Türkiye'nin en çok satan cep telefonları

Türkiye'de en çok satılan cep telefonu modeli; en çok tercih edilen markalar: Hepsi burada...

Türkiye'nin en çok satan cep telefonları

Araştırma şirketi GfK, yayınladığı raporla Türkiye'nin cep telefonu pazarını gözler önüne serdi. Raporda yer alan sonuçlar arasında en dikkat çekici olan kısım, Nokia ve Samsung'un, satış rakamları ile Türkiye pazarını tek kelime ile domine ediyor olması.

Nokia, Temmuz ayı çerisinde, Türkiye'de 457 bin adet telefon satarak pazarın yüzde 51.3'ünü elinde tutmayı başardı. Nokia'yı Samsung; 250 bin telefon satışıyla Samsung izliyor. Bu rakam, pazarın yüzde 28.1'i anlamına geliyor. İki marka bir arada düşünüldüğünde, toplam pazar payları yüzde 79.4'e kadar çıkıyor.

Türkiye pazarının üçüncü ismi ise, özellkle çift hatlı ceplerle büyük çıkış yakalayan General Mobile. General Mobile'ın Pazar payı, 23 bir telefon satılıyla yüzde 2.6 seviyesinde. Dördüncü sıradaki LG'nin pazar payı yüzde 1.9 (16 bin satış), beşinci sıradaki Sony Ericsson'un payı ise yüzde 1.7 (15 bin satış).

Diğer markalar ise, toplam 130 bin telefon satışıyla, pazarın yüzde 14.4'lük kısmını paylaşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Bu telefon 90 değil daha ucuzdu ama baktılar satıyor fiyatı arttıda arttı...Boykot edip almamak mı lazım ne yapmak lazım anlayamadık

Türk milleti olarak teknoloji ye çok meraklı olmamıza rağmen,insanlarımızın çoğu alt gelirli olmasından bu sonuçlar anormal olamasa gerek.

yha bu telefonu hayatımda ilk kez görüyorum nokia hastası samsung düşmanı biri olarak ilk defa bunu gördüm xD

Nokia global pazarda yüzde 36,
Samsung ise global pazarda yüzde 19.
Global pazarda da Nokia açık ara önde.

Açıkçası sony ericsson un türkiyedeki pazar payı daha yüksek olacak. bence o kadar düşük değil

aslı üzücü olan sonyericsson nun durumu .. ama kendi düşen ağlamaz,,bu çağrı yetkilisi elemenları çalıştırdıkça daha çoook kaybederler...gerek marka olsun gerek kalite olsun sony bir numara ama pazarlama ve satış sonrası destek berbat...

yha bu telefonu hayatımda ilk kez görüyorum nokia hastası samsung düşmanı biri olarak ilk defa bunu gördüm xD

Gerçi "yha" v.b. tarzı konuşan amerikan özentilerine cevap vermem ama o telefon bir 7260. Galiba 2004/3 de çıkmıştı piyasaya. Bu arada Samsung'a düşman olmana gerek yok, satın almazsin olur biter. Ama çoğu modeli daha ucuz ve daha kalitelidir.

Yillardir 6310 kullanıyorum. Acaba aranizda Nokia'nın 8900 modeli hakkında bilgisi olan var mi, 1 yıl kadar once nette gordum. 5 yildir ayni telefonu kullaniyorum. Bu telefondan almak için bekliyorum fakat kimileri o modelin sahte olduğunu iddia ediyor. Bilgisi olan varsa yazabilir mi? Telefonumu değiştirmemin zamanı geldi galiba.

bakmayın sız en guzel telefondur sony erıcsson

telefon kullanmasnini bilmeyen nokyayi tercih eder bence sony nin yeri ayri

ben hala kullandığım sony p990i den çok memnunum tam 3 yıl oldu hala arıza vermedi ve pili ilk günki gibi çalışyor çok sağlamdır sony ler

guzel araştırma. ben cep tlf nu kullanmıyorum (!) bi yeşil siyah ekran tlf elimde sadece görüşmek için. nedir turkiyenin bu tlfn düşkünlüğü anlamışda değilim.

Nokia 6300 birinci olmalıydı herkesde o telefondan var bende dahil :) bu kadar populer olmasıda gayet normal, çünkü şimdiye kadar gördüğüm en zarif telefonlardan biri.

Nokia ve Samsung un pazar payları beklendik bir şekilde çıkmış.Çevremdeki insanların çoğunda bu markaların telefonları var.Özellikle nokia nın çıkarttığı N serisi ve 6300 en çok tutulan modeller. Samsungun ise kayan kapaklı modelleri tercih ediliyor. Sonuçta futbolcunun brezilyalısı(kaka),arabanın almanı(passat),telefonun nokia sı(6300) daha makbuldür.

________________________
"Nokia 6300 birinci olmalıydı herkesde o telefondan var bende dahil :) bu kadar populer olmasıda gayet normal, çünkü şimdiye kadar gördüğüm en zarif telefonlardan biri."
_______________________________

Dikkat ettiysen başlıkta "Türkiye'de en çok satan 3G destekli telefonlar" yazıyor.

samsung neden bu kadar popüler oldu anlamdımm..hergün 8-10 tane yeni model cıkarmasından olsa gerek...

sonyericssonun üzerine marka ve telefon tanımam pazar payına ve az rağbet görmesine üzüldüm

6300 dan sony ericson c510 a geçtim rahatladım 6300 cepten nette çok hantaldı :D

Sony'nin ısrarla ülkemizde kullanılmamasına bir türlü anlam veremiyorum.Bunda biraz da S.E'nun Türkiye'deki yanlış veya eksik satış politikasının etkisi var sanırım.Bildiğim Sony Ericsson kullanan birinin başka bi telefon kullanamayacağı.Fiyat-kalite bakımından lider olduğunu düşünüyorum.
Samsung'unsa pazardaki ikinci olmasını aklım almıyor.İnsanlar telefonu alırken sadece görüntüsüne bakıyor sanırım.Ve Samsung bunu çok iyi biliyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir