istisna bulunmaktadır.
İnce bi konu...

You Tube bitti sıra googledamı ? vergi alsan nolur olmasa nolur. Senin üzerinden bir ton yer var onlar yoktu bi bu kaldı. Ayrıca madem bu böyleydi google kaç yıldır türkiye de hiç mi uyanmadınız. Bu işte bi dandiklik var yaa ...

Devlet lütfen tüm vergilerde adil olsun, her kurum ve kuruluştan çıkarın. Ödenmeyen vergileri GOOGLE da aramayın :)

Evet bu da var bugüne kadar akılları nerdeydi vergi dairemizin. Biraz da tonga gibi gelio insansa şok gibi 17 milyar ceza sen bana vergi vermek zorundasın. var bişiler ya hadi bakalım

Arkadaşlar yapmayın, bu ceza normal. Sen Türkiye'deki reklam verenlerin paralarını al, Türkiye'de iş yap, pazarlama yap, yerli sitelerle çalış, ondan sonra da teknoloji bu imkanı tanıyor diye ben irlanda'dan yürütüyorum deyip 5 kuruş vergi verme. Oh ne güzel. Biz burada çalışan insanlar olarak vergimizi verelim, burada çalışan başkası bu ülkede elde ettiği gelirin tümünü vergisiz yurt dışına çıkarsın. Bu ciddi bir haksızlık.

Oh be google bile vergi kaçırıyor.
Bu ülkeden 1 kuruş kazanıyorsanda vergini ödeyeceksin. Google emınimki türkiyeden 100 lerce milyon tl kazanıyordur bu parayı ödemeli.
Hükümet googleyi engellemesin googleye reklam verilmesinin önüne geçsin, ozaman bal gibi gelir şirketlerinide açarlar cezasınıda öderler vergisinide.
Olmadı, internetin göbeği googleyle kesilmedi bizde bing kullanırız.

Çok büyük cezamı? Google Adword Reklamları ile bu parayı bir kaç firmadan 1 ayda alıyor.(özellikle Cin. Sağlık ürünü satan firmaların reklamlarından). Gerisini siz hesaplayın ne büyük vurgun yapıldığını

Türkiye de okullarda bilgisayar dersi diye Microsoft programları öğretiliyor. tek ofis, tek işletim sistemi, tek tarayıcı sanki Microsoft'un. bunun için Microsoft tan kaç para alınıyor? benim kelime işlemcim bedavaya öğretilecek olsa hemen yazmaya hazırım. Türkiye'deki vergilerin çoğunun dolaylı vergiler olduğu düşünülürse, zaten adaleti olmayan bir vergi idaresinin garip bir uygulaması. google ı yasaklamayı mı düşünüyorlar acaba! bir de bu işler başta yapılır, sonda değil...

biz bu kafayla google'ı da kapatırız. olur biter.

bu devletin gücü anca bizim gibilere yeter. google'dan bu ülkeye tek kuruş çıkmaz. alamazlar da zaten. minareyi çalanlar kılıfını da hazırlar. bu arada goole'ın yaptığı da terbiyesizlik. hem de büyük terbiyesizlik. insanoğlunun gözü gerçekten de ne kadar açmış. ama o gözü bir avuç toprak doyurur.

Alıntı
''Arkadaşlar yapmayın, bu ceza normal. Sen Türkiye'deki reklam verenlerin paralarını al, Türkiye'de iş yap, pazarlama yap, yerli sitelerle çalış, ondan sonra da teknoloji bu imkanı tanıyor diye ben irlanda'dan yürütüyorum deyip 5 kuruş vergi verme. Oh ne güzel. Biz burada çalışan insanlar olarak vergimizi verelim, burada çalışan başkası bu ülkede elde ettiği gelirin tümünü vergisiz yurt dışına çıkarsın. Bu ciddi bir haksızlık.''

En güzel yorum bu bence.Yazanı tebrik eder, izin verirse altına ben de imzamı atarım.

Karanlık Çağın ayak sesleri.Demek ki google.com yazdığımızda"beyoğlu mahkemesinin" diye başlayan mavi ekranla karşılaşacağımız yakındır.Hayırlı olsun....

Selamlar cümleten

Aslında Türkiye'de internet uzun zamandan beri olmasına karşı bana göre esas internet devri Türkiye'de 2000lerden sonra başladı yani daha çok genç bu yüzdende bir çok şeydende yoksun yasalar olsun internet üzerinde iş yapan yerli yabancı şirketler olsun kafalarına göre iş yapıyorlar Türkiye'nin internet ile ilgili bir an önce güzel sağlam temellere dayanan doğru düzgün yasaları çıkarması gerek örneğin gerekli ama yöntemin saçma olduğu sansür olayları bu daha çok dışarda bir katil var ama siz katili içeri atmak yerine halkı korumak için halkı içeri atıyosunuz katil yine elini kolunu salalya sallaya geziyo :) küçükken hatırlarım da bir çizgi film vardı bir bölümünde arabların tekerlekleri yerine yolları lastikten yapmışlardı tekerlekler taştı hehe bizimkiside o hesap tersine :)

Bir bu eksikti tam oldu, hani Ceza diyorya "Bu ülke sizinle guru duyuyor" aynen devam :(

yakında google da kapatıcaklar anlaşılan :)

Kessinler tabi, ben nasıl vergi ödüyorsam google'un Türkiyede şirketi varsa o da ödeyecek, yok öyle 3 kuruşa 5 köfte.

At gözlüğü takın siz hala. Adamlar enayimi ödeyecek o parayı. İnternetin doğasını anlayamamışlar hala

herkeste googlecı olmuş, biraz ülkenizi düşünün, adamlar vergi kaçırsın sizde arkasında durun.

Google, adsenseden millete attığı kazığı maliye çıkarıyor. BEN BU HABERE HAYRAN KALDIM. ZEVKTEN AĞLAYABİLİRİM :DD:D:D

Herkesin vergiden anası ağlasın, sizde kaçırın. Oh ne ala memleket!

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti.

Adından da anlayabildiğiniz gibi bu bir şirket, yani ülkeden kazandığı paradan vergisini ödemek zorunda. Yazıda belirttiği gibi irtibat bürosu olsaydı bu gerekçeyle üzerinden atabilirdi reklam gelirlerindeki vergi sorumluluğunu. Ancak kendisi işlemleri ve reklam bağlantılarını yapıp, yurtdışından fatura kesmesi sadece vergi kaçırmanın bir başka yoludur. Karar doğru olmuş.

sizde ödersiniz arama motorlarına bir şeyler arkası gelir..

ehehe googlaı da kapıycaklar şimdi

tamam biz at gözlüğü takıyoruz diyelim eyvallah. peki bu işin yetkilileri neden o para 71 milyon lira olmadan haber vetmemiş uyarmamış google ' ı ? neden para 71 milyon TL gibi yüksek bir rakam olunca uyanmışlar birden? anlayamadım doğrusu at gözlüğü bizdemi sizdemi?

tamam biz at gözlüğü takıyoruz diyelim eyvallah. peki bu işin yetkilileri neden o para 71 milyon lira olmadan haber vetmemiş uyarmamış google ' ı ? neden para 71 milyon TL gibi yüksek bir rakam olunca uyanmışlar birden? anlayamadım doğrusu at gözlüğü bizdemi sizdemi?

----------------------------------------

kaçırmaya çalışmayıp zamanında ödese vergisini böyle birikmezdi azbile kesmişler.

Recep Baltaş yazmış:
"Ahanda interneti kapattılar Mahmut. Olacağı buydu!"
---------------------------------------------------------------------------------
ahaha XD çok güldüm yaa...XD

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
vergi alsan nolur olmasa nolur.
-------------------------------------------------------------------------------
nasıl yani o_O

ya nasıl elin gavurunun şirketini savunmuşunuz hayret... yaw o kesilen ceza Google için ne ki bee...

tamam biz at gözlüğü takıyoruz diyelim eyvallah. peki bu işin yetkilileri neden o para 71 milyon lira olmadan haber vetmemiş uyarmamış google ' ı ? neden para 71 milyon TL gibi yüksek bir rakam olunca uyanmışlar birden? anlayamadım doğrusu at gözlüğü bizdemi sizdemi?
------------------------------------------------------------------------------
uyarıp uyarmadıkları nerden biliyorsun?

e-devlet sıtelerıne bedava reklam yolumu acılıyor ne? :) 71k adwords kuponu verırler olur bıter :)

Tabii ki vergi de alıcaklar. Madem bu ülkede i yapıyolar, para kazanıyolr, devlete vergi ödeyecekler. Gidin bakın avrupada ABD de google vergi vermediği zmn napıolar?
Bizden para kazanacaklar, vergi ödemeyecekler ve 10000 km ötede zengin olmaya devam edecekler. Ne güsel iş!!

anlaşıldı googleda kapanacaklar listesine girecek

"Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti. " demek ki limited şirketi statusunde kurulmuş ve vergi hukukuna göre , TC sınırları ıcındekı her şirket "tüzel kişi" kurumlar vergisi ödemek zorundadır.

Verginin konusu

MADDE 1- (1) Aşağıda sayılan kurumların kazançları, kurumlar vergisine tâbidir:

a) Sermaye şirketleri.

b) Kooperatifler.

c) İktisadî kamu kuruluşları.

ç) Dernek veya vakıflara ait iktisadî işletmeler.

d) İş ortaklıkları.

(2) Kurum kazancı, gelir vergisinin konusuna giren gelir unsurlarından oluşur.

google da kapanırsa ne gülerim...

Devletimize Bakarmısın Nerden Para Koparsam Diye Hesap Yapıyor Hep Bana Hep Bana misali..

ne alaka kapanacakmış arkadaşım bu ülkenin insanından para kazanıyorsan vergide ödemek zorundasın ister google olsun ister bilmem ne.

vergisini ödeyecek tabii..yok ööle bedava bizim sırtımızdan milyonlarca lira reklam geliri elde et...soora o ürünlerin pazarlandıı ülkeye vergini ödeme...devlet verdirmesin reklamları bak nasıl ayaklanıyor google...

Kardeş sitesi Türk Ceza Sistemi nedeni ile kapatılan Dijital sitelerin korunması ve sistematiği hakkında yasal prosedürü olmayan ülkelerde vergi ÖDENMEZ!!! Ne zaman sitesinin kapatılacağı belli olmayan İnternet üzerine yasal hakları ve korunması olmadan Google'ın vergi ödemesi çok yanlış olur.Daha bahis siteleri ile mevzuhatını dahi becerememiş bir bakanlığın Google'ı kapaması halinde çok ilginç tepki gelir söliim :D

Google a ödemeler irlanda şirketi üzerinden sağlanıyor bu doğru. Bizzat kendim ödeme yaptığım için peki ya irlandada TL geçiyormu benim ödediğim tl oraya nasıl aktarılıyor ? Dolar bazında ödeme almıyor çünkü.

Reklamı veren Türk reklama tıklayan Türk site uzantısı google.com.TR eeee haksızmı hükümet ha bide o tr yi almak için yanlışım yoksa belli evrakları göstermen gerekli iş yaptığını göstermen gerekli.
Örnek : Hepsiburada.com yaptığı sadece üreticilerin malalrını listelemek ve aracı olmak onlar satış yapmıyor ama vergi ödüyorlar dimi google aynı durumdadır.

doğrusu google nin Türkiyedeki kolu şirket olarak kurulduysa ödemek zorundadır irtibat bürosu olarak kurulduysa ödemek zorunda değildir yazının sonundada belirtilmiş başka sözede gerek yok google bizim babamızın oğlu değil ödemezse uluslar arası hukuğa gidiler ve dava alınırda o zaman içinde adam gibi yaptırım uygulanır youtube deki gibi dandik değil, yasakcı ülkesiyiz cart curt edenler bir şeye zam gelince hemen devlete laf atarsınız o kadar seviyorsanız googlenin vergi cezasını siz ödeyin googlenin borcunun benim cebimden çıkmasına razı olmam yotubede googlenin tüm şirketleride yasaklanıyorsa yasaklansın onların yaptığını yapan binlerce site var kafanızı uzatın da bir kaç site öğrenin bir şeye sabit kalmayın

hükümet haklı oooooh maşallah hiç bi gider olmadan yan gel yat türk halkının paraları sömür

Dr. Rıza Can Berkan tarafından dünyanın ilk ve tek semantik (anlamsal) arama motoru hakia yı kullanarak destek olalım arkadaşlar.

http://www.hakia.com.tr/

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play