Türkiye'nin en çok satan cep telefonları

Türkiye'de en çok satılan cep telefonu modeli; en çok tercih edilen markalar: Hepsi burada...

Türkiye'nin en çok satan cep telefonları

Araştırma şirketi GfK, yayınladığı raporla Türkiye'nin cep telefonu pazarını gözler önüne serdi. Raporda yer alan sonuçlar arasında en dikkat çekici olan kısım, Nokia ve Samsung'un, satış rakamları ile Türkiye pazarını tek kelime ile domine ediyor olması.

Nokia, Temmuz ayı çerisinde, Türkiye'de 457 bin adet telefon satarak pazarın yüzde 51.3'ünü elinde tutmayı başardı. Nokia'yı Samsung; 250 bin telefon satışıyla Samsung izliyor. Bu rakam, pazarın yüzde 28.1'i anlamına geliyor. İki marka bir arada düşünüldüğünde, toplam pazar payları yüzde 79.4'e kadar çıkıyor.

Türkiye pazarının üçüncü ismi ise, özellkle çift hatlı ceplerle büyük çıkış yakalayan General Mobile. General Mobile'ın Pazar payı, 23 bir telefon satılıyla yüzde 2.6 seviyesinde. Dördüncü sıradaki LG'nin pazar payı yüzde 1.9 (16 bin satış), beşinci sıradaki Sony Ericsson'un payı ise yüzde 1.7 (15 bin satış).

Diğer markalar ise, toplam 130 bin telefon satışıyla, pazarın yüzde 14.4'lük kısmını paylaşıyor.

Türkiye bir yana, Dünya diğer yana...

Motorola, Türkiye'de "Diğer" kategorisinde...

Türkiye pazarını global pazarla karşılaştırırsak, ortada büyük bir uyumsuzluk olduğu söylenebilir. Nokia global pazarda yüzde 36'lık paya sahipken, Türkiye'de bu oran yüzde 51.3. Samsung ise global pazarda yüzde 19'luk paya sahip ancak Türkiye'deki payı yüzde 28.1.

Asıl ilgi çekici rakamlar ise; LG, Sony Ericsson ve Motorola cephesini işaret ediyor. LG dünyada yüzde 10 pazar payına sahipken, Türkiye'de sadece yüzde 1.9'luk paya sahip. Sony Ericsson ise global pazarda yüzde 6.2'lik oran yakalrken, Türkiye'de yüzde 1.7'de kalıyor.

Motorola içinse işler oldukça kötü. Dünya çapında yüzde 6.2'lik paya sahip olan Motorola, Türkiye'de ancak Diğer markalar kategorisinde kendine yer bulabiliyor.

Türkiye'de en çok satan 3G destekli telefonlar

Türkiye, 3G dendiğinde Nokia'yı tercih ediyor.

Yakın geçmişte hayatımıza giren 3G teknolojisi, hiç kuşkusuz cep telefonu üreticileri için büyük bir fırsat oldu. 3G destekli cep telefonu pazarında da Nokia liderliğini hiç kimseye bırakmadı. Nokia'nın bu alandaki pazar payı yüzde 65. İkinci sıradaki Samsung Nokia'yı yüzde 13 ile takip ediyor, üçüncü sırada ise, yüzde 11 ile Apple var.

Dördüncü sıranın sahibi, yüzde 5 ile Sony Ericsson. Diğer markalar ise, geriye kalan yüzde 6'lık dilimi paylaşıyor.

Peki ama görüntülü görüşme yapanların en çok tercih ettikleri modeller hangileri? İlk 5'te yer alan modellerin hepsi Nokia markasını taşıyor:

1. Nokia 3120
2. Nokia 6500
3. Nokia 6220
4. Nokia 5800
5. Nokia N73

Türkiye'de en çok satan dokunmatik cepler

iPhone 3G: Dokunmatik ceplerin en önemli üyelerinden...

Nokia'nın dokunmatik cep telefonu pazarına geç girmesi, kendisi adına, belki de en büyük bozgun anlamına geliyor. İlk 5'te Nokia imzasını taşıyan tek telefon 5800 XpressMusic. İşte en çok satan ilk 5 dokunmatik cep telefonu:

1. Samsung S5233
2. Nokia 5800
3. Apple iPhone 3G 8GB
4. Apple iPhone 3G 16GB
5. LG KP500 Cookie

Tüm telefonlar: En çok satan ilk 10...

Nokia 1203: Sadece 90 TL'lik fiyatıyla Türkiye'nin tercihi oldu...

Tüm cep telefonları hesaba kapıldığında, en çok satanlar listesinin sadece Nokia ve Samsung'dan oluşması pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Listede 6 Nokia modeli ve 4 Samsung modeli bulunuyor. 10 modelin de ortak özelliği, hiç birinin 500 TL'den daha pahalı olmaması. İşte Türkiye'nin en çok satan ilk 10'u ve yaklaşık fiyatları:

1. Nokia 1203 90 TL
2. Nokia 6300 300 TL
3. Samsung E250 185 TL
4. Samsung M620 205 TL
5. Nokia 2630 180 TL
6. Samsung c260 95 TL
7. Nokia 5130 300 TL
8. Samsung S5233 480 TL
9. Nokia 3600 360 TL
10. Nokia 2680 190 TL

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Bu telefon 90 değil daha ucuzdu ama baktılar satıyor fiyatı arttıda arttı...Boykot edip almamak mı lazım ne yapmak lazım anlayamadık

Türk milleti olarak teknoloji ye çok meraklı olmamıza rağmen,insanlarımızın çoğu alt gelirli olmasından bu sonuçlar anormal olamasa gerek.

yha bu telefonu hayatımda ilk kez görüyorum nokia hastası samsung düşmanı biri olarak ilk defa bunu gördüm xD

Nokia global pazarda yüzde 36,
Samsung ise global pazarda yüzde 19.
Global pazarda da Nokia açık ara önde.

Açıkçası sony ericsson un türkiyedeki pazar payı daha yüksek olacak. bence o kadar düşük değil

aslı üzücü olan sonyericsson nun durumu .. ama kendi düşen ağlamaz,,bu çağrı yetkilisi elemenları çalıştırdıkça daha çoook kaybederler...gerek marka olsun gerek kalite olsun sony bir numara ama pazarlama ve satış sonrası destek berbat...

yha bu telefonu hayatımda ilk kez görüyorum nokia hastası samsung düşmanı biri olarak ilk defa bunu gördüm xD

Gerçi "yha" v.b. tarzı konuşan amerikan özentilerine cevap vermem ama o telefon bir 7260. Galiba 2004/3 de çıkmıştı piyasaya. Bu arada Samsung'a düşman olmana gerek yok, satın almazsin olur biter. Ama çoğu modeli daha ucuz ve daha kalitelidir.

Yillardir 6310 kullanıyorum. Acaba aranizda Nokia'nın 8900 modeli hakkında bilgisi olan var mi, 1 yıl kadar once nette gordum. 5 yildir ayni telefonu kullaniyorum. Bu telefondan almak için bekliyorum fakat kimileri o modelin sahte olduğunu iddia ediyor. Bilgisi olan varsa yazabilir mi? Telefonumu değiştirmemin zamanı geldi galiba.

bakmayın sız en guzel telefondur sony erıcsson

telefon kullanmasnini bilmeyen nokyayi tercih eder bence sony nin yeri ayri

ben hala kullandığım sony p990i den çok memnunum tam 3 yıl oldu hala arıza vermedi ve pili ilk günki gibi çalışyor çok sağlamdır sony ler

guzel araştırma. ben cep tlf nu kullanmıyorum (!) bi yeşil siyah ekran tlf elimde sadece görüşmek için. nedir turkiyenin bu tlfn düşkünlüğü anlamışda değilim.

Nokia 6300 birinci olmalıydı herkesde o telefondan var bende dahil :) bu kadar populer olmasıda gayet normal, çünkü şimdiye kadar gördüğüm en zarif telefonlardan biri.

Nokia ve Samsung un pazar payları beklendik bir şekilde çıkmış.Çevremdeki insanların çoğunda bu markaların telefonları var.Özellikle nokia nın çıkarttığı N serisi ve 6300 en çok tutulan modeller. Samsungun ise kayan kapaklı modelleri tercih ediliyor. Sonuçta futbolcunun brezilyalısı(kaka),arabanın almanı(passat),telefonun nokia sı(6300) daha makbuldür.

________________________
"Nokia 6300 birinci olmalıydı herkesde o telefondan var bende dahil :) bu kadar populer olmasıda gayet normal, çünkü şimdiye kadar gördüğüm en zarif telefonlardan biri."
_______________________________

Dikkat ettiysen başlıkta "Türkiye'de en çok satan 3G destekli telefonlar" yazıyor.

samsung neden bu kadar popüler oldu anlamdımm..hergün 8-10 tane yeni model cıkarmasından olsa gerek...

sonyericssonun üzerine marka ve telefon tanımam pazar payına ve az rağbet görmesine üzüldüm

6300 dan sony ericson c510 a geçtim rahatladım 6300 cepten nette çok hantaldı :D

Sony'nin ısrarla ülkemizde kullanılmamasına bir türlü anlam veremiyorum.Bunda biraz da S.E'nun Türkiye'deki yanlış veya eksik satış politikasının etkisi var sanırım.Bildiğim Sony Ericsson kullanan birinin başka bi telefon kullanamayacağı.Fiyat-kalite bakımından lider olduğunu düşünüyorum.
Samsung'unsa pazardaki ikinci olmasını aklım almıyor.İnsanlar telefonu alırken sadece görüntüsüne bakıyor sanırım.Ve Samsung bunu çok iyi biliyor.

Sen de yorum yaz