Türkiye'nin dünya sıralamasındaki yeri...

Internet abonesi bakımından dünya sıralamasında Türkiye kaçıncı oldu? İşte cevabı...

Internet hayatımızda
TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz

Türkiye'de interneti toplumun her kesimiyle tanıştırmayı amaçlayan TTNET, Günlük İnternet Paketi ve bilgisayar kampanyaları gibi hizmetleriyle bu amaca adım adım yaklaşıyor. TTNET, son olarak Point Topic'in DSL bazında abone sahipliğini ölçtüğü global listede, yüzü aşkın ülkeden 317 internet servis sağlayıcı arasında 10. sıraya yükseldi.

Müşterilerinin iletişim ihtiyaçlarını tek elden çözme vizyonuyla çalışmalarına devam eden TTNET, artan abone sayısıyla dünyanın önde gelen internet servis sağlayıcıları arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Şu an 6 milyon aboneye sahip olan TTNET, İngiltere merkezli Point Topic'in üç ayda bir yayımladığı "Küresel Genişbant İstatistikleri"ne de damgasını vurdu.

TTNET, sabit genişbant erişim teknolojilerinden DSL bazında yüzü aşkın ülkeden 317 internet servis sağlayıcının değerlendirildiği listede, abone sayısı sahipliğinde 2010 birinci çeyrek itibariyle 10. sıraya yükseldi.

TTNET'in başarısını, müşterilerinin talep ve beklentilerini yakından takip edip, ürün ve hizmetlerini bu değerlendirmeler paralelinde geliştirmesine borçlu olduğunu belirten TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz: "İnternet alanında temel amacımız, Türkiye'de herkesi internetle tanıştırıp dünyaya bağlamak. Biz, tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda planlıyoruz. Abone sayımızın 6 milyona yükselmesi ve Point Topic listesinde onunculuğa ulaşmamız da doğru bir yerde olduğumuzu gösteriyor. Bu listede ilk 10'a bir Türk şirketinin girmesi, hakikaten çok gurur verici..." dedi.

Yılmaz, son olarak hayata geçirdikleri Günlük İnternet Paketi'ni de Türkiye'nin nabzını ölçerek biçimlendirdiklerini belirtiyor: "Ipsos KMG ile birlikte 'PC ve İnternet Penetrasyon Çalışması* adını verdiğimiz bir araştırma yürüttük. 38 ilde 24.800 hane ve işyeri ile yüz yüze görüşülerek yapılan bu araştırma toplam hane nüfusunun yalnızca %41'nin bilgisayar sahibi olduğunu, %32'sinin de internet bağlantısına sahip olduğunu gösterdi. 1,7 milyon hanede bilgisayar bulunuyor ancak internet bağlantısı bulunmuyor. 2,6 milyon hanede bilgisayar ve internet yok ama en az 1 tane bilgisayar kullanıcısı bulunuyor. Bu kişilerin interneti evlerinde değil ev dışı ortamlarda kullandıkları tahmin ediliyor. Bu gerçeklerden yola çıkarak oluşturduğumuz Günlük İnternet paketi ile öncelikle internet kullanıcısı olduğu halde evinde bağlantısı olmayan veya bilgisayarı olduğu halde internet kullanmayanlara fırsat sunmayı hedefledik. Kişilerin bütçeleri doğrultusunda internetten yararlanabilmelerinin önünü açıyoruz. Üstelik bununla da yetinmiyoruz, Bilgisayar Kampanyası gibi uygun fiyat ve taksit olanaklarıyla bilgisayar sahibi olma imkânı sunduğumuz farklı projelerle de bilgisayar sahipliğini artırmayı hedefliyoruz. Böylelikle internetin gücünden ve olanaklarından daha önce yararlanma imkânı bulamayanları da bu zenginliklerle dolu dünyanın içine çekmek istiyoruz. Sonuçta TTNET olarak tüm bu çalışmalarımızla Türkiye'nin dijitalleşmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz."

İşte Türkiye'nin internet haritası

Ipsos KMG tarafından Nisan 2010'da raporlanan PC ve İnternet Penetrasyon Araştırma Verileri Türkiye'nin internet erişim fotoğrafını çekiyor.

PC ve İnternet Penetrasyon Çalışması, TTNET tarafından bağımsız bir araştırma şirketi olan IPSOS-KMG'ye, Türkiye'deki internet penetrasyonunu incelemek amacıyla yaptırılmıştır. Araştırma Türkiye temsili olacak şekilde dizayn edilmiş ve toplam 38 ilde nüfusu 20 binin üzerindeki yerleşim bölgelerinde yürütülmüştür. Araştırmanın saha çalışması Ocak-Mart 2010 tarihlerinde yapılmış ve çalışma Nisan ayında raporlanmıştır.

Pazarda genel durum:
Haritayı daha büyük görmek için üzerine tıklayın

İnternet Kullanıcı Nüfusu:
Haritayı daha büyük görmek için üzerine tıklayın

Not: Yukarıda örnek verilerini gördüğünüz araştırmanın tamamına PDF formatında erişmek için tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Fiyat olarak ta ucuz olan ülkeler arasında ilk 10 a girsek bizim için daha gurur verici olur böyle istersek 1. olalım bir şey farketmez.

yalın adsl ye geçsinler hak etmedikleri paraları alıyorlar

Bu haberin sonunda dipnot olarak bu sıralamada internet fiyatlarına göre değil interneti yaygınlaştırma oranına göre olduğunu söyleseydiniz daha bi güzel olurdu

Müşteri sayısı değilde hizmet kalitesi yönünden değerlendirsinler görürüm ilk onu.İnsanlar mecburiyetten TTNET kullanıyor çünkü tekel bi şirket.Diğer şirketler yaygınlaşsında görücem TTNET'i.

Bağlantı kalitesi kötü olduktan sonra ilk 5'e de girsek ne değişir ki

adamlar ülkede tekel gibi alt yapısı kurulu bi düzene kondular ve ceplerinden tek kuruş bile çıkmadan bizden aldıkları dünya kadar sabit ücret ile alt yapı düzenelemeleri yapıyorlar.. evinim karşısına yeni dağıtım kutusunu koydular 6 ay önce hala yeni hattın apartmana verilmesini bekliyorum sanırım yeteri miktarda sabit ücret ödemedim o yüzden bekletiyolar...

yavaş ve kalitesiz olduktan sonra isterse abone sayısı olarak dünyanın 1. si olsun fark etmez. en yakınımızdaki bulgaristanda bile internet hızı en yavaş 8mbit bizde en hızlı 8mbit tabi hepsini kullanamıyoruz en fazla 4mbit i görüyoruz bu da kesintili.

Yiyin beyler, yiyin...

Benim gözümde hala sonuncu sırada...

ilk on'a giren diğer servis sağlayıcılar yada kaynak yayınlansaydı mukayese edebilmemiz açısından sanırım daha iyi olacaktı.. "Hall"

Telekom demek türkiye mi demek? Telekomun ISS ler içinde 10. olması Türkiyeninde 10. olması anlamına gelmezki Her ülke bizim gibi 3. dünya ülkesi değildi tek internet sağlayıcısına mahkum olsun.

Milyonlarca abone ve buna rağmen rezalet alt yapısı,yetersiz teknik destek ve ayrıyetten yetmezmiş gibi bir de kota uygulaması.10. olsak ne yazar? "İnternet alanında temel amacımız, Türkiye'de herkesi internetle tanıştırıp dünyaya bağlamak." önce düzgün hizmet verin ondan sonra insanlar zaten kendileri size geleceklerdir rahat olunuz.

İLGİNÇ;
Ben TTNET aboneliğimi iptal ettirdim. 3G modem aldım.(Bunları da tavsiye etmem. Ama elimiz mahkum.) Etrafımdaki bir çok insan aboneliğini iptal ettirmek istiyor. Müşteri memnuniyeti nasıl yüksek anlamadım. Zorunlu telefon ve mevcut internet fiyatları TTNET garibesidir.

10. sırada olsa ne olacak fiyatlar yüksek hız düşük. insanlar mecburiyetten TTNET abonesi oluyor. kablonet veya 3g yaygın olsa düşünmeden iptal ederdim adsl aboneliğimi

bire de utanmadan

"TNET'in başarısını, müşterilerinin talep ve beklentilerini yakından takip edip, ürün ve hizmetlerini bu değerlendirmeler paralelinde geliştirmesine borçlu olduğunu belirten TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz"

ttnetin bu abone sayısına sahip olmasının tek nedeninin ülkedeki tekel olmasından kaynaklandığını neden gizliyorsun. yok efendim müşterilerinin bilmemnesini takip ediyormuş. hadi ordan...

ttnetten memnun değilim en yavaş interneti fahiş fiyata veriyor üstelik birde taahhüt dayatması var elimiz mahkum olduğu için ttnet kullanıyorum yoksa işim olmaz ah süperonline ah bi yayılamadınki türkiyenin hertarafına süperonlineden ümidi kestim şimdi tek ümidim sınırsız 3G tarifesinin biran önce çıkması

o ülkelerin kaçında servis sağlayıcı tekel konumundaymış birde ona baksınlar.rakibi olmayan ülkede tüm kullanıcıları toplamış olması tnneti başarılı kılmaz.

oldu bari bir zamanlar sadece ttnet varkende biz türkiyede birinciyiz deseydiniz.

ttnet kadar kotu bır fırma olamaz. onlara yazdıgım sıkayet mektubundada belırttım bunu.
İzmir merkezde oturan bırıne max 2mbıt ınternet verebılecegını pişkn pişkin soyleyen bir kurum. her sorun ıcın telefon acısımızda teknık destek elemanı bıze pcyı fıse taktın mı dermıs gıbı davranması cabası.
beklıyorum su tahhut dolsun superonlıne fıberoptıge gecıcem aynı paraya net 10mbıt kı tahhut bıtene kadar yenı bır seyler ılla cıkar.

Yabancıları bile kandırmışlar, helal olsun.

burada tek bir olumlu yorum bulamazsınız. daha ne diyelim

"Müşterilerinin iletişim ihtiyaçlarını TEK ELDEN çözme vizyonuyla çalışmalarına devam eden TTNET..."

Ha-ha-ha

milletin sırtından kazandıklarıyla yükselir elbet.
oger telekom.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play