Türkiye'den harika bir oyun doğuyor!

Türkiye'de geliştirilen bu harika oyun, dünyayı etkisi altına almaya hazır!

Türkiye'den Limbo'ya saygı duruşu: Monochroma

İstanbul merkezli bir oyun stüdyosu olan Nowhere Studios tarafından geliştirilen Monochroma dikkatleri üzerine çekiyor. Küçük bir çocuğu ve onun küçük kardeşini yönettiğiniz bir puzzle-platform oyunu olan, tamamen siyah, beyaz ve kırmızı renklerden oluşan Monochroma 1950'li yılları andıran fantastik bir şehirde, bir robot fabrikasında geçiyor.

Uluslararası oyun fuarlarında görselleri ve oyun tasarımı ile büyük ilgi toplamayı ve kendinden övgüyle söz ettirmeyi başaran Monochroma'nın 2014'ün en iyi oyunlarından biri olması bekleniyor.

2013 Aralık ayında oyunseverlerle buluşacak ancak Temmuz ayı boyunca Kickstarter'da yer alacak Monochroma'nın demo'sunu ücretsiz bir şekilde indirebilecek ve bağış yaparak oyunun içinde fotoğrafınızla yer almak gibi ilginç ödüllere kavuşabileceksiniz.

Siz de oyuna destek vermek için http://www.kickstarter.com adresini takip edin.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Dünyayı etkisi altına almaya hazır olabilir, ama anlaşılan Türkiye pek umurlarında değil...

"2014'ün en iyi oyunlarından biri olması bekleniyor"muş. şaka mı?

Türkiyede doğuyor ama oyun türkçe değil. Anlaşılan Türkiye'ye satmayı planlamıyorlar.

Oyun 2d halde çalışıyor Biraz daha farklı bir özellik arıyor millet.. Etki altına nasıl almayı pilanlıyor. Bu bir tür yeni oyun diyip merakla indirilen ve sonra hiç güzel değilmiş diyip kenara atılan oyun tiplerine dönmüş..

Çok konusuldu bu konu. Korsanın bu kadar yoğun olduğu insanların emek hırsızlığına yatkin olduğu bir 70 milyona güvenmek yerine 80 bin doları 7 milyar (6,974 milyar (2011)) dünya nufusuna güvenmek mantıklı değil mi?. Bu ne ilk ne son türk oyunu sonuçta. Su an ayakta kalma daha doğrusu yaşama mücadelesi veren bir proje (ki kickstarter da bağış bekliyorlar). Türk oyuncusu sucu biraz da kendinde arasın. Oyun tanıtımında bile xx tl etmez korsan indirin diyenler var.

@30 Tem 2013 01:54 Olay bu değil, Türkçe desteği yok şu anda. Oyunla ilgili hiçbir yerde Türk yapımı olduğuna dair bir iz yok.

Helal adamlara!Burdakı arkadaslarada sunu soyleyeyim: bir ulke dusun oyuncu sayısı az(nufustan dolayı) ve bunun coğu torrent kullanıyor pazar cok kucuk. Sadece o ulkeyemi satıs yaparsın yoksa dunyayamı? Bu oyun Turkıyede cıksaydı adı duyulmaz kaybolur giderdi. Ayrıca Turkce desteği var galiba yoksada eklenir. Mount&Blade warband'dan sonraki en iyi Turk oyunu.

Abi oyunun Türkçe olup olmaması çok mühim değil. Zamanında Vestel Kabus 22'yi yaptı da ne oldu ? Bizde yapılan işe destek verme mantığı yok milletçe.

@30 Tem 2013 04:14 ben gidip orjinalini almıştım. yalnız Vestel'e gidip Kabus22 istediğimde oradaki personelin "o ne ya? hangi modelmiş o?" gibi sorularla karşılaşmam trajikomik bi hal almıştı :)

Evet suç biraz halkta ama herkesin bi oyuna 20 dolar verecek hali yok onlarda biraz büyük düşünüp sürümden kazanmayı sponsor bulmayı denesinler oyun 3-4 dolar civarında olursa kim niye korsanla uğraşsın örnek steam canavar gibi oyunlara indirim geldimi hiç acımıyorum ama bi oyuna tutupta 60 dolar para vermek biraz zor daha satılabilir fiyatlar olmalı parasını ödemek korsanla uğraşmaktan daha akıl kârı olmalı

Monochroma Teşekkürler Serhat Bey, kickstarter amerikalı bir site yapabileceğimiz en iyi şey, sayfanın bir türkçe versiyonunu yapmaktı onu da hazırladık. Kickstarter sayfasına gidince videonun hemen altına tıklanınca gidilebiliyor. Onun dışında zaten türkçe içerik koyabileceğimiz bir yer yok, oyunumuzun özelliği dilsiz olması. Hiç konuşma, yazı, işaret dili bile yok.Nowhere Studios web sitesinin hem türkçesi hem ingilizcesi var, Monochroma'nın web sitesi ise daha yeni tamamlandı, bir iki haftaya türkçesini de koyacağız.Dünyanın her yerinde bilgisayar oyunları ingilizce yapılıyor, böyle bir tepki beklemiyorduk ama bu hassasiyete daha duyarlı yaklaşacağız bundan sonra, biz de şaşırdık. Teşekkürler kibarca uyardığınız için. Ekipten bir kardeşimle yaptığım konuşma... Orda oyunun dilsiz olduğu ve tüm ülkelerin ingilizce oyun cıkardığı söylenmiş!!! O yüzden eleştirmeden yada camur atmadan bi araştırın.

@___Serhat___ "Hiç konuşma yazı,işaret dili bile yok" Pardon oyunun içindekiStart, Reset Game vb kelimeler benim hatırladım kadarıyla İngilizce kelimelerdi(!)Amaçınız evrensel oyun yapmaksa hiç bir dil kullanmayacaksınız. Onun yerine simgeler kullanmanız gerekir. Örneğin start kelimesi için herkesin bildiğiniz play tuşu ayarlar için ingiliz anahtarı gibi. Ayrıca değinmek isterim ki: Monochroma seviyenizdeki oyunların %80 birden fazla dil seçeneği var. Hele yapımcı İngiliz veya Amerikalı değilse muhakkak kendi dilinde ekliyor. Site durumuna gelirsek Türkçe yetişemediyse(garip bir durum) İngilizceyi de bekletin. "Dünyanın her yerinde bilgisayar oyunları İngilizce yapılıyor böyle bir tepki beklemiyorduk": Oyunu Türk yapımı diye lanse Türklerden bağış isteyip edip oyuna girdiğimizde Topu topu 10 kelimeyi geçmeyen İngilizce kelimeler görüp oyunun Türkçe dilini aradığımızda Bulamadığımızda 10 kelimeyi çevirememişler dediğimiz için böle bir tepki almanız. Normal hatta az bile.

Boş konuşmanın mantığı yok bizden destek alabilmesi için öncelikle bizim dilimize desteği olması gerekiyor. Kusura bakmasın kimse ama bunca piyasada oyun tr desteği verirken ekibi Türk olan bir yapımın dil desteği yoksa ben milli davranarak destek olmam. Zaten tutturmuşuz bir İngilizce gidiyoruz kaç İngiliz yabancı dil biliyor onu sorgulamak gerekiyor.

Sen bir Türk geliştiricisin. Oyunu Türk oyunu olarak lanse ediyorlar fakat Türk yapımı olduğuna en ufak bir işaret yok. Demosunda niçin sadece İngilizce var. Oyunda çevrilecek metin sayısı 100 kelimeyi geçmiyor. Oyunun final sürümünde neredeyse tüm dünya dilleri olacak. Diğer yabancı oyun geliştiriciler İngiliz veya Amerikan yapımı değilse mutlaka kendi dilini ekliyorlar. Hatta Çinli Mini Game oyun yapanlar. Yalnızca Çince dil ekliyor. Hadi başka diller ilk aşamada demoya eklenmedi çevirmen masrafı var diye. Anlaşılan yapım ekibi Türkçeyi unutmuş. Her oyunda esinti olur fakat bu oyun sınırları zorluyor. Hadi oyuna eklemedin peki web sitende niçin Türkçe yok o damı zor geldi. Oyunu kendi bütçeleri ile geliştirseler Türkçe olmasa gıkım çıkmaz fakat sen Bu oyunu bağışlarla geliştiriyorsun. Ve en çok Türklerden yardım isteyip Damardan girmeye çalışıyorsun.(Türkler tarafından geliştiriliyor, İstanbul merkezli vb) O zaman senin amacın Türklerin milliyetçilik duygularını kullanarak. (Abi Türk yapımı destek olalım algısı ile.) oyunu geliştirmek Asıl satmak istedikleri kitle olan yurt dışına 0 maliyet ile satıp Yüksek karlar elde etmek olacak.

ya ne türkiyesi oyun amerikan altyapı 1 türk içindeyse türk yapmı oluyor..

Türk yapımı oyun mu :)

Sen de yorum yaz