Türkiye korsan kullanımda tepelerde

Türkiye'nin karanlık yüzü: Korsan yazılım kullanımında "büyük başarımız" ortaya çıktı...

Türkiye'de korsan yazılım
Türkiye hem satın alıyor, hem indiriyor

"Korsan"ların yazılım sektörüne verdiği zararın 468 milyon dolara ulaştığı Türkiye'nin, korsan yazılım kullanımında ilk 25 ülke arasında yer aldığı bildirildi.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, yaptığı açıklamada, korsan yazılımın, yerel ekonomiler üzerinde bir tehdit unsuru olmaya devam ettiğini belirterek, korsan yazılımla hemen her platformda mücadelelerini sürdürdüklerini söyledi.

Kundakçı, International Data Corporation (IDC) tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Korsan Yazılım Araştırması'nın 2008 yılı sonuçlarına göre, Türkiye'de korsan yazılım kullanımının 2007'ye göre 1 puan azalarak, yüzde 65'ten 64'e gerilediğine işaret etti.

Bu gelişmeye rağmen, 2008 yılında korsan yazılım kullanımının Türk yazılım sektörüne verdiği zararın, bir önceki yıla göre yüzde 27 artışla 468 milyon dolara ulaştığına dikkati çeken Kundakçı, "Bu açıdan dünya ekonomisinde kayıp yaşayan ilk 25 ülke arasındayız. Korsan yazılım kullanımı nedeniyle katlanarak büyümeye devam eden bu zarar, 2004 yılında 182 milyon, 2007'de ise 365 milyon dolar olarak gerçekleşmişti" diye konuştu.

110 ülkede durum

Çin, Hindistan, Brezilya'da korsan arttı

Kundakçı, IDC tarafından 110 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2008 yılında korsan yazılım kullanımının, 57 ülkede gerilediğini, 16 ülkede ise artış gösterdiğine dikkati çekerek, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde kullanılan kişisel bilgisayar sayısının hızla artmasına paralel olarak genel olarak düşüş eğiliminde olan korsan yazılım kullanım oranının, dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yılı yüzde 41 ile tamamladığını bildirdi.

Korsan yazılım kullanımının, küresel ölçekte yazılım sektörüne olan maliyetinin ise bir önceki yıla göre yüzde 11 artarak, 53 milyar doları geçtiğini belirten Kundakçı, "Ekonomide büyük hasar yaratan, yabancı sermaye girişine ve Türkiye'deki yatırımlara engel teşkil eden, Avrupa Birliği üyelik kriterlerinin de ana maddelerden biri olan korsan kullanımının aşağı çekilmesi için kurumların planlı ve kararlı hareket etmesi büyük önem taşıyor" dedi.

Kundakçı, tüm dünyada ekonomik belirsizliklerin yaşandığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Bu dönemde, korsan yazılım kullanan şirketler, kendi bilgi güvenliğini tehlikeye atmakla kalmıyor, yasal açıdan büyük cezai yaptırımları da göze alıyorlar. Ayrıca, korsan yazılım kullanımına devam edenler, kendi işlerine zarar vermenin yanı sıra yerel ve küresel ekonomide büyük zararlara yol açıyor."

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 49 Yorum

peki kalkındıktan sonra orjinale dönen ve dönmeye niyeti olanlar göz önüne aınmıyor mu?

kurum yada kişinin beceri ve kabiliyeti var ama lisans ücreti devasa yatırım gerektiriyor, kişi bir şekilde programa sahip olarak işini görüp belirli bir maddi seviyeye ulaştıktan sonra zaten mecburen lisanslıya dönüyor...!!!

ASLINDA KİŞİ VE KURUMLARA TAAHHÜTLÜ BÇYLE BİR KOLAYLIK PLANI HAZIRLANIP SUNULSA ORTADA BÖYLE PROBLEM KALMAZ YADA ÇOOK AZALIR...!!!

ve en azından kurum olanlarla gerçekten çalışan tekil kişiler veya küçük ekipler, korsanlıktan kurtulma süreci ile lisansa kavuşturulabilir...!!!

ÖRNEK : MICROSOFT yazılımcılara bir süre önce belli şartlarla ücretsiz programlama paket dağıttı ve belli basamaklarla daha geniş paketler içn kolaylıklar ve indirimler sağladı...!!!

bu arada meraklı ev kullanıcılarına dokunmayın da onlarda evde kendilerini geliştirerek nitelikli bireyler olsunlar

INTEL PC WE MICROSOFT KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Ya ille gelin küfür edelim istiyorlar heralde ben kısa bir maliyet tablosunu rasgele sayılarla oluşturuyorum
WinXp(149$)+Win(200$)
Macromedia CS3 serisi 600 TL
Nero 100 TL
en az yılda 10 oyun 400$
Microsoft office 90 TL
Müzikler Flimler
daha bunun gibi niceleri
yazmadıklarımla birlikte yılda ortalama 10000TL kim verebilişr bu kadar parayı allah aşkına yaw akıllarını başlarına devşirsinler kaçıncı olduğumuz önemli değil geçen ay 8 mbps 15 gb sınırlıyla ortalama 340 GB indrdim bu ayada bi bukarda indirirm.

Korsan Kullanmaktan iftihar ediyorum.....
Param olmadıgı sürece....:)

korsan windows kullanımının azalmasının başlıca sebebi laptop kullanımının artması ve çoğu laptopun üstünde lisanslı windows gelmesi bunun dışında insanlar crackleme derdinden bıkıp ücretsiz yazılımlara yöneliyor, diğerlerinde halen korsan program kullanım çok fazla

Fakir bir ülke olduğuumuzdan ve her geçengun dahada fakirleşip yiyecek ekmeğimiz bile olmamasından kayaklanan bir başarı olsa gerek bu di mi?
Şimdi tabi burda kardeşim paran yoksa bilgisayar kullanma diyende olcaktır ama napalım can bu istiyor.

sadece kendinizi düşünüyorsunuz, sattığınız yazılımların orjinalini alan insanlar bilgisayar alımından daha fazla masraf yapmış oluyorlar, biraz daha alınabilecek fiyatlar uygulasanız herkes orjinal ürün alır. Bu arada ben korsan yanlısı değilim, lisanslı ürünlere para yetiştiremeyeceğimi bildiğim için Pardus kullanıyorum...

sabancı ile koç ancak orjinal film müzik,oyun alır... asgari ücrette veya biraz daha yüksek üret alan birisi nası lorjinal filim alıcak nasıl ...????
5 Tl'ye iki tane korsan dvd film satılıyor orjinali aradan bi kaç seme geçmişse o filmin 20 tl

fıyatı dusursuler alalım kardesım xD

Ülkemizde bir ürün makul fiyata satıldı da biz mi almadık?

windows 7 ultimate 400 küsür tl ,orjinal oyunlar 150 tl 4 oyun alsan oyun konsolu parası ediyor,böle olunca tabi kimse bu paraları vermek istemiyor,mücadele falan yalan ,bu fiyatlar devam ettik mücadele edemezler

Kullanılan %35 civarındaki lisanslı orjinal ürün ise bilgisayar alırken yanında gelen Windows'tur herhal :D Nerdeyse 12-13 yıldır bilgisayar kullanıcısıyım şuana kadar para verip aldığım tek orjinal ürün Sims 3. Ama beni örnek almayın orjinal ürün her zaman daha avantajlıdır :)

Ülkemizde program satan yer sayısının azlığıyla ters orantılı yüksek fiyatlar sağolsun orjinal ürün kullanmak sağlam cüzdan ister oldu. Program satışından anladığımız ise sadece oyun anlamına gelmeye başladı. Onlarında durum ortada dudak uçuklatan fiyatlar ( PES 2010'un fiyatı 150 lira civarı ). Bu durumda onuda almak çok zor gibi. Ortalama oyun fiyatlarının 60 - 100 lira arasında değiştiğini düşünürsek eğer asgari maaş ile geçinen tek kişinin maaşının 1/7'si ( ortalama aldık bunu ) oyuna giderse ayın geri kalanında ne yapıcak düşünmek lazım. Bir çok Avrupa ülkesinde ve Amerika'da ise maaşların en az 1000-1500 dolar / euro olduğunu düşünürsek ve oyunlarında 50 dolar / euro gibi fiyatlara sahip olduğunu düşünürsek niçin hiç oyun bile satılmadığı gayet açık.

Ne yapalım 3 kuruşluk maaşımızın tamamını orijinal yazılıma mı harcayalım? Bu ülkenin şartları ortada ve bu şartlar değişmedikçe korsan yazılım tırmanmaya devam edecek.

yanlış
korsan olarak kullanılan her yazılım lisanslı olarak kullanılabilir diye bir kaide yok.
dolayısıyla rakamlar abartı
korsan kullanım türkiye'de ki yatırımlara bir engel teşkil etmez
türkçe satılan crysisin satış rakamlarını inceleyin
demek ki asıl olan adam gibi bir yatırım yapılınca firma ürününden faaliyet gösterdiği bölgede kar etmeye başlar
hemen yatırıma itiraz edenlere cevap
evet yurt dışında adam kendi ülkesinde yazılımı üretiyor mesela abd ,ama orda da aynı mantık korsan kullanılan her şey legal olarak satın alınmayabilir.
ben(isteyen şikayet edebilir)crysisi ve ek paketini türkçe olarak ambalajı ile satın aldım ama aynı zamanda internetten de indirdim.ikisi de makinem de duruyor.
göründüğü gibi benim için ana amaç bir şeyi ücretsiz kullanmak değil.canım sıkıldı ,hoşuma gitti,intetnet bağımlısıyım indirdim.
yapılan warez eylemi benim psikolojik sorunlarımda olmak üzere pek çok şeye bağlayabilirsiniz ama ah işte sen korsan inderemeseydin satın almak zorunda kalacaktın ya da ne bileyim sen korsan kullandın ben o yüzden zarara uğradım diye bir şeye bağlayamazsınız.
Sonra bir gün gelirler psikoloğa beni değil böyle bir argüman atanı götürürler.

Bakın hiç kimse korsan yazılım kullanmayı istemez ama senin paran yok bilgisayar kullanmaya da hakkın yok diye kimse kimseye söyleyemez. Tabii burada linux dam dem vuranlar çıkabilir ama size soruyorum hangi işletme cv sinde openoffice pardus olan eleman arıyor? Eğer Türkiye de hani olduya korsan kullanım 0 olsaydı şimdi bilgisayar kullanma ve gelişme seviyemiz Afrika dan farksız olurdu... Tabii buda demek olmuyor ki önünüze gelen programı kırın parçalayın Hayır..! buda normal ve ahlaki bir şey değil..? Ama bir insanda yetenek varsa 6.000 tl verip o malum yazılımları nasıl alsın? Yada Türkiye de asgari ücret 1.500 tl olsun, korsan alınsın o zaman korsana geçit verilmesin... Türkiye de genç nüfusun fazla oluşu ve buna bağlı olarak gelir seviyesi Avrupa ve Amerika ya düşük olması korsan kullanımın en büyük nedeni...

bedava verseler alırım:xD

Asgari maaş alan bir insanın eline ayda ortalama 350-450 dolar geçiyor.
İnsani harcamalarından sonra elinde ne kadar kalabilir?
Örnek olarak da windows 7 kaç para bi düşünün.
Diyebilirsiniz ki taksit yaptırsın, şunu yapsın bunu yapsın.
Hiçbirini yapmaz çünkü orijinalin albenisi yok ve pahalı.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Ülkemizde bir ürün makul fiyata satıldı da biz mi almadık?

O dediğinizin olması için işte, korsan yazılım kullanmayı bırakmalısınız(biz demişsiniz diye yazıyorum)...Bu durum yine ''sizin'',''bizim'' elimizde....

Açık kaynakta Windows oyunlarını rahatça oynatabilen bir OS çok kişiyi korsan kullanmaktan alıkoyabilir.

Korsan yazılım kullanımı neredeyse tamamı yabancı yazılım ürünlerinde geçerli. Yerli yazılımlarda korsan kullanımı yerli üreticiyi tehdit edecek kadar büyük değil. Eğer yatırımları etkiliyor diyorsanız, buna hiç bir şekilde katılmıyorum. Bu sadece uluslararası firmalar için geçerli bir durum. Eğer Türkçe destekli yazılımlar yeteri kadar fazla değil diyorsanız buna katılabilirim. Benim için yerli firmaların durumu ilk plandadır.

sonuna kadar haklısın

Dünya nüfus sıralamasına göre gayet normal bence.

Faydalı bilgi paylaşılmak içindir.Dolayısıyla yazılım şirketleri soyulmaya mahkumdur.Yani yazılımdan para kazanmak zaten hırsızlığın ta kendisidir.Masa başı çalışacak adam bir dünya para kazanacak.Bundan büyük soygun olmaz emin olun.O yüzden korsan olması gayet doğaldır.Hatta gereklidir.

fiyatı çeksinler baya bi aşağıya alalım orjinal bi windows pc deki yazılımları şuanki fiyattan alıak olsak sadecene 2 tane daha bilgisayar alırız.çok makul fiyata versinler alalım hem onlar kazansın hem biz kazanalım dimi

Adobe Creative Suite 4 2000 tl ,Windows 7 400 tl ,PS3 oyunu 150 tl ,x-cleaner tarzı dandik bir program bile 50 tl ,korsan kullanmanın verdiği utanç paha biçilemez :(

Bizi bunu yapmaya zorlayan firmalara yazıklar olsun !

dünyanın en çok sömürülen ülkesi türkiye ama dip not olarak yazsaydınız keşke ,, adamlar bu kadar sömürüldüğümüzü bilse emin olun indirim yaparlar % 50 :)

Fiyat makul gelmiyorsa, almayacaksin. Bu kadar basit! Bir seyi parayla alamitorum diye CALMAK ahlaksizliktir.
Korsan yazilim kullananlara kesinlikle kanuni islem uygulanmali.

O ahkam kesen Microsoft Türkiye Genel Müdür yardımcısı astronomik maaş değil de, halkın çoğunluğunun aldığı asgari ücretten maaş alsaydı görürdüm ben onun rengini. Yaşadığı ülke gerçeklerinden bihaber olduğu nasılda belli.

fahiş fiyattan satarlarsa tabi kimse almaz ayrıca ülkemizin ekonomik durumu ortada özellikle türkiyede para kolay kazanılmıyor gelişmekte olan ülke diyorlarya işte oda kocaman bir yalan bu ekonomiyle daha çok korsan kullanır bu millet

fiyattan şikayet eden almasın olur biter...hırsızlıktan başka bişey değil korsan istediğin kadar bahane uydur korsan=hırsızlık...

1000$ benim 1 yıllık harcamamı geçiyor diye photoshop kullanmayayımmı 400$ 6 aylık harcamama eşdeğer diye windows7 den mahrummu kalayım? Evet zengin olmadığım için kartal biniyor olabilirim eğer korsan bmv ye sadece bir kopyala yapıştır olayıyla sahip olabilecek olsam bmv binerdim. Bu işi çok abarttıkar korsan ürün çalmak değildir sadece bedava kullanmaktır, sonuçta bir kopyala yapıştır komutuyla herkes birtane ürüne sahip olabiliyor, herhangi bir hammede harcaması sözkonusu değil.
Şunuda söyleyeyim eğer microsoft windowsun korsan kullanılmasını tamamen engelleyecek olsam insanların 100 de 70 ı linux kullanır, her yazılım ve oyunda linux için geliştirilirdi.

ÜLKEMİZDE BU ŞARTLAR OLDUĞU MÜDDETÇE KİMSE ORJİNAL ÜRÜN KULLANAMAZ HERKESİN ALDIĞI MAAŞ BELLİ HARCAMALARI BELLİ KALDIKİ ORJİNAL ÜRÜNE PARA MI YETER....

kardeşim şimdi korsan korsan diye herkes bas bas bağırıyor, autocad ile birşeyler öğrenecek bir üniversite öğrencisi 10000 dolar mı verecek, proteus la devre geliştirecek öğrenci 7000 dolar mı verebilecek, makul fiyatlar olsa neden insanlar korsan kullansın, orjinali kim istemez, sevmez, bugün bu korsan işi sanki sadece yazılımda mı var, gidin pazarlara envai çeşit tshirt 10-15 lira, adam nasıl 400 liraya lakost tshirt alacak, adamın maşı o kadar, ne yapsın yani, çıblak mı gezsin, yazılımda zaten bir kere şunu belirtmek lazım, burasını dikkatle okuyun! Bütün yazılımcılar ürünlerinin yaygın kullanılmasını ister, bugün bir autocad nasıl işinde en önlerde ise, bu insanların onu çok kullanmasından dolayıdır, belki öğrenciyken lisanslı kullanılamıyor ama, ileride bir devlet kurumunda çalışırken, devletin parasıyla dünya kadar lisans alınıyor, bu bütün yazılımlar için aynıdır, bir microsoft korsan kullanılabiliyorsa, bu insanların onu kolay kırabilmelerinden ziyade, yazanların onun kırılabilir olmasını sağlamalarındandır.

korsana destek ama sömürülmeye devam

çoğu yorumcuyla aynı kanaatte değilim...
1-AutoCAD ve Photoshop gibi programlar aslında profesyonel yani bu işi para kazanmak için yapan işletmelere yönelik programlar...bu programlarla firmalar çok büyük paralar kazanıyor fiyatları normal...çünkü çok yetenekli programlar...diyelimki bunun eğitimini almanız lazım mühendis tasarımcı falansınız...üniversitelerin PC lab larında bu tür programlar bulunur...zaten firmalar böyle kurumlara ürünlerini *Academic-non commercial*olarak ucuz fiyata satmaktalar...bu sorunun temelinde kullanıcıların amatör programlar yerine bu profesyönel programları kullanarak kendilerini psikolojik olarak tatmin etmek istemeleri yatmakta...en azından bence...
2-hırsızlık genelde bir malın çalınması olarak görülür ama son yüzyılda "bilgi" satışı diye birşey çıktı...insanlar bilim yapıyor 3-5 sayfalık makaleyi parayla satıyor...çünkü o 3-5 sayfanın arkasında araştırmaya harcanmış "binlerce" dolar para, harcanmış aylar ve bu eğitime verilmiş..15-20 yıllık ömür ve maddi yönü vs vs vs bulunmakta...
O nedenle kopyalanan ürün aslında odun kömür demir gibi bir hammadde değil...Satanın zararı yok zannediliyor...çünkü kopyalama işlemi sanal bir olay ama bunu yapanın ya alın teri?...veya daha açık ifadeyle kul hakkı?...aslında bu *bilgi* ye verdiğimiz değerle alakalı...bu açıdan bakıldığında korsan kullanmakta bir nevi hak ihlali ve kul hakkı...o nedenle boşuna debelenmeyin korsan bir nevi hırsızlıktır...tabi bilginin ne olduğunu bilenler anlar...yoksa anca tüketen insanlar için üretmenin bir değeri ve anlamı yoktur...yani anca tüketenler için yıllarca uğraşılmış bir CD/DVD programın değeri 1 şişe su parasıdır...hatta mümkünse bedavası aranır...
3-ayrıca özellikle korsan kullanım konusunda askari ücret fakirlik gsmh gündeme getirmek moda oldu...Yazılıma para veremeyen zihniyet PC yi nasıl alır anlamam...tipik köy kurnazlığı...ayrıca aylık ödenen sınırsız internetin parasını hiç saymıyorum...zaten komedi şurdan belli...AutoCAD ve photoshop için verilen eleştiri fiyatları genelde 5000-10000 ytl arasıdır...Fiyatlarından bile haberleri yok...
4-Ayrıca korsan kullananların bir refleksi de var."firmanın programı daha yaygın oluyor.yani firma bundan memnun"...:D...kurnazlığın zirveleri...ama amatörce...köy kurnazlığı devam ediyor...bu lafa kendilerinin bile inandığı kanaatte değilim...

korsan yazılımlar Türk yazılım sektörüne nasıl zarar veriomuş anlamadım, bütün programlar, yazılımlar, hepsi yabancı kaynaklı, yabancıların zarar görmesi gerekmezmi? hangisini Türkler yazmışta Türk yazılım sektörü zarar görüyomuş?

bu fiyatlar ışığında benim lisanslı ürün almam için $ milyoneri olmam lazım. ya beni milyoner yapsınlar yada kusura bakmasınlar...

suan en basit yazilim bile 20 dolardan satiliyor photoshop orenmek isteyen bi grafik ogrencisi 1000 $ veremes o prrograma netten indirir kullanir birisi bisileri sirf merak edip karistircak die binlerce dolar vermes bu programa sakin bana trial denesin gibi sacma yorumlar yapmain hangi program tam surum olarak trial desteklemekde onu sorarim bende size bu sadece en basit ornek idi linux u savunan arkadaslarada kziom bosuna fancilik oynuyorlar bugun linux cok platformda olsa idi emin olun parali olurdu bircok parali surumde mevcut microsoft a gelince en ucuz yaziliminiz 130 dolar basit office iniz bile 250 dolar herhangi bi oyununu en az 40 $ neyi turk parasi ile sattiniz ki bizden bu paralari bekliyorsunuz korsan: hirsizlik demis birisi varsin hirsiz olayim ogrenmek icin calmam gerekiorsa calarim fotoshop ogrenmek icin 1000 $ veremiceme gore calicam korsan kullanicam buda fiyatlari insani tr degerlerine getirene kdr boyle surucek madem tr yi bu kdr onemsiyorlarsa 3. dunya ulkesi gibi davranmayi birakmalari lazim ilk once.. saygilar umarim bu yazim yayinlanir pek sanmiorum ama..

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Ülkemizde bir ürün makul fiyata satıldı da biz mi almadık?

O dediğinizin olması için işte, korsan yazılım kullanmayı bırakmalısınız(biz demişsiniz diye yazıyorum)...Bu durum yine ''sizin'',''bizim'' elimizde....
--------------------------------------------------------------------------------
geç bunları kardeş ve uyan artık, burası sömürülen bi ülke, sen korsan alsanda almasanda o fiyatlar değişmeyecek!!!

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Adobe Creative Suite 4 2000 tl ,Windows 7 400 tl ,PS3 oyunu 150 tl ,x-cleaner tarzı dandik bir program bile 50 tl ,korsan kullanmanın verdiği utanç paha biçilemez :(
---------------------------------------------------------------------------------
hahaha süper yaa, yarıldım gülmekten xD

erkan13 yazmış:
fiyattan şikayet eden almasın olur biter...hırsızlıktan başka bişey değil korsan istediğin kadar bahane uydur korsan=hırsızlık...
------------------------------------------------------------------------------
oldu canım, o zaman kimse korsan almasın. e program olmayıncada pc kullanmanın anlamı olmıcağından kimse pc kullanmasın, hiçbir işini pc de halletmesin, sonunda karacahil dünyadan bi haber az gelişmiş bi ülke olalım...
bumudur yani?
sanıyomusun sen onlar korsan kullananlara da lisanslı satma niyetindeler? onlar zaten satıcaklarını satıolar, hiç merak etme sen...

Kundakçı saçmalamış...
Eğer yazılım şirketleri şu andaki konumlarına gelebilmişse, bu korsanları nedeniyledir...

korsanın bitmesi için firmaların da biraz insancıl davranması, ücretsiz yazılımların yaygınlaşması, 20 kb lık yazılımların 10 dolardan satılmaması... gerekiyor
tabii bunlar fanteziden ibaret olduğundan böyle gelmiş böyle gider.

ayrıca korsan yazılım da tekelleşmede büyük rol oynuyor, dolayısı ile yine firmalar kazanıyor.

Bıkmadan 9 sayfadaki bütün yorumları okudum. Ve kendi kendime çok sevindim. Çünkü aşağı yukarı gerçekten herkes çok güzel şeyler yazmış. Açıklamış. Tebrik ediyorum. Yalnız birkaç arkadaş paranız yetmiyorsa kullanmayın felan demiş ama, şöyle bir durum var, bu sözü o yazılımları yazan, alın teri akıtanlar bile söylemiyor, siz nasıl söylüyorsunuz. Eğer korsan olmasa doğru dürüst hangi program yaygınlaşır sizce, lütfen düşünerek hareket edin.

Herkese Selamlar biraz uzun bir yazı ama umarım okursunuz şimdiden okuduğunuz için teşekkürler.

Öncelikle bütün yorumları okudum çok güzel yerinde yorumlar da vardı saçma ve gereksiz yorumlar da vardı.

Şimdi kendi durumumdan bahsediyim 4 kişilik bir ailede 1 ayda eve giren maaş 650-700 lira emekli maaşı giderlere gelelim 350 kira doğalgaz-elektrik-su-telefon-internet toplamı kış aylarında en az 300 350+300 ettimi sana 650 para yetti mi? yetti ama neye yetti bu hesaba göre 1 günlük ekmek almaya para bile kalmıyor yani her ay içeri giriyorsun bu durumda soruyorum 5 liralık bir programı bile alabilirmisiniz?

Şimdi diyeceksiniz ki ozaman kullanma yada linux vs. kullan öyle bir devirde yaşıyoruz ki arz talep meselesi bazı şeyleri kullanmak zorundasınız en basit bir örnek veriyim lisede iken hocamız o yıl sonunda gördüğümüz der ile herkesin bir sunum hazırlamasını istedi ve bunu ms office power pointte yapmasını istedi şimdi ne yapıcaksın ya dersten kalıcaksın ya da korsan kullanıcaksın yine başka bir örnek veriyim benim %70 özürlü raporum var işkurda da kaydım 2 hafta evvel bir firma aradı iş arıyormusunuz dedi evet dedim ozaman bugün gelin görüşelim dedi kalktım bir sevinçle gittim görüşmeye ilk önce bir form verdiler doldurmak için neyse dolduruyorum geldik bildiğiniz pc programları bölümüneee Autocad vs. vs. vs. binlerce dolarlık yazılımlar sonra mülakata geçtik başladı anlatmaya sizin özrünüze göre bizim aradığımız iş uygun değil hesabı şu kadar yük kaldırıcaksınız bilmem nerde ne yapıcaksınız vs yani bana uygun değil sonra bilgisayar biliyomusunuz dedi evet dedim donanımda ve bazı yazılımlarda gayet iyiyimdir dedim tabi ki kastettiği programları kullanmam için önümde 3 seçenek var ya kursuna gidicem ki orayada bir kaç bin lira(cık) bayılıcam ya da korsan kullanıcam ya da ben ömrüm boyunca birçok işi kaçırıcam.

Şimdi başka bir konu ise Türkiye ile diğer avrupa ülkelerinin kıyaslanması saçma neden saçma? çünkü ABD de veya Avrupa ülkelerinde diyelim ki bir yazılım 50$/Euro orada çalışan bir kişinin maaşı da en az 1000/1500$/Euro şimdi bu yazılım onun maaşının 20de/30da biri civarlarında olmuş oluyor vergi vs dahil bize gelelim yukarıda da yazdığım gibi ekmeğe bile para kalmıyoda yinede hesabımızı yapalım 650 lira 50$/Euroluk yazılım + KDV zart zurt bize geliyo neredeyse 1,5/2 katına bazende daha fazlasına işte adaletsizlik burada yani hem aldığımız para az hemde avrupada satılandan daha pahalıya alıyoruz burada da korsan kullanan değil kullandırtan suçlu oluyor en başta devlet verdiği maaş normal zorunlu ihtiyaçlarımıza yetmiyor eğer korsanın azalmasını istiyorlarsa en başta devlet kdvleri ya çok düşürecek %2-4 civarlarına yada tamamen kaldıracak ve en düşük maaşı zaruri ihtiyaçlarımızı karşılacak ve artacak şekilde arttıracak ki artık korsan kullanma azalsın ve gerçekten bir suç olsun ancak herkesin bildiği gibi bu bahsettiklerimiz bu ekonomik şartlarda hiç bir zaman olmayacak.

Bir diğer konu ise yazılım firmaları ile ilgili biz alternatif yazılımları üretmediğimizden elimiz mahkum yabancılara onlarda bizim ekonomik şartlarımızdan bi haber olduklarından anlamıyorlar neden korsan kullanıldığını şimdi onlardan biri alsın çoluğu çocuğu gelsin bizim eve bir kaç ay yaşasın ayda 650 liraya ve tüm yaızlımlarınıda orjinal alamaya devam etsin bakalım kaç ay yaşayabilecek? ve şunu da unutmasınlar çoğu yazılımın adının duyulmasını ve bu kadar popüler olmasını korsana borçlular. Bir düşünün en bilindiğinden bahsedelim Windowstan örneğin Türkiye'de bir şekilde korsan kullanım tamamen engellenseydi kaçınız Windows kullanabilecektiniz nasıl birşey olduğundan haberimiz bile olmayacaktı büyük ihtimal ve hiçbir zaman almayıda düşünmeyecektik en kötüsüde öyle bir durumda bilgisayar okur yazarlığı ülkemizde ne durumda olurdu hayal bile edemiyorum herhalde sadece zengin zadelerde olurdu. Bizde zaten geri kalmışız iyice geri kalırdık.

Neyse işin özeti korsan engellenmek isteniyorsa burada en başta görev devlete ve firmalara düşüyor buda milleti mahkemelere vererek olmaz ülkelerin durumuna göre fiyat belirleyecekler şimdi devlette kdvleri kaldırıp maaşları yaşanacak seviyelere çıkaracak zira biz bu maaşlar ile aslında yaşamıyoruz hesaba göre ekmek bile alamıyoruz yani gerisini bırakın.

Şimdi bir de korsan yazılım ile normal bir yerden birşey çalmayı aynı kefeye koymayın koyamazsınız da tamam o yazılımı yapanlarda yazılım ortaya çıkana kadar epey bir para harcıyorlar ancak yazılım tamamen ortaya çıktıktan sonra yamalar ve güncellelemeler hariç bir harcamaları yok yani ekmek binlerce yıl önce bulunmuş ama halen onu üretmek için hammaddeye una ihtiyaç var yani bir ekmek için bi hammade parası gerek yazılımda bu böyle değil çıkana kadar para harcarsınız sonrada yamalar ve güncellemeler için harcarsınız okadar ortaya çıktıktan sonra kopyalamak için bir hammadeye ihtiyacınız yok koyarsınız bir sunucuya netten satarsınız bu durumda yazılım fiyatları hepsi değil ama çoğu daha uygun seviyeler de rahatlıkla satılabilir yani 100 liralık bir yazılım rahatlıkla harcanan para+ulaştırma ve biraz da kar katıldıktan sonra eminimiki buda %50-70 daha ucuza satılabilecektir ancak ne yaparsın insanlar her zaman açtır hep daha fazlası istenir.

Ve son söz olarakta kullanmayın veya pcleri nasıl alıyosunuz ona nerden para buluyosunuz gelin bana sorun pcmi nasıl aldığımı ne kadar zaman sıkıntı çekip kenara para attığımızı kimse de kullanmayın da demesin bu devirde bir şekilde pcleri kullanmak zorundasınız köylü kurnazlığı diyen arkadaşta kimi aşağıladığını iyi düşünsün! Köylüler olmasa yiğecek bir yudum ekmek bulamazdı haberi yok herhalde.

Atamızın bir sözü ile bitirmek istiyorum.

"Köylü milletin efendisidir."
M.K.ATATÜRK

Yıllar önce lisede okuduğum bir kitapta microsoft'un başarılı olmasındaki faktörlerden biri olarak şu yazılıyordu yanlış hatırlamıyorsam
- 10 USD'lik bir ürünü 150 USD'ye pazarlama
Bu da korsanın nedenini açıklıyor, korsana hırsızlık diyenler bir kez daha düşünsünler, acaba hırsızlık kimler tarafından başlatılmış.

Ben bu yüzden "Donation" yani "BAĞIŞ" sisteminin daha yararlı olacağını düşünüyorm.

Fiyatlar bu kadar yüksekken KORSANA evet

Korsan kullanim mi yabanci yatirima engel oluyormus? Siz gidin once NUTUK'u okuyun. Dunyanin hicbir ulkesi yabanci yatirim ile adam olmamistir. Cin bile ilk yabanci yatirimlarda halkinin kole olarak kulalnimina izin verip teknoloji sahibi olmus sonra kendi fabrikalarini kurarak adam etmistir ulkesini. Yabanci yatirimci asla bir ulkeye bir sey kaandirmaz. Turkiye'ye yapilan yatirim denene para akisi da sadece kurulu olan sirketleri yok pahasina alma, bankaciligi ve iletisim i ele gecirme, basin yayini yonetme konusunda olmustur. Elin amerikalisi kendinizi kaziklatmazsaniz yatirim yapmayiz haaa diye yuzsuzluk ediyor.

bu güzel yorum yazanlar 5 dakikalarını ayırıp siteye üye olsa bizde daha iyi tanısak daha iyi olmaz mı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play